Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 74620 Skopiuj do schowka DAX - sumx pokazuje nieskończoność
Autor Wiadomość
ptaq
Starszy Forumowicz

Wysłany: 11-05-2023, 14:52   DAX - sumx pokazuje nieskończoność

Hej,

Potrzebuje w pracy obliczyć indeksy cenowe dla konkretnych produktów oraz na całej kategorii. O ile dla konkretnych produktów nie mam z tym problemu, o tyle problem pojawia się gdy chce dane podsumować. Potrzebuje aby była pokazana suma tych indeksów. Normalnie użyłbym funkcji sumx, ale pokazuje mi ona nieskończoność (co wynika pewnie z układu danych, jak są inaczej dane to jest ok)

Aby lepiej wytłumaczyć dodaje załącznik i jego opis.

1. Pod żółtą jedynką pokazane są dane w takim układzie jaki ja mam. Jest też obliczony indeks ale jak widać pokazuje mi błąd.

2. Pod dwójką te same dane są w innym układzie danych i tam indeks jest dobrze obliczony (w pivocie).

Czy orientuje sie ktoś czy z takim układem danych jaki mam pod 1 jestem w stanie otrzymać taki wynik jaki mam w pivocie z 2 (zaznaczone na czerwono)? Dodam, że w oryginalnym pliku mam o wiele więcej kolumn tu jest tylko przykład.

na forum.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 156.7 KB

ID posta: 427933 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 11-05-2023, 22:15   

Napiszę językiem potocznym :)
Jeżeli dane "różnicujące wyniki" masz w jednej kolumnie (tutaj LB i MW) to mamy kłopoty, ponieważ DAX a właściwie to nie DAX tylko TP, raportująca z DAX, zasadniczo "lubi" operacje pomiędzy kolumnami (miary), a nie pomiędzy indeksami umieszczonymi w jednej kolumnie.
Dlatego drugi przykład poszedł Ci gładko, a pierwszy ...
Rozbicie na kolumny, wartości przypisanych do LB i MW, możesz zrealizować:
- jak to zrobiłeś w arkuszu (Tabeli) Excela, formułkami
- dodając kolumny obliczeniowe w DAX (tak zrobiłem)
- realizując odpowiednie zapytanie w PQ zasilające model DAX (chyba byłoby optymalnie)

na forumDax.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 20 raz(y) 172.47 KB

ID posta: 427944 Skopiuj do schowka

ptaq
Starszy Forumowicz

Wysłany: 12-05-2023, 09:38   

ale wyszedł Tobie zły wynik :)

W podsumowaniu indeksu powinno wyjsć 156,627. Dane w komórkach D12 i F29 powinny być równe.

Mi się to udało w inny sposób (załącznik "na forum2") ale pojawił się inny problem. Mianowcie w przypadku gdy jeden z artykułów ma wartość zero to nie powinien być brany pod uwagę. Zarówno on jak i jego odpowiednik z drugiej kategorii...

na forum2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 165 KB

ID posta: 427958 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu