Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 65136 Skopiuj do schowka Scalanie PQ - odnajduje wynik, ale rozwija "null"
Autor Wiadomość
fuse
Forumowicz

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 29-05-2019, 18:34   Scalanie PQ - odnajduje wynik, ale rozwija "null"

Dzień dobry,

scalam dwie przetworzone tabele i zamiast otrzymać w całości wypełnioną kolumnę dostaję dziurawą (do czasu rozwinięcia "table" w drugim kroku Merge1 widać, że działa - dopiero rozwinięcie zamiast przyporządkować konkretną wartość zwraca "null").
Nie wiem, gdzie tkwi błąd, że nie otrzymuję tego, co zakładałem.

Załączony plik:
* arkusz NIE DZIAŁA (przetwarza dane z tabel i scala) - pokazuje sytuację
* arkusz DZIAŁA (pobiera dane prosto z tabel i scala bez przetwarzania) - pokazuje jak ma być

Nie wiem, dlaczego w obu arkuszach nie dostaję tego samego wyniku.
Oczywiście interesuje mnie znalezienie rozwiązania dla "NIE DZIAŁA".

scalania_błąd.xlsx
Poprawienie arkusza "NIE DZIAŁA" (arkusz "DZIAŁA" pokazuje jak powinno być)
Pobierz Plik ściągnięto 102 raz(y) 31.43 KB

ID posta: 368508 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 29-05-2019, 19:38   

Cytat:
Jeśli tak się nie da, to nie mam pomysłu, jak porównać te dwie tabele.
Pomijając na razie oba scalone zapytania, co chcesz uzyskać? Tego nie wiemy? Może należy zrobić to zupełnie inaczej, ale nie wiadomo co jest celem zadania.

fuse
Forumowicz

Wysłany: 29-05-2019, 19:55   

Muszę określić która receptura jest w którym produkcie - czyli na podstawie składu "soczek Słodki Jeżyk" stwierdzić, że w opakowaniu jest receptura "sok jabłkowy 1". I tak dla każdego napoju.

Sądziłem, że połączę składnik w 1 komórkę i nimi scalę, ale to jak widać nie działa.

ps. Plik, docelowy ma ponad 40tys. wierszy w jednej tabeli i ok 10tys. w drugiej, więc zwykłe formułki nie wydolą.

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 29-05-2019, 20:30   

Rzeczywiście coś jest nie halo :mrgreen:
Przy budowie scalenia pokazuje, że znaleziono 13 dopasowanych rekordów, na podglądzie rekordów też wszystko jest OK, czyli 13 szt.,ale po ich rozwinięciu zostają już tylko 4 :shock:
Niestety nie mam pojęcie dlaczego, sam chętnie poznam powód.

Bill Szysz 
Excel Expert

Wysłany: 29-05-2019, 23:07   

To z pewnością jakis bug w PQ - tak nie powinno się dziać. Pewnie następna aktualizacja to naprawi. Niemniej na tą chwilę trzeba się posiłkować obejściem problemu.
Chwilowym sposobem na to może byc dodanie fake'owego kroku przed rozwinięciem tabel. Czyli np dodanie nowej kolumny z indeksem a potem rozwiniecie tabel i usunięcie kolumny z indeksem.
Jest kilka innych sposobów jeszcze ale ten jest najprostszy.
Zauważyłem też że przy wyrzucaniu wyników zapytania do arkusza w niektórych przypadkach (nie wszystkich) pomijane są kolumny które zawierają typ table (zawierają tabele)

fuse
Forumowicz

Wysłany: 30-05-2019, 06:21   

ROZWIĄZANE przez obejście.

Bill Szysz napisał/a:
Chwilowym sposobem na to może byc dodanie fake'owego kroku przed rozwinięciem tabel

Zadziałało, gdy dodam indeks przed rozwinięciem i gdy dodam indeks w pojedynczych tablach przed scalaniem.

Dodawałem wcześniej kilka zbędnych kroków, ale wszystkie dotyczyły kolumny "składniki" i też nie działało.

Dziękuję bodek za zainteresowanie.
Dziękuję Bill Szysz za pomoc.

Odpowiedz do tematu