Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 15823 Skopiuj do schowka Pytania: literatura, praca
Autor Wiadomość
berti84
[Usunięty]

Wysłany: 22-02-2010, 18:50   Pytania: literatura, praca

Kilka kwestii w których chciałbym się rozeznać:

1. Literatura

Czy ktoś mógłby polecić książki na temat zaawansowanych funkcji Excela i programowania w VBA oraz wypowiedzieć się na temat poniższych które posiadam:
"E. Joseph Billo - Excel For Scientists And Engineers Numerical Methods"
"Duane Birnbaum - VBA Programming for the absolute beginners"
"Excel 2007 Bible"

2. Praca

Jak wygląda rynek pracy dla osób dobrze znających Excel? Czy jest to tylko praca dla analityka? Jakie zagadnienia trzeba znać biegle żeby taką pracę dostać? Jakie mam szanse na dostanie pracy nie mając wykształcenia wyższego ale posiadając kilkuletnie doświadczenie zawodowe w branży FMCG? jestem studentem na wydziale Inżynierii Produkcji PW.

Oraz czy jest ogólny kierunek rozwoju znajomości Excela w celu wyjścia poza poziom beginnera (oprócz nieustannego znajdowania sobie problemów i ich rozwiązywania) czy musiałbym wyznaczyć sobie konkretny cel?

Wiem że pytania brzmią ogólnie (może trochę naiwnie) ale jako osoba lubiąca pracę z liczbami chętnie podjąłbym się czegoś około-analitycznego za jakieś pieniądze.

Liczę na konkretne nie-wyśmiewające odpowiedzi

;-)
ID posta: 84647 Skopiuj do schowka

Kamienios 
ExcelSpec

Wysłany: 23-02-2010, 09:02   

Co do książek -> Nie czytałem żadnej z wymienionych, ale:

Po 1 -> Polecam kupić coś drukowanego, bo będziesz musiał spędzić sporo czasu czytając te książki a od czytania z monitora oczy bolą :)

Po 2 -> Te, które mogę polecić to dzieła J.Walkenbacha "Excel 2003 (lub 2007) Programowanie w VBA. Vademecum Profesjonalisty". Bardzo solidny przewodnik.
Dobra jest też z omawiana już tu na forum książka z serii Wrox "Excel 2007 Programowanie VBA". Taka czerwona. Według mnie język jakim jest pisana jest trochę mniej przejrzysty niż we wcześniej wspomnianej książce, ale za to trochę dokładniej analizuje kilka tematów, które Walkenbach ominął bądź potraktował pobieżnie. No i ma porządne dodatki opisujące cały model obiektowy Excela.

Co do pracy to:

Ja osobiście pracuje na stanowisku, na którym Excel jest jednym z najcześciej używanych narzędzi pracy, ale nie jest kluczowym. I w zasadzie dopiero w pracy nauczyłem się troche wydajniej korzystać z Excela z pomocą tego forum i literatury. Ale mogłem tego dokonać bo miałem przed sobą realne problemy i wybór -> albo się nauczysz i będziesz coś robił w godzine. Albo sie nie nauczysz i zajmie Ci to tydzień :)

W zasadzie Excel jest używany chyba wszędzie, gdzie ma się do czynienia z jakimikolwiek liczbami. Jego znajomość przyda się w baaaardzo wielu zawodach, ale z tego co przeglądałem rynek pracy Excel i VBA samo w sobie pomoże znaleźć prace jako np. analityk finansowy. Choć przeważnie trzeba też spełniać inne warunki.

Co do biegłych zagadnień -> Nie ma reguły. W jednej firmie trzeba będzie wykorzystać jedne narzędzia, a w drugiej drugie. Nie można być we wszystkim specjalistą, ale mając ogólne dobre obeznanie w Excelu do każdej pracy się dostosujesz.

Od siebie z doświadczenia dodam (i chyba większość na forum potwierdzi), że świadomość innych ludzi (w tym również kadr zarządzających niemałymi firmami) o możliwościach Excela nie jest zbyt wielka, a więc znając dobrze jego funkcję, potrafiąc szybko przygotować ciekawe zestawienia może uda Ci się zabłysnąć :)

Powodzenia.

berti84
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2010, 13:50   

Dzięki, zwłaszcza za podane tytuły :-)

Jakiś czas temu słyszałem, że rekrutacja do niektórych banków na stanowiska analityków odbywa się poprzez kilka etapów testów sprawdzających dokładnie znajomość Excela, natomiast niekoniecznie wymagane jest wykształcenie bankowo-finansowe. Czy tak dzieje się w rzeczywistości bo w ogłoszeniach o pracę często widzę wymagane wykształcenie wyższe matematyczne, ekonomiczne, itp.?
ID posta: 84694 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu