Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 12612 Skopiuj do schowka Wygląd formy, formatek - projektowanie
Autor Wiadomość
deni28s
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2009, 10:02   Wygląd formy, formatek - projektowanie

witam

wiekszosc tematow na forum opiera sie na problemie z formula czy tez makrem i skupiona jest najczesciej wokol danego problemu
nie sadzilem ze duzym problemem bedzie dla mnie zaprojektowanie formy,sposobu i miejsca zapisu danych, ich filtrowania itp
macie jakies wskazowki jak projektowac formy ? gdzie umieszczac przyciski ,jak dawac dostep do danych lub przyklady profesjonalnie zrobionych formatek ?

problem nurtuje mnie od poczatku programu nad ktorym obecnie pracuje - lista plac i wyrabiania normy wsrod grup pracowniczych
zaczynalem od arkusza z osadzonymi przyciskami, pozniej przeszedlem na formatki z dostepnym arkuszem,teraz jednak mysle ze najlepiej bedzie zrobic to za pomoca formatek z danymi zapisanymi w ukrytym arkuszu
moje priorytety :
czytelnosc
intuicyjnosc
szybkosc uzyskania potrzebnych informacji

odrzucilem tabele przestawne ze wzgledu na nieprzyjemne dla oka filtrowanie tych tabel, mozliwosc wprowadzenia blednych wartosci itp
obecnie dane mam rozmieszczone w arkuszach
w jednym na przyklad lista osob ktore placa ubezpieczenie
w drugim lista osob z dopisanym miesiacem i wyrobiona norma na dany miesiac (lista bedzie sie co miesiac rozrastac w dol)
nastepny arkusz w ktorym jest miejsce na listy z list (czyli np. dzial - wymienione dzialy, firma - wymienione firmy itp)
macie jakies sprawdzone sposoby na uklad danych ?

z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi :)

[ Dodano: 2009-06-10, 14:10 ]
nikt ?
ID posta: 66222 Skopiuj do schowka

kkw 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 04-10-2013, 21:31   

Ja z podobnym zapytaniem.

Szukam jakichś materiałów lub inspiracji do projektowania aplikacji. Jak powinny wyglądać userformy, jak umieszczać przyciski, jak może wyglądać "ekran główny" takiej aplikacji. Nie mam niestety zupełnie zmysłu graficznego.

Jakieś podpowiedzi, źródła?
ID posta: 207211 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 05-10-2013, 20:51   

Nie ma jednej reguły, zasady, bo i projekty mają różne wymogi.
Jeżeli założymy, że Userform służy do kontaktu z userem to zrób wszystko żeby kontakt ten był intuicyjnie najprostszy w obsłudze :mrgreen:
Przykład podstawowy: kolejne odpowiedzi usera zależą od tego co/jak odpowie na pytanie poprzednie. Nie pozwalaj zatem na podanie odpowiedzi na pytanie 10, jeżeli jeszcze nie odpowiedział na 5-te. Prowadź usera za rączkę, nie pokazuj kolejnych okienek, zanim nie wypełni poprzednich.
I wszystko fajnie, do momentu, kiedy będąc w 10-tym user nagle nie zechce poprawić odpowiedzi w 5-tym? To jego święte prawo, ups pomyliłem się, silnik mojego auta to jednak benzyna a nie disel :mrgreen:
Wg mnie przy grubszych sprawach bardzo często mamy jednak do czynienia z wieloma formatkami, trzymaj się zatem własnych zasad, jak przycisk ANULUJ jest w lewym dolnym rogu formy X, to we wszystkich innych też, jak przycisk na formie Y nazywa się "OK" i jest w prawym dolnym rogu, to na pozostałych formach również jest po prawej na dole i nazywa się "OK" a nie "Zatwierdź", "Zapisz" itd.

Zasady ogólne czytelności dokumentów mówia:
Stosuj max. 1-3 rodzajów czcionki, 1-3 kolorów czcionki, 1-3 wielkości czcionek i nigdy więcej, ale przy okazji nigdy nie stosuj 3 x 3 x 3 tylko bardziej 3 x 1 x 1 lub 2 x 2 x 1.

p.s.
Projektanci gier, które mają odnieść sukces zatrudniają grafików artystów a potem ludki rzeźbią funkcjonalność.
ID posta: 207242 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 06-10-2013, 00:08   

kkw napisał/a:
Nie mam niestety zupełnie zmysłu graficznego.
A to witaj w klubie. :-)

Dodam tylko, by weny twórzej szukać też w różnych programach i starać się je naśladować. Pamiętając jednak o spójności, o której mówi bodek.

Artik
ID posta: 207254 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu