Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70515 Skopiuj do schowka Funkcja LAMBDA
Autor Wiadomość
Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 26-03-2021, 14:27   Funkcja LAMBDA

Czy ktoś z Insiderów wie może, jaki jest aktualnie status funkcji LAMBDA w Excelu? W sieci są już opisy (nota bene przetłumaczone tragiczną polszczyzną), sugerujące, że funkcja jest dostępna dla subskrybentów usługi Office 365.
Ja w Office 365 nie mam jeszcze tej funkcji, natomiast w komunikatach sprawdzania poprawności i formatowania warunkowego mam już zastrzeżenie, że nie mogę jej używać.
ID posta: 402775 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 11-02-2022, 16:15   

W moim Excelu 365 pojawiła się LAMBDA. A jak u Państwa?
ID posta: 414416 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 12-02-2022, 09:30   

U mnie jest.
Microsoft® Excel® for Microsoft 365 MSO (Version 2201 Build 16.0.14827.20028) 32-bit

A taką gotową paczkę widziałeś: https://www.mrexcel.com/b...a-functions.40/ ?

Jeśli dane będą torturowane dość długo, przyznają się do wszystkiego
ID posta: 414429 Skopiuj do schowka

elhenio 
Exceloholic

Wysłany: 21-02-2022, 22:59   

U mnie jest... już chyba od dłuższego czasu (tak mi się wydaje). W zeszłym roku robiłem testy. Mam włączona wersje testową.
Aktualnie mam : Microsoft® Excel® dla Microsoft 365 MSO (wersja 2201 kompilacji 16.0.14827.20180) 32-bitowa

Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
ID posta: 414732 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 22-02-2022, 12:57   

Ale nie mogę pobrać paczek gotowych funkcji (Insert->Add-Ins) bo uczelnia nie pozwala żebym coś doinstalowywał z Microsoft Store

Przechwytywanie.PNG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 43.52 KB

Jeśli dane będą torturowane dość długo, przyznają się do wszystkiego
ID posta: 414753 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 22-02-2022, 13:36   

To jest jest jakaś mania naszych uczelni, żeby wszystko kontrolować, jak Wielki Brat. U mnie jest to samo: nie można korzystać ze sklepu, nie można zapisać się do programu Insider.
Nad udostępnieniem sklepu podobno myślą, bo jest dużo interpelacji w tej sprawie.

A jeśli chodzi o wcześniejsze wpisy. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wyczytałem, że od 8.02.br. funkcja LAMBDA jest już udostępniana w wersji "produkcyjnej", czyli wszyscy subskrybenci powinni mieć do niej dostęp. Tudzież do 7 funkcji wspomagających.
Tylko znowu mamy pecha, jeśli chodzi o polską wersję. Pomijam już błędy w tłumaczeniach opisów, ale ktoś wpadł na pomysł, żeby tylko nazwę nowej funkcji BYROW przetłumaczyć na WIERSZAMI, a nazwy wszystkich pozostałych są angielskie.

Jeśli chodzi o te biblioteki czy repozytoria, które miałyby służyć do wymiany funkcji między użytkownikami, to pomysł może i co do zasady dobry, ale na razie choćby w tym archiwum, które zacytował Kaper w swoim poprzednim poście jest dużo funkcji (a pewnie będzie więcej), ale nie ma tam żadnego porządku - nie wiadomo co do czego ma służyć. Niektóre pomysły są bardzo banalne typu: YESTERDAY(), a inne mocno zaawansowane i trudne do ogarnięcia.
Na razie to co mnie zastanawia, to rubryka poparcia. Przy większości funkcji jest tam 0, co wskazuje chyba na brak zainteresowania tematem.

Ja jeszcze tematu nie zdążyłem zgłębić, ale na razie obiecująco wygląda dla mnie możliwość "ożywienia" starych funkcji XLM (systemu makr 4.0). Dzięki funkcji LAMBDA będzie można w kulturalny sposób przekazywać do nich parametry. Szczególnie brakowało mi funkcji SZACUJ, bo Evaluate z VBA nie była dostosowana do języka polskiego i były problemy z przecinkami dziesiętnymi i polskimi nazwami funkcji. Zwolennicy liczenia kolorowych komórek też zyskają nowe narzędzie.
Na szczęście stara funkcja SZACUJ opakowana w nową LAMBDĘ współpracuje z nowymi funkcjami rozlanymi, natomiast nadal nie chce czytać z zamkniętych skoroszytów.

Ale niewątpliwie jest to duży krok do przodu, jeśli chodzi o możliwości obliczeniowe Excela. Niestety, jak wynika choćby z treści zapytań na naszym Forum, Excel na ogół nie jest używany do obliczeń tylko jako mała baza danych.
ID posta: 414754 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 15-04-2022, 15:32   

Pomimo ostatniego zdania z poprzedniego postu, próbuję drążyć temat.
Nowe funkcje LET, LAMBDA i jej otoczenie stwarzają różne ciekawe możliwości, ale bardzo trudno znaleźć jakieś nietrywialne informacje na ten temat. Oficjalne materiały Microsoftu są dość żałosne, jeśli chodzi o poziom przykładów i, jak zwykle, omijają szczegóły. Nie ma na przykład nigdzie pełnego opisu składni funkcji LAMBDA.
W sieci można znaleźć różne informacje, ale w dość przypadkowych miejscach. Pozytywnie wyróżnia się na tym tle strona ExcelJet.
To co udało mi się zaobserwować w trakcie kilkutygodniowych testów zebrałem w załączonym tekście. Kto będzie miał ochotę przeczytać te kilkadziesiąt stron i podzielić się swoimi uwagami, zapraszam do dyskusji. Będę wdzięczny za komentarze.

Tymczasem życzę wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!

Excel funkcja LAMBDA MG wg Exceljet.docx
Pobierz Plik ściągnięto 34 raz(y) 626.9 KB

ID posta: 416398 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu