Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kaper
28-06-2021, 13:12
ssd vs. win7 pro
Autor Wiadomość
kati 
Stały bywalec Excelforum

Pomogła: 7 razy
  Wysłany: 28-06-2021, 12:40   ssd vs. win7 pro

Wybaczcie wszyscy, że tutaj.. Rozpaczliwie potrzebuję pomocy, chociaż albo sprzętowej, albo systemowej. Nie znam starych wyjadaczy, którzy doradziliby mi coś bardziej sensownego, niż proszę jeszcze raz restart, jak nie zadziała to poczekać na rozładowanie baterii, doładować i kolejny start/restart. Bo tak zaproponowali mi konsultanci z linii tel na obsłudze klienta :angry2
Otóż. Miałam niedługo od zaistnienia u nas na rynku ultrabooka Samsung 900x3d-a01:
review_en
Pilnowałam go bardziej niż oka w głowie, bo kosztował moje 2 z dobrym hakiem pensje, ale musiałam mieć jakieś ergonomiczne maleństwo na ciągłe wyjazdy, a potem przeprowadzki. W ubiegłym roku po prostu przestał się uruchamiać. Nie spadł, nie był zalany, nie był uderzony. Włączyłam go kolejnego dnia do pracy na bieżących dokumentach, i już nic. Bateria załącza, aktywuje biosa, pyta o uruchomienie awaryjne z powodu poprzednich problemów, ale już dalej zawiesza czarny ekran i tak zostaje w ciszy.
Dzisiaj mnie z lekka poniosło, bo wysłałam go do autoryzowanego serwisu podanego na stronce Samsunga, a oni po 2 dniach odsyłają przesyłkę .. z informacją, że nie zajmują się serwisem takiego sprzętu, nie mają już go objętego umowami. Szlag mnie trafił, bo od kilku miesięcy korespondowałam z nimi - miałam problem ze zgłoszeniem naprawy online, czegoś tam formularz nie chciał przekonwertować i nie wysyłał ostatecznie zlecenia. A oni teraz się budzą i odmawiają chociażby ekspertyzy, co się stało ://
Nic to, do brzegu.
Zagwozdka polega na tym, że laptop jest na win7 pro, ale OS ma tylko wbudowany na dysku jako starter. Nie było żadnego nośnika. Przy pierwszym uruchomieniu, o ile pamiętam, trzeba było wejść online, podać klucz, pobrać coś-tam i dopiero startowała instalacja pełnego systemu.
Błagam, co w ogóle przychodzi Wam na myśl, co się stało i jak mogę mu pomóc? Nie oddam go do pierwszego spotkanego serwisu z ulicy. Wiem, wiem, egzemplarz już rodem z Muzeum technologii :roll: ale brakuje mi go do sprawnej pracy na paru plikach tak zawsze pod ręką. Śmigał jak w bajce, na nowy teraz nie mam szans :niee :niee :niee
Krótko mówiąc: ra tun ku help, pliss

Rafał B.
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 28-06-2021, 16:57   

Zacznij od podstaw: zaraz po okienku BIOS/UEFI zacznij klikać F8 (lub function + F8), po pojawieniu się zaawansowanych opcji uruchamiania wybierz Napraw komputer. Może coś tak prozaicznego wystarczy bez zbędnych kombinacji. Bo rozumiem, że w trybie awaryjnym też się nie odpala.

Wszystko wskazuje jedynie na uszkodzenie systemu, ale przed dalszymi krokami wyeliminowałbym na wszelki wypadek padnięty RAM. Jeśli masz dwie kości - wyjmij jedną, spróbuj odpalić, potem tylko na drugiej kości. Jeśli masz tylko jedną kość- pozostaje pożyczenie od kogoś na podmianę lub przetestowanie tej swojej jakimś bootowalnym oprogramowaniem jak Memtest. Kości są zdradliwe, często nie dają kodu beep lub diodą przy odpalaniu lapka.

Tytuł wątku bez sensu.

PS.
miałem kiedyś laptop Samsung R510, miał on coś w stylu Samsung Recovery Solution- korzystał z backupu systemu na partycji recovery. Ale nie wiem czy u ciebie coś takiego tez jest, skoro musiałaś ściągać coś z internetu (może tylko aktualizacje?). Uruchamiało się to jakimś skrótem klawiaturowym, podpowiedź pokazywała się zaraz po włączeniu przyciskiem power.
Abstrahując od języka: główną przyczyną niesławnego marnego poziomu jest prawdziwość wstydliwego stereotypu, że statystyczny programista VBA od ćwierć wieku czyta jedynie kod innych programistów dialektów Visual Basic.
ID posta: 406515 Skopiuj do schowka

maxaa 
Excel Expert

Wysłany: 28-06-2021, 17:26   

Praktycznie każdy laptop ma partycję recovery. Tak jak kolega podpowiadał, przy uruchamianiu klikasz na f4 lub na f8 i czekasz aż sie otworzy okienko recovery. Przeważnie są opcje naprawy bez utraty danych lub przywrócenie do stanu fabrycznego. Jak sie boisz to idź do jakichś chłopaków co naprawiają kompy oni to zrobią.
ID posta: 406517 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 28-06-2021, 18:59   

Dzieki bardzo @Rafał B. Nie, awaryjny dokładnie tak samo jak opcja trybu normalnego. Ale f8 chyba nie próbowałam.
A propos RAM qrczę tych kombinacji na jednej swojej nie przerabiałam jeszcze, ale zawsze musi być ten pierwszy raz, jak mawiają starzy mądrzy ludzie :->
Tytuł NIE (!) jest bez sensu, wypraszam to sobie=P od samsunga jeden koleś, który starał się cokolwiek doradzić jak zadzwoniłam z reklamacją na realizację usług przez serwis, tłumaczył zawzięcie, że są tylko dwie opcje, albo jest dysk uszkodzony, albo błąd OS. Starałam się być uprzejma i nie podważać :devil a pisałam na gorąco stąd temat.
Co do v. R510, że miał on coś w stylu Samsung Recovery Solution - korzystał z backupu systemu na partycji recovery - ooo, to, to :tak :tak :tak faktycznie, z netu to chyba była kwestia jakiegoś tam SP, żeby zegar systemowy zgrał na start wersję z obecną firmówką. BTW litości, ponad 8 lat wstecz, nigdy z nim nie miałam problemów i nawet nie było mi wtedy potrzebne, co i po co ma w środku a czego mu brakuje. Chodził cały czas jak ta lala :mrgreen:
@maxaa różnych dziwnych eksperymentów generalnie się nie boję, bylebym wiedziała co i po co. Obadam temat pewnie w weekend jak zjadę z roboczego tyg.
Dzięki ogromne chłopaki. Jeśli komukolwiek z Was tu jeszcze jakiś ewentualny patent diagnostyczny przyjdzie na myśl, dawajcie znać. Zżyłam się z tym maluchem :;-): i trudno mi go spisać tak łatwo na straty

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 28-06-2021, 20:04   

Sama tego komputera nie naprawisz, zanieś do serwisu. Niech oszacują koszty i zdecydujesz czy dać do naprawy u nich, gdzieś indziej lub czy trzeba kupić nowy.
ID posta: 406521 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 28-06-2021, 20:08   

Waldek napisał/a:
Sama tego komputera nie naprawisz, zanieś do serwisu

na nówke nie mam szans, to odpada dlatego pytam.
a co obstawiasz jako przyczynę, faktycznie przywrócenie wersji fabrycznej albo sprawdzenie ram twierdzisz nic mi nie da?
poza tym, już to dziś przerobiłam. nic nie oszacują jak nie wiedzą co. a wziąść na stół warsztatowy nie wezmą, bo stary model i się nie zajmują

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 28-06-2021, 20:46   

Jeżeli serwis Samsunga nie potrafi naprawić tego komputera to ja zdalnie tym bardziej. I rzeczywiście tak jest, że uważam, że te porady na odległość są psu na budę. Rozbierałaś kiedyś laptopa? Przy takich objawach zepsute może być wszystko. Najbardziej prawdopodobne jest to, że uszkodzony jest twardy dysk ale może być to co innego. Moim zdaniem każdy normalny serwis komputerowy to naprawi.
ID posta: 406525 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 28-06-2021, 20:56   

hej no, Waldek wyluzuj. nie powiedziałam, że nie potrafi serwis, tylko, że nie wziął sprzętu bo go nie mają objętego na umowie autoryzowanych usług. wiesz, że samsung parę lat temu wycofał u nas z rynku laptopy. widocznie nikomu nie chce się nawet sprawdzać żeby potem nie tłumaczyć się klientowi z oczekiwania i kosztów transportu ew części. albo tak po prostu - się nie chciało bawić
a pytam, bo koniec języka za przewodnika. i nie oczekuje od nikogo zdalnej naprawy tylko zwykłej informacji z doświadczenia, którego tu akurat nie mam. sorki bardzo, jeśli to zbyt wiele
PS. nie, nie jestem feministka, bliżej mi do anty. tylko tak się składa, że od dzieciaka lubię warsztat i nie boję się narzędzi. jeśli dla kogoś to problem, to napewno nie dla mnie

maxaa 
Excel Expert

Wysłany: 28-06-2021, 21:21   

Panowie nie ma co sie unosić. Zdalnie nikt nie naprawi akurat tego sprzętu. Dziewczyna nie boi się grzebać i się uczy i to jest plus. Chce tylko od nas porady. Fakt przyczyn takiego zachowania laptopa może być kilka. Pamięć, OS, może być karta graficzna, płyta główna, ale może być coś z zasilaniem. System może przywrócić i pamięc może wymienić inne usterki raczej nie podchodzą pod samodzielną naprawę. Dostała informacje do wykorzystania i zdecyduje sama co zrobić. Mam nadzieję , że jej się uda.
ID posta: 406528 Skopiuj do schowka

ple4
Fan Excela

Wersja: Win Office 2003
Wysłany: 28-06-2021, 23:34   

kati napisał/a:
Bateria załącza, aktywuje biosa, pyta o uruchomienie awaryjne z powodu poprzednich problemów, ale już dalej zawiesza czarny ekran i tak zostaje w ciszy

1. To, że "załącza" nie oznacza, że ma "zapas energii" - do sprawdzenia, wystarczy podłączyć zasilacz, jak z zasilaczem staruje, a bez niego nie, to aku.

2. Może być "bootloader" - stargał się sektor rozruchowy, skopsał MBR, a ponieważ obecny zarządca rozruchu (boot manager) na ogół nie mieści się w MBR i ma własny rozrusznik, porozkładany w jakichś dziwnych miejscach, np. ukryta partycja (może być widziana z poziomu bios/uefi), to przy uszkodzeniu struktury MBR/partycji nici z uruchomienia.
Ponowna instalacja systemu i to raczej "normalna" bez ukrywanych partycji i tym podobnych wynalazków, czyli robota od podstaw, utrata gwarancji i takie tam ... i koniecznie kopia całej partycji systemowej, np. Ghost'em, wtedy wiruchy, pady, sabotaże mogą nam naskoczyć ... z wyjątkiem awarii sprzętowej (hdd).

Z sieci można ściągnąć linuksowe/windowsowe płyty rozruchowe lub instalki na wtykacze usb, ustawić w bios/uefi start z płyty/wtykacza i sprawdzić czy "płaski" się uruchomi, jeśli nie, to wygląda na problem sprzętowy.

Można również wyjąć hdd i podłączyć pod innego kompusia i sprawdzić co się dzieje na dysku (wirus ?).

Przed oddaniem do serwisu, zwłaszcza takiego "nieznanego" polecałbym sprawdzić jaki aku mamy w środku (jeśli sprawny) i machnąć fotkę z numerami seryjnymi, bywały czasami takie dziwy, że oryginalne aku zmieniały się w nieoryginalne ... podobno "z powodu wystawienia na działanie promieni słonecznych".
ID posta: 406530 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 29-06-2021, 08:12   

ple4 napisał/a:
To, że "załącza" nie oznacza, że ma "zapas energii"

sprawdzałam obie opcje z baterią i zasilaczem, jest tak samo

ple4 napisał/a:
Może być "bootloader" - stargał się sektor rozruchowy

gwarancji to on już dawno nie ma, dlatego nie w tym rzecz. Pytanie tak na chłopski rozum: załóżmy, że lapek dostanie nową instalację bez ukrytej partycji. Uruchomi się i będzie pracował. Czy patrząc na to fizycznie to wtedy ta oryginalna partycja dysku zostanie pojemnościowo niewykorzystana, a cały OS będzie zajmował mi dysk? Inaczej mówiąc, bo dopiero na tym lapku przerobiłam recovery solution: czy można czysto teoretycznie przywrócić sprzęt i system do tej samej opcji rozruchu, jak pierwotnie była, czy bez udziału macierzystego Samsunga już nie?

ple4 napisał/a:
sprawdzić czy "płaski" się uruchomi, jeśli nie, to wygląda na problem sprzętowy

czy można laptop - nawet w takim stanie zawieszonego OS przy nieudanym starcie, jakoś podłączyć i na innym kompie zbadać strukturę dysku? znaczy, czy można elektronicznie sprawdzić fizyczne uszkodzenie, czy to już samo przez się wyklucza się wzajemnie?

ple4 napisał/a:
bywały czasami takie dziwy, że oryginalne aku zmieniały się w nieoryginalne ... podobno "z powodu wystawienia na działanie promieni słonecznych"

:haha przecież w dobrej wierze tzw. oryginalny zamiennik :evil: no tak, dzięki za słuszne ostrzeżenie

PS. Tak cały czas próbuje przywołać flashbackiem poprzednie próby, i coś mi dzwoni daleko z tyłu głowy, że z opcji f4/f8 chyba też próbowałam startować, jak już machnęłam ręką na utratę danych - backup robiłam okresowo, a pracowałam z nim na bieżąco. Obawiam się, że bez zmian :wall

Rafał B.
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 29-06-2021, 09:27   

Nie ma co tutaj robić doktoratów i tysiąca teoretycznych pytań zadawać. Sprawdź co w wątku powiedziano i wtedy będzie coś więcej wiadomo. Dodatkowo ściągnij jakąś dystrybucję linuxa bootowalną z pendrive np. Lubuntu. Jak odpali, to będziesz "w domu". Bo po pierwsze laptop okaże się OK. A jak dysk też, to odzyskasz dane zwyczajnie kopiując je sobie na jakiś nośnik (bez problemu będziesz miała dostęp do partycji Windowsa z poziomu Linuxa) pomimo uszkodzonego systemu.

A jeszcze wcześniej przed kombinacjami najzwyklejsze skanowanie bym odpalił sfc /scannow, jakbyś miała problemy to znajdziesz na necie po wyguglaniu tej frazy, wcześniej mi to umknęło. O ile oczywiście da się uruchomić wiersz polecenia pod F8.
Abstrahując od języka: główną przyczyną niesławnego marnego poziomu jest prawdziwość wstydliwego stereotypu, że statystyczny programista VBA od ćwierć wieku czyta jedynie kod innych programistów dialektów Visual Basic.
ID posta: 406539 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 29-06-2021, 10:56   

dzięki bardzo wszystkim. obadam temat :tak dam znać

ple4
Fan Excela

Wersja: Win Office 2003
Wysłany: 29-06-2021, 11:51   

kati napisał/a:
Czy patrząc na to fizycznie to wtedy ta oryginalna partycja dysku zostanie pojemnościowo niewykorzystana, a cały OS będzie zajmował mi dysk?

Jeśli dojdzie się przyczyny awarii, a okaże się że jest to sprawa "programowa", to pierwsze co trzeba zrobić to zgrać cały dysk na nośnik zewnętrzny (potem w wolnej chwili wyłowi się wszystkie nasze ważne dokumenty).
Następnie startuje się płaskiego z płyty instalacyjnej i tam na kolejnym kroku instalacji okienek (lub uniksa ?) zdejmuje się/zakłada partycje (poradnik dość łopatologiczny, nie powinno być kłopotów), czyli dzieli dysk na kawałki jakie nam potrzebne, np. na C: i D:, o takiej wielkości jaka nam potrzebna.
Na pewno jeśli chodzi o win (7 i 10), to nie może być ona mniejsza na sam system niż te 30 GB + zapas na instalki oprogramowania (drugie tyle spokojnie), tak więc pewnie z min. 80 GB zarezerwować. Resztę przeznaczyć na D:, i inne jeśli mamy ochotę na E:, F: G:, itd.
Po instalacji sysa i programów, koniecznie zrobić kopię tej partycji (na ogół C:), polecam Ghost'a - choć pewnie są i lepsze (?) - z płyty startowalnej z własnym ekwiwalentem systemu. Kopię robi się wg poradnika (ewentualnie można doczytać w sieci, wydrukować sobie), skompresowaną, potrwa pewnie z 1 godz. (z weryfikacją) i zajmie pewnie jakieś 15 GB przy 80 GB partycji, ale potem kładziemy ... (wszystko co mamy) ... na wirusy i tym podobne szajse typu ransomware, trojan, backdoor, spyware i inne gówno, jak również mamy niezłą możliwość odtworzenia sysa po padzie sysa, czy jakichś instalkach tymczasowych, typu trialware, shareware, wirtualny komputer czy vpn'y, itd., które to progi zostawiają taki "smietnik" w rejestrze win'a, a często i sterowniki swoje, że niczym tego nie usuniesz.

No ale wpierw trzeba dojść "... no ale co to sie staneło ... ?".
ID posta: 406553 Skopiuj do schowka

kati 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 29-06-2021, 13:15   

ple4 napisał/a:
zajmie pewnie jakieś 15 GB przy 80 GB partycji, ale potem kładziemy ... (wszystko co mamy) ... na wirusy i tym podobne szajse
:bigshock: nooo, w rozmowie z dziewczyną zapodawać argumenty rodem z szatni męskiej .. :mrgreen:
tnx, oby tak było

Odpowiedz do tematu