Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tajan
12-09-2021, 19:52
Kody pocztowe 'matematyczne' vs z baz
Autor Wiadomość
Auditorius 
Exceloholic

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 12-09-2021, 14:21   Kody pocztowe 'matematyczne' vs z baz

Mam pytanie trochę spoza zakresu Excela ale z zakresu różnych baz:
1) Pozbierałem sobie kody pocztowe z różnych baz w necie i wychodzi że
istnieje ok 25K kodów które są 'aktywne'

2) Z drugiej strony zrobiłem ćwiczenie 'matematyczne' czyli przedrostki od 00 do 99 i 3cyfrowe kombinacje od 001 do 999
Wówczas kodów w Polsce byłoby 99K

3)Okazuje się że w 2017 powstała aplikacja do wychwytywania błędów i różnic w adresacji
https://itia.pl/adres/

(...)
Adres uniwersalny, o którym mowa w tytule, to adres zapisany, jako ciąg znaków – kodu pocztowego (tzw. PNA 5 cyfr), kodu terytorialnego (7 cyfr), identyfikatora miejscowości (7 cyfr), współrzędnych geodezyjnych x, y danego punktu adresowego oraz numeru budynku. Konstrukcja adresu uniwersalnego umożliwia jego aktualizowanie czy też weryfikację każdego dnia i zdejmuje z indywidualnych osób fizycznych uciążliwość badania poprawności adresu. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której dane będą pochodziły z jednoznacznie określonych źródeł i w razie jakichkolwiek błędów możliwa będzie natychmiastowa ich korekta.

Np. dla Pałacu Kultury w Warszawie przy Placu Defilad 1 adres uniwersalny przyjmie postać:

00110;1465011;0918123;45369;486993.2171;637005.0513;1;

Pierwszych pięć cyfr to kod pocztowy (bez myślnika) – taki kod dla tego adresu figuruje w bazie geodezyjnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, i taki został przekazany do GUGiK. Tymczasem na stronie internetowej Pałacu Kultury i Nauki, w kontaktach znajdujemy kod pocztowy 00-901 - i taki sam kod pocztowy znajdujemy w REGONie. Twórcą kodów pocztowych jest Poczta Polska SA i to ona „przydziela” je poszczególnym adresom. Testowana aplikacja pozwala na wychwytywanie różnego rodzaju błędów – w tym przypadku błąd jest w bazie GUGiK, gdzie aplikacja go ujawnia.

Adres aplikacji: http://itia.pl/adres/
(...) Test polega na tym, aby wpisać do aplikacji kilka znanych adresów (z dużego miasta, miasteczka, z miejsca urodzenia, z miejsc gdzie mieszkaliśmy, z wakacji, …z dowolnego miejsca w Polsce). Adresy w żaden sposób nie są łączone z osobami dokonującymi testów.

Korzystanie z aplikacji rozpoczyna się od wpisania kilku liter nazwy województwa, po ukazaniu się listy rozwijalnej należy wybrać właściwe województwo. Podobne czynności, w kolejności, należy wykonać dla powiatu, gminy, miejscowości, ulicy i nr budynku. UWAGA: zawsze trzeba wybrać wartość z listy rozwijalnej. Dla miast na prawach powiatu (np. Olsztyn) powiat, gmina i miejscowość to ta sama nazwa.

4)Nawet kiedy kody pocztowe dotyczą TYLKO urzędów pocztowych to są nieciągłe (przykład poniżej)

02-971 Warszawa
02-972 FUP
02-973 Warszawa
02-975 UP

Brakuje 02-974
A kody 02-972 i 02-975 to kod urzędu pocztowego i filii urzędu pocztowego (czyli zakładam że żaden inny urząd czy firma nie powinny mieć tego adresu)

Czy ktoś się orientuje (nawet szacunkowo):
- jaka jest liczba kodów pocztowych 'w użyciu' ?
- gdzie można znaleźć aktualną listę kodów ? (ale taką do której macie 99% zaufania)
- czy są jakieś kody które np. Poczta Polska trzyma 'na zapas' i uruchamia w jakiś warunkach ?

Kody matematycznie001.zip
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 878.91 KB

Kody matematycznie002.zip
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 432.91 KB

BrunO 
ExcelSpec

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 13-09-2021, 09:36   

Zawsze wydawało mi się, że najlepszym źródłem informacji w tej dziedzinie jest Spis PNA publikowany przez Pocztę Polską

W kwestii wspomnianego Pałacu Kultury, to z tego co pamiętam dziewięćsetki na końcu nie wynikają z właściwości geograficznych a są numerami skrytek pocztowych. Zwłaszcza w przypadku instytucji centralnych w Warszawie jest to dosyć popularne. Więc nie, ten przypadek nie jest błędem, jest dostępną alternatywą.

Cytat:
00110;1465011;0918123;45369;486993.2171;637005.0513;1;
:shock: to ja już chyba wolę podawać koordynaty GPS :tease:
ID posta: 409135 Skopiuj do schowka

Auditorius 
Exceloholic

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 13-09-2021, 21:15   Kody pocztowe 'matematyczne' vs z baz

Uzupełnienie - przeszedłem przez bazę firm w CEIDG
Stworzyłem 2 listy kodów

- kody dla których istnieją lub istniały (w przeszłości) firmy w CEIDG
- kody dla których ani obecnie ani w przeszłości nie było firm
[dla tego drugiego zakładam ze jak np. TVP ma kod 00-950 to nikt (żadna firma) nie ma prawa zarejestrować się z tym kodem pocztowym)

Tak jak pisałem poprzednio:
- ok 25K kodów są aktywne
- reszta czyli niecałe 75K są nieaktywne w bazach firm

Pewnie mogą być :
- urzędy pocztowe
- urzędy unikalne typy Polskie Radio, TVP itp.

Co do spisu Poczty Polskiej to jest to dziwaczny i gigantycznych (1746 stron) plik PDF którego nawet oryginalny Acrobat 'odmówił' parsowania do Excela...

Także jak ktoś ma aktualny spis to chętnie porównam spis Poczty w moim wynikiem 'pracy domowej' :)

Firm z tymi kodami poczt NIE MA.zip
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 365.3 KB

Firm z tymi kodami poczt JEST DUZO.zip
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 416.72 KB

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 16-09-2021, 14:16   

Auditorius napisał/a:
Co do spisu Poczty Polskiej to jest to dziwaczny i gigantycznych (1746 stron) plik PDF którego nawet oryginalny Acrobat 'odmówił' parsowania do Excela...
Moim zdaniem, to bardziej wynika z zabezpieczeń zastosowanych w pliku jak z jego wielkości.

Artik

Odpowiedz do tematu