Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 72916 Skopiuj do schowka Nazwy kodowe arkuszy
Autor Wiadomość
Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 13-06-2022, 12:50   

Należy jeszcze zauważyć, że właściwość _CodeName może być użyta tylko ze zmienną obiektową, tzn. np. w sekwencji:
Kod:
Dim ws As Worksheet
Set ws = ActiveSheet
Debug.Print ws.[_CodeName]   ' OK
a nie tak
Kod:
Debug.Print ActiveSheet.[_CodeName]    ' Error 2029
ani tak
Kod:
With Sheets(1)
     Debug.Print .[_CodeName]      ' Error 2029
End With
ID posta: 417962 Skopiuj do schowka

Artik 
Artik

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 24-07-2022, 10:22   

Opisywane zjawisko obserwuję u siebie od co najmniej 2 lat (może nawet ciutkę dłużej). Potwierdzam, że zmiana ręcznie lub kodem nazwy kodowej, choćby na tę samą, niweluje problem.
Przypomina mi to zjawisko, które występuje także w stosunku do obiektów graficznych. W zależności od sposobu odwoływania się do nich, nawet na jednej wersji językowej, możemy otrzymywać różne nazwy (angielską lub polską). Ten problem istnieje w Excelu od bardzo dawna, być może od początku istnienia, a przynajmniej od implementacji VB do aplikacji. Dlatego niejednokrotnie zwracałem uwagę, by nie zdawać się na nazwy automatyczne, a nadawać własne.
Można powiedzieć, że problem się rozszerza. ;-)

Artik

marzatela 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 316
Pomogła: 467 razy
Wysłany: 24-07-2022, 17:04   

Wstawiając obiekty zawsze zmieniam nazwy, tym bardziej że w polskiej wersji językowej nazwy obiektów lubią zawierać polskie ogonki, a tego unikam dla zasady.
No niestety, jak widać przy nazwach kodowych arkuszy trzeba też uważać. Ja ostatnio mam sporo do czynienia z plikami krążącymi między polską i angielską wersją językową i teraz już na wszelki wypadek zabezpieczam się właśnie przez ponowne wpisanie tej nazwy. Czasami zmieniam na unikalne, czasami zatwierdzam tę automatyczną.

http://www.szultaset.pl
ID posta: 419134 Skopiuj do schowka

Rafał B.
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 29-07-2022, 09:26   

marzatela napisał/a:
Ja ostatnio mam sporo do czynienia z plikami krążącymi między polską i angielską wersją językową i teraz już na wszelki wypadek zabezpieczam się właśnie przez ponowne wpisanie tej nazwy.

Czyli ta moja propozycja nie działa? Tak czy siak dobrze napisać rezultat "dla potomności", bo nie każdy ma możliwość szybkiego przetestowania takiego międzynarodowego działania, a może kiedyś przydać innym forowiczom.
Abstrahując od języka: główną przyczyną niesławnego marnego poziomu jest prawdziwość wstydliwego stereotypu, że statystyczny programista VBA od ćwierć wieku czyta jedynie kod innych programistów dialektów Visual Basic.
ID posta: 419276 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu