Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 58534 Skopiuj do schowka początkujący VBA
Autor Wiadomość
overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 04-09-2017, 13:58   początkujący VBA

Panowie, podrzucicie coś dla zupełnie początkującego z VBA w excelu? coś co wprowadziłoby mnie w podstawy z płynnym przejściem do czegoś trudniejszego, rozumiem że można sobie na forum szukać rozwiązań, ale chciałbym się nauczyć podstaw żeby móc przynajmniej odczytywać sam kod, a później zacznę sam coś dziargać. Pytanie jak Wy zaczynaliście?
ID posta: 328982 Skopiuj do schowka

Marecki 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 04-09-2017, 14:38   

Ja zacząłem od bukmacherki (STS, Fortuna itp...) :mrgreen:pisałem do tego "program", prosiłem kolegów o rozwiązanie problemu, napisanie kodu itd.
Później po złapaniu bakcyla o nazwie VBA odstawiłem zakłady :happy i zacząłem studiować kody i problemy poruszane na forum, oczywiście zaczynałem od tych najprostszych.
Dodatkowo wspierałem się rejestratorem makr, patrzyłem jak to się zarejestrowało, analizowałem kody i wstawiałem na forum z myślą że jest ok.
Niestety nie zawsze były one dobre (i pewnie dalej nie są), ale dzięki kolegom którzy dawali mi "po łapach" i tłumaczyli że to trzeba zrobić tak lub tak coś mi w tej głowie mi zostało.
Oprócz tego polecam Ci książkę Walkenbacha "Programowanie VBA" , fajnie napisana i dużo z niej można się nauczyć.
Reasumując wszystko to największą skarbnicą mojej wiedzy było i jest te Forum.
Pozdrawiam.

Szkolenia z Excela , FB
Office 2019 Professional Plus , Windows 11 x64
Pozdrawiam, były mkkk23 teraz Marecki.
ID posta: 328985 Skopiuj do schowka

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 04-09-2017, 15:46   

zdecydowanie zacznę od książki którą podałeś, znam autora bo mam już jego książkę z excela 2016 i jest całkiem fajnie napisana.
Jak sądzicie ile może zająć nauka samych podstaw? a właśnie co to są w ogóle podstawy w VBA :mrgreen: kiedy będę widział że posiadam tę podstawową wiedzę z vba
ID posta: 328988 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 04-09-2017, 18:14   

Hmmm...
wbrew pozorom programowanie w VBA nie jest łatwe... trzeba ogarnąć specyficzny sposób pisania kodu... w VBA pracujemy na obiektach... jeżeli jesteśmy w Excelu, to są objekty Excela... jeżeli w Wordzie, to objekty Worda, itd... jeżeli chcesz zacząć programować, to pierwsze pytanie, czy kiedykolwiek programowałeś i w czym ? czy znasz w miarę dobrze Excela ? to ułatwia czasem co nieco programowanie w Excelu... tak naprawdę w VBA można programować na wiele różnych sposobów... po kodzie czasem (nawet często) da się poznać kto jest twórcą kodu, o ile znasz styl kodowania danego programisty... generalnie: temat rzeka... ja się uczyłem VBA rozwiązując problemy na forum, ale to nie jest chyba najłatwiejsza droga... natomiast najlepiej się uczyć rozwiązując konkretne problemiki lub robiąc konkretne kursy... z VBA są jakieś kursy na stronach internetowych... jeżeli Cię stać lub Firma Cię zasponsoruje, to wybierz się na kurs organizowany... na takim kursie można się w miarę szybko nauczyć programować, o ile jesteś w miarę inteligentny i rozgarnięty... na razie tyle... jak chcesz, to pytaj... :lol: aha, WalkenBach to świetna książka, ale dla początkującego programisty może być ciut ciężkostrawna... :lol:

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 05-09-2017, 09:36   

w programowaniem nie miałem styczności, jedynie sql i to też raczej jakieś podstawy, łatwe selecty czy podzapytania skorelowane i tyle, nic trudnego, bo generalnie sql wydaje się dużo łatwiejszy do ogarnięcia.
Pytam Was doświadczonych, bo chciałbym uniknąć błędów, aby nie krążyć po omacku, może jest jakaś ścieżka nauki która pozwoli mi na ogarnięcie podstaw vba i pisanie prostych kodów, no więc na początek książka czy jakieś kursy internetowe?
ID posta: 329026 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 05-09-2017, 10:55   

ciężko powiedzieć... dla każdego przeważnie jest inny sposób optymalnego dotarcia z wiedzą... :lol:

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 05-09-2017, 14:22   

Jeśli chodzi o podstawy VBA w Excelu, to w sieci jest dużo różnych kursów, ja znalazłem taki dość przyzwoity jak sądzę kurs.
Ale ważne jest do czego chcesz to VBA później wykorzystywać. Bo ja, przykładowo, używam go głównie do wspomagania Excela, ale podstawowe obliczenia staram się robić w arkuszu, i używam go głównie dla siebie, ewentualnie mogę komuś coś doradzić, wymaga to od użytkownika wiedzy o tym co robi. Natomiast np. Walkenbach dużo uwagi poświęca tworzeniu samodzielnych aplikacji bazujących na VBA, Excelu i formularzach użytkownika, przeznaczonych do użytku przez inne osoby, często nie rozumiejące, co robią, których zadaniem jest wpisanie danych i odczytanie lub wydrukowanie wyników. Do tworzenia takich aplikacji potrzebna jest dodatkowa, nieco inna wiedza. Poza tym istnieje dużo zasobów programowych niezależnych, które można uruchamiać z poziomu VBA, ale one stanowią odrębne pakiety programowe i każdy z nich z osobna trzeba poznać, żeby zrozumieć jak działają i jak ich używać.
ID posta: 329072 Skopiuj do schowka

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 05-09-2017, 14:53   

Maciej Gonet napisał/a:
Jeśli chodzi o podstawy VBA w Excelu, to w sieci jest dużo różnych kursów, ja znalazłem taki dość przyzwoity jak sądzę kurs.
Ale ważne jest do czego chcesz to VBA później wykorzystywać. Bo ja, przykładowo, używam go głównie do wspomagania Excela, ale podstawowe obliczenia staram się robić w arkuszu, i używam go głównie dla siebie, ewentualnie mogę komuś coś doradzić, wymaga to od użytkownika wiedzy o tym co robi. Natomiast np. Walkenbach dużo uwagi poświęca tworzeniu samodzielnych aplikacji bazujących na VBA, Excelu i formularzach użytkownika, przeznaczonych do użytku przez inne osoby, często nie rozumiejące, co robią, których zadaniem jest wpisanie danych i odczytanie lub wydrukowanie wyników. Do tworzenia takich aplikacji potrzebna jest dodatkowa, nieco inna wiedza. Poza tym istnieje dużo zasobów programowych niezależnych, które można uruchamiać z poziomu VBA, ale one stanowią odrębne pakiety programowe i każdy z nich z osobna trzeba poznać, żeby zrozumieć jak działają i jak ich używać.

na początek będzie mi potrzebny do automatyzacji pewnych czynności w excel które wykonuję cyklicznie, co jakiś czas, po drugie jeśli uda mi się ogarnąć podstawy chciałbym wprowadzać tego typu rozwiązania dla innych użytkowników nie znających VBA a działających na co dzień w excel, no i po trzecie w przyszłości chciałbym wejść w środowisko analityków biznesowych/finansowych i bardzo często w ofertach pracy VBA jest wymieniane jako podstawa :)
ID posta: 329078 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 05-09-2017, 15:12   

Excel+VBA jest dość użytecznym narzędziem... co do wejścia w środowisko analityków biznesowych/finansowych, to potrzebna jest tam jeszcze co najmniej wiedza z Ekonomii (jesteś Ekonomistą ?)... plus inne umiejętności... teraz na topie jest Analiza Danych... może lepiej w tym kierunku... ? warto się zastanowić co robić, gdy Excel nie wyrabia z ilością danych... na Zachodzie są bardzo popularne Technologie Big Data (Twoje podstawy SQL byłyby przydatne)... Nie wiem czy to nie lepsze od analizy finansowej bądź biznesowej... ale to tylko moje zdanie... :)

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 05-09-2017, 15:26   

tak kończyłem ekonomię, teraz zarządzanie informacją na 5 semestrze PJWSTK - więc coś tam z tych baz danych teoretycznie liznąłem...ale wiadomo na studiach to można się nauczyć podstaw danego zagadnienia a wszystko i tak wyjdzie w praktyce czy się do tego nadajemy czy też nie :)
a firmie której aktualnie pracuje mam analityków i w sumie podoba mi się ich praca, dużo siedzenia w excelu + VBA na takim poziomie żeby wprowadzać jakieś automaty danych czynności, sql - wyciąganie danych z hurtowni danych -- to jest całkiem spoko

Edit: Zefirek
Proszę nie cytować całego posta bezpośrednio pod nim, wiadomo że do niego się odnosisz.
ID posta: 329088 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 05-09-2017, 16:06   

to zmienia postać rzeczy.... PJWSTK to dobra szkoła... kojarzę nawet dość dobrze jakiegoś sensownego Gościa z tej Szkoły z Konferencji w Zakopanem... :lol: to tylko informacyjnie: co do Analizy Danych, to warto wiedzieć o niezłym narzędziu chmurowym Microsoftu Azure... zaimplementowali oni tam wiele użytecznych narzędzi Big Data... :lol:

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 06-09-2017, 09:16   

generalnie szkoła dobra, ale jeśli chodzi o kierunek informatyczny :) a ja tam studiuję zarządzanie informacją tj. takie zarządzanie projektami, mniej technicznych przedmiotów, ale ogólnie szkołę polecam

edycja zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.
ID posta: 329135 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 06-09-2017, 09:21   

ciekawe, możesz rozwinąć wątek ? może jakiś link ? masz do czynienia z UML ? BPMN ? PRINCE2 ? SCRUM ? :lol:

overse
Starszy Forumowicz

Wysłany: 06-09-2017, 12:32   

na 4 semestrze miałem UML - przypadki użycia, klas itp...ale o dziwo nie mieliśmy w żadnym programie do obsługi UML tylko wszystkie diagramy rysowaliśmy...na kartkach :):) podobno to skuteczniejszy sposób niż system...ale to trochę dziwne aby w 2017 r rysować diagramy na kartce :)
w przyszłym semestrze tj. 6 będziemy wybierać specjalizację i prawdopodobnie wybiorę zarządzanie projektami, ale są również e-commerce
tu jest cały program studiów: http://www.pja.edu.pl/zar...program-studiow

a tu specjalizacje :
http://www.pja.edu.pl/zar...e/specjalizacje

edycja zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.
ID posta: 329164 Skopiuj do schowka

hurgadion 
ExcelSpec

Wysłany: 06-09-2017, 12:48   

program taki sobie bym powiedział, jak na PJWSTK, ale ja jestem dość krytycznie nastawiony na programy nauczania na Uczelniach... zbyt mało praktyczne... :lol: co do specjalizacji, to jeżeli mogę zasugerować, to może lepiej: "Systemy wspomagania decyzji menedżerskich"... Powodzenia :lol:

Odpowiedz do tematu