Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Kaper
13-05-2020, 12:44
Parametry komputera - zakup
Autor Wiadomość
beret
ExcelGaduła 500+

Wersja: Win Office 2007
Wysłany: 09-05-2020, 07:51   Parametry komputera - zakup

Zamierzam kupić 8-letniej wnuczce komputer (obecnie korzysta z 8-calowego tabletu, który przy nauce w domu jest mało wydajny).
Interesuje mnie niedrogi i niezły laptop.
W markecie znalazłem laptop (cena 1499 zł) z takimi parametrami:
Cytat:
Laptop Lenowo Ideapad
Ekran 14", 1920 x 1080px
Procesor Intel Pentium Gold 5405U
Wielkość pamięci RAM [GB] 4
Dysk 128 GB SSD
Karta graficzna Intel UHD Graphics 610
System operacyjny Windows 10 S

Ponieważ nie znam się na tym w ogóle proszę speców z Forum o opinię na temat tego laptopa.
Czy jest wystarczający dla potrzeb mojej wnuczki (internet, lekcje, gry, bajki itp.)
ID posta: 387097 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 09-05-2020, 09:39   

NTF.
.
ID posta: 387104 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2010
Wysłany: 12-05-2020, 13:36   

umiejead, a do czego Twoim zdaniem służy kategoria Tematy ogólne? beret ma już całkiem spory dorobek na tym forum i skoro chce poznać opinie osób na swój sposób mu już znanych, to jest to jak najbardziej odpowiednie miejsce. Chyba trochę zapędzasz się w moderowaniu.

beret, specem nie jestem, ale na moje oko:
1) Unikałbym zakupu sprzętu w marketach, tam przeważnie jest "super-hiper-mega-RAM 2000" w kiepskiej konfiguracji za wygórowaną cenę z dziewiątkami na końcu. Czasem zdarzą się dobre promocje, ale... trzeba trafić. Zerknij na strony większych firm komputerowych (xkom, proline, komputronik itp.), jeśli zależy Ci na nowym sprzęcie, lub - co zdecydowanie proponuję - poszukaj ofert poleasingowych. Jest tego masę, a za połowę Twojego budżetu znajdziesz już wypasiony sprzęt.
2) 14" to zdecydowanie mało do komfortowej pracy, ten rozmiar jest raczej wskazany, gdy liczy się przede wszystkim mobilność laptopa. Jako "mniejsza stacjonarka" zdecydowanie przydałby się 17" - chyba że w grę wchodzi opcja dokupienia monitora (do 400 zł kupisz nowy 22", używane poniżej połowy tej kwoty).
3) Na procesorach się zbytnio nie znam, ale raczej szukałbym czegoś z i5 na pokładzie (choć nie wiem, czy i3 by już nie wystarczył, ale raczej unikałbym jakichś celeronów). W docelowym zastosowaniu zbyt dużej mocy raczej potrzebować nie będziesz, ale dobrze by było, że FHD na YT nie było pokazem slajdów :) Wg mnie procesor to podstawa laptopa i tu trzeba wykluczyć rozwiązania ekonomiczne.
4) 6GB RAM to raczej wskazane minimum do komfortowej pracy.
5) SSD obowiązkowo i w sumie 128GB wystarczy na system i parę pierdółek, ale warto zastanowić nad pojemnością min. 256GB. Mocno wskazany byłby dodatkowy dysk zewnętrzny >=500GB - dużo nie kosztują, a przydaje się do przechowywania choćby zdjęć i filmików z komórki.
6) Mobilne grafiki to już kompletnie nie moja strefa zainteresowań, ale do zastosowań biurowych pewnie w ogóle nie zwracałbym na nią uwagi.

Jakiś czas temu sam rozglądałem się za laptopem i (o ile dobrze pamiętam) dało się wypatrzyć oferty w okolicach 1300 zł za powyższe wymagania (choć to chyba były głównie 14", te większe są wyraźnie droższe), ale skończyłem na poleasingowym i7 z 8GB RAM i 256MB SSD za 500 zł - wprawdzie widać, że używany, ale za to rakieta w klasie biznesowej (bo w laptopach da się tu wyczuć różnicę w jakości, szczególnie przy modelach z marketów) :)
ID posta: 387238 Skopiuj do schowka

ąćęłńóś
Excel Expert

Wysłany: 12-05-2020, 20:14   

Panowie, nie zżymajcie się jak będziecie to czytać, ale ... jak chcecie dobry sprzęt za przystępną cenę, to niestety musicie się wybrać na zakupy do Niemiec, albo najlepiej UK, zwłaszcza w UK "wypasiony" sprzęt jest o około 20-25 % tańszy, jak u nas, pomijając fakt, że często u nas takich konfiguracji (laptopy/notebooki) w ogóle nie dostaniecie ... taka smutna prawda, niestety.

W przypadku laptopa w "naszej strefie" trzeba zwrócić uwagę (m. in. jak wyżej "2N" zaznaczył), czy można dołożyć:
a) zewnętrzną kartę grafiki (najczęściej mają układ graficzny wbudowany w płytę)
b) dodatkowy dysk/dyski twarde (już tylko te nowe HDD), bo w przypadku "młodzieży" ten wbudowany szybko się zapełni
c) dodatkowy RAM - względnie jakie największe moduły można włożyć do gniazd RAM

I według mnie prawie najważniejsza sprawa - przed zakupem poświęcić jak najwięcej czasu na zapoznanie się z tematem (opinie, parametry, dostępność, cena) baterii-akumulatora w danym modelu, inaczej już po krótkim czasie użytkowania może być prawdziwa bieda, jak okaże się, że akumulator to jakaś "egzotyka", a zamiennik kosztuje 4/5 ceny lapka ... :-)

No i zapoznać się z tematem samodzielnej podmiany takiego aku, bo w tzw. "serwisach" to różnie bywa, zgodnie z zasadą, że czasami to co wchodzi nie zawsze jest zgodne "jakościowo i markowo" z tym co wychodzi, mimo "zgodności w wielkości" ... :->
ID posta: 387262 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 12-05-2020, 21:08   

@DwaNiedźwiedzie: nie olałem tematu - sprawa przeszła na priv.
ID posta: 387266 Skopiuj do schowka

beret
ExcelGaduła 500+

Wersja: Win Office 2007
Wysłany: 20-05-2020, 08:30   

Dziękuję za informacje.
Dla fachowców to takie jasne, dla mnie :-/
ID posta: 387625 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu