Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70234 Skopiuj do schowka PQ - kolumna przestawna z wieloma wartościami
Autor Wiadomość
fuse
Forumowicz

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 24-02-2021, 23:22   PQ - kolumna przestawna z wieloma wartościami

:?: Czy jest jakiś nieskomplikowany sposób, jak można obrócić kilka kolumn w Power Query. Coś na zasadzie polecenia "koluma przestawna", ale dla kilku kolumn? (wartości są w kilku kolumnach).

W pliku jest to jaśniej wyjaśnione.

Oczywiście to wersja mini sytuacji - u mnie kolumn, które się nie zmieniają (tu klient) jest więcej. Kategorii też jest więcej (obecnie do 10-ciu). Kolmn z wartościami do obrócenia 2-3, a rekordów przynajmniej kilka setek. Dlatego mój sposób jest dość męczący przez te scalania i rozscalania...

Problem PQ kolumny przstawne2.xlsx
Wskazanie oczekiwanego efektu
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 19.34 KB

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 25-02-2021, 11:14   

Czy to nieskomplikowany sposób, to pewnie zależy od użytkownika, ale można to zrobić np. tak:
Kod:
let
    Źródło = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="Tabela1"]}[Content],
    kategorie = List.Sort(List.Distinct(Źródło[Kategoria])),
    kolumny = List.Accumulate(kategorie, {}, (st, cur) => st & {cur & ".Produkt", cur & ".Ilość"}),
    #"Dodano kolumnę rek" = Table.AddColumn(Źródło, "rek", each Record.FromList({[Produkt], [Ilość]}, {[Kategoria] & ".Produkt", [Kategoria] & ".Ilość"})),
    #"Pogrupowano wiersze" = Table.Group(#"Dodano kolumnę rek", {"Klient"}, {{"rek", each Table.FromRecords({Record.Combine(_[rek])}), type table}}),
    #"Rozwinięty element rek" = Table.ExpandTableColumn(#"Pogrupowano wiersze", "rek", kolumny)
in
    #"Rozwinięty element rek"

Listę stałych kolumn możesz określić na kroku grupowania, dopisując je w pierwszych klamrach.

Zastanawia mnie tylko, po co Ci taki układ, bo wygląda to na typowe robienie na złość analitykowi :)
ID posta: 400977 Skopiuj do schowka

fuse
Forumowicz

Wysłany: 25-02-2021, 22:08   

No to teraz jak zwykle trzeba na to jeszcze chwili by zrozumieć, ale wygląda dużo ciekawiej niż moje klejenie i nie odstrasza skomplikowanymi działaniami. DZIĘKUJĘ!

DwaNiedźwiedzie napisał/a:
Zastanawia mnie tylko, po co Ci taki układ, bo wygląda to na typowe robienie na złość analitykowi :)

coż, nie wszystkich się lubi... :lol: Prawda jest taka, że pierwotnie ta tabelka ma taki układ jak na końcu tylko bez ilości - obracam ją ("anuluj przestawianie innych kolum"), żeby jednym scaleniem dokleić m.in. ilości i wykonać parę działań - nie bardzo jestem w stanie potem cofnąć ten krok, ale wydawało mi się, że jak da się w jedną stronę przestawić, to i w drugą musi się dać.

Bill Szysz 
Excel Expert

Wysłany: 26-02-2021, 12:53   

W pliku takie chyba uniwersalne (dla Twoich opisanych wyżej przypadków) rozwiązanie. Nie trzeba grzebać w kodzie - wystarczy zadeklarować w tabelkach jakie kolumny mają byc stałe a jakie "przestawne".
DwaNiedźwiedzie, ładny kodzik :mrgreen: .... i wreszcie widzę, że ktoś wykorzystuje List.Accumulate :tak :beer

Problem PQ kolumny przstawne_BS.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 29.38 KB

Odpowiedz do tematu