Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63114 Skopiuj do schowka Podpięcie pliku Excel pod... = dostęp wszędzie
Autor Wiadomość
matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 08-11-2018, 16:59   Podpięcie pliku Excel pod... = dostęp wszędzie

Witam Was Drodzy Użytkownicy,
Czy jest możliwość by podpiąć plik Excel-a prowadzony na własnym, prywatnym komputerze na dysku twardym C tak by mieć możliwość dostępu do niego wszędzie = tzn. np. na komórce?
Wysłanie np. na maila jest dobre, ale niestety nie spełnia podstawowego kryterium = nie aktualizuje się.
Dodatkowo taka funkcja pozwoliłaby również w razie ewentualnej utraty dysku C (odpukać) na odtworzenie go w innym miejscu :)

Pozdrawiam,
Matiz17.
ID posta: 355921 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 08-11-2018, 18:21   

Pewnie nie chcesz robić z PC klasycznego serwera. Ale np. TeamViewer?
ID posta: 355932 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 08-11-2018, 21:23   

Wg mnie wystarczy jakaś chmura, np Dropbox + aplikacja tejże na telefonie. Trzeba uważać na synchronizację/aktualizację plików otwieranych na telefonie.
Nie testowałem do tego celu chmur Googla i OnDriva (MS-a)

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 09-11-2018, 15:53   

Teamviewer znam, ale to nie chodzi o to o czym myślisz, czyli by w danej chwili mieć dostęp do tego pliku na komputerze i na komórce.
Chodzi mi o takie coś by na przykład kiedy jestem poza domem, albo gdziekolwiek indziej by na telefonie mieć dostęp do aktualnie posiadanego pliku Excel-a z makrami itd.
Dropbox może byłby nawet całkiem dobrym rozwiązaniem, bo mój plik (ale pewnie i wszystkie inne) byłyby podpięte pod niego i samoczynnie się aktualizowały i tym samym widziałbym wszystko na komórce? Tylko nie chciałbym zepsuć sobie tego pliku poprzez otwarcie go np. na komórce..
ID posta: 355995 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 09-11-2018, 17:43   

Na jednym koncie Dropbox mam podpięte:
1 x stacjonarny
2 x laptop
1 x tablet
1 x telefon
Poza telefonem na każdym z nich mogę i to robię (robimy) odczytywać i edytować pliki Excela (w tym zawierające makra). Na telefonie tylko odczytuję, bo interfejs obsługi Excela na telefonie jest badziewny ;-)
Oczywiście makra działają tylko na innych urządzeniach niż telefon.
Wszędzie system operacyjny W10, Office 13 lub 16 Proff, telefon Android.
Obowiązują ogólne zasady współdzielenia plików, czyli w Excelu realnie, nie ma mowy o równoczesnej pracy kilku osób na tym samym pliku w tym samym czasie.
Przetestuj

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 10-11-2018, 12:59   

czyli co:
instaluję Dropbox na komputerze?
przerzucam Excel-a?
a potem instaluję Dropbox w komórce?
tak?
ID posta: 356026 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 10-11-2018, 13:57   

Instalujesz DropBoxa na każdym urządzeniu, na którym chcesz mieć dostęp do plików.
Na jednym z nich zakładasz konto i jako admin "podpinasz" pod nie wybrane urządzenia, jako współużytkowników.
Od teraz Twoje konto = pliki na koncie możesz dowolnie obsługiwać na każdym z kompów, czyli edytować, odczytywać, tworzyć nowe pliki, wszystko w ramach jednego konta.
Możesz też udostępniać komuś wybrany plik lub folder, bez konieczności podpinania go do całego konta. Najczęściej wysyłasz po prostu mailem linka do udostępnionego pliku i ... poczytaj, opcji jest sporo.
Na YT jest sporo filmików na ten temat.
Nie musi to być DropBox, możesz skorzystać z innej chmury. Ważne są: jakość usługi, ilość wolnej (bezterminowo a nie w promocji, która kiedyś się skończy) przestrzeni (w GB), wiarygodność chmury, możliwość odtworzenia skasowanego pliku (kopia zapasowa do Twojej dyspozycji, na DB jest 30 dniowa), możliwość automatyzacji zrzutów zdjęć na chmurę w momencie jak telefon ma dostęp do darmowego WiFi itd.
Ostrożnie ze zdjęciami 4 czy 5 GB to za jakiś czas bardzo mało pamięci. Kiedyś M$ dał mi 15GB wolnego (OneDrive), ale po 2 latach obciął do chyba 5 a ja korzystałem już z ponad 10. Musiałem poświęcić sporo czasu na ściągnięcie tych fot :// , strzeliłem focha i nie korzystam z usługi M$. Poczytaj i spokojnie sobie wybierz, nie śpiesz się z wyborem.

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 11-03-2019, 02:37   

@bodek, wypróbowałem dla siebie opcję z Dropbox (bezpłatnie), bo już go kilkanaście dni temu założyłem i tak naprawdę jest to prawie takie samo działanie jak w przypadku Dysku Google. Zrobiłem test wprowadzając coś na swojej komórce, a potem to odczytując na komputerze i działa (choć o ile pamiętam takie coś robiłem też i z plikami na Dysku Google) :D
Jednak tak jak już kiedyś się przekonałem... pliki Excel-a nie są zbyt czytelne i łatwe do obsługi na telefonie. Nie zawsze działa obsługa makr czy kontrolek. Może ja mam takiego Excel-a, ale wydaje mi się, że to nie to, bo mam jednego z nowszych.
Jest to jednak jakieś rozwiązanie, bo zawsze mogę mieć plik bez makr, taki pomocniczy, dodatkowy, w którym będę prowadził sobie, to co chcę w miejscu w którym aktualnie jestem, natomiast taki główny, rozbudowany plik mogę trzymać na Dropboxie tylko, gdy będę chciał coś sprawdzić bądź też dla samej kopii zapasowej.
Podsumowując, jak dla mnie prowadzenie pliku Excel-a tylko na komputerze, jednak może być dla takiego roboczego pliku, w którym chcę np. zapisywać notatki z dowolnego miejsca, a potem odczytać na komputerze i przenieść np. do głównego pliku.
A Wy? Co sądzicie o korzystaniu z Excel-a w urządzeniu mobilnym?
ID posta: 363941 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu