Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70103 Skopiuj do schowka Kropka, która się sama pojawia na końcu
Autor Wiadomość
obserwatorek44 
Exceloholic

Wysłany: 10-02-2021, 08:33   Kropka, która się sama pojawia na końcu

Mam Excela 2013. Wracam do nieszczęsnej kropki, która pojawia się na końcu wpisu nazwy grupy. Problem polega na rym, że mam dane z grupami w jednym arkuszu, wg których później makro szuka nazwy tej grupy w tabeli, w innym arkuszu (tutaj Arkusz1). Żeby było to samo, jeżeli chodzi o nazwy grupy, biorę kopiuję sobie kolumnę z grupami (jest tego ok 500 wierszy), i wstawiam sobie w roboczym miejscu te dane. Później usuwam, duplikaty, sortuję. Tak przesiane nazwy grup wklejam sobie do arkusza planowania (tutaj Arkusz1), w celu uaktualnienia nazw grup w nagłówku tabeli (wiersz 6).
Problem zaczyna się gdy chcę skopiować nazwę grupy (z przeniesionych danych) do odpowiedniej komórki w 6 wierszu. Ponieważ mam grupy umieszczone na tle różnych kolorów to po najechaniu na nazwę w wierszu 21 i skopiowaniu tekstu z paska i po ustawieniu się w komórce np B6 zamieniam w pasku starą nazwę na nową. I po opuszczeniu komórki, na końcu tego tekstu pojawia mi się kropka. Jest ona o tyle problematyczna, że makro porównuje później nazwę grupy z tą w tabeli (Arkusz1) i nie znajduje przez tę kropkę. Jest to zapewne do wyłączenia ale za nic nie potrafię tego znaleźć w tym Excelu. Nie ma tego problemu gdy kopiuję komórkę B21 i wstawiam np w K6. Jest to jakieś rozwiązanie, ale później trzeba się bawić znowu w kolorowanie w wierszu 6.

Test z pojawiającą się kropką na końcu.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 2 raz(y) 9.42 KB

ID posta: 400074 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 10-02-2021, 10:37   

Prawdopodobną przyczyną jest zadziałanie Autokorekty. Wybierz Plik/Opcje/Sprawdzanie/ przycisk [Opcje Autokorekty...]/zakładka Autokorekta. Chwilowo usuń zaznaczenie pola "Zamień tekst podczas pisania" i [OK]. Sprawdź, czy problem nadal występuje.

Artik

obserwatorek44 
Exceloholic

Wysłany: 10-02-2021, 11:22   

Bingo, kropeczki usunięte. Wielkie dzięki.
ID posta: 400092 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 10-02-2021, 11:45   

W przypadku liter NP na końcu wpisu zadziałała autokorekta - możesz sobie tymczasowo (lub na stałe) usunąć zamianę "np" na "np."
Natomiast nie rozumiem, dlaczego również końcówka nd - u mnie po nd nie dodaje kropki.
Sprawdź u siebie, może masz taką opcję i też ją usuń.

A wszystko przez te scalone komórki. Gdyby nie to, można byłoby wklejać wartości komórek normalnie, a nie przez pasek formuły, wtedy autokorekta by nie przeszkadzała.

Edit: Trochę się spóźniłem z tym wpisem. Zacząłem pisać, a potem musiałem zająć się czym innym.
ID posta: 400093 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 10-02-2021, 12:09   

Chcę jeszcze zwrócić uwagę na działanie Autokorekty, a w zasadzie zasięg jej działania. Definiowana lista zamienników dotyczy wszystkich aplikacji pakietu Office. Usuniesz "np" w Excelu, to znika także w Word-zie i innych.

Maciej Gonet napisał/a:
A wszystko przez te scalone komórki.
"Cała prawda" :-)
Mamy jeszcze coś takiego jak "wyśrodkowanie do zaznaczenia" (bez scalania komórek). Ma to swoje ograniczenia (np. nie można tekstu obrócić), ale coś za coś. Niemniej ma ten plus, że możesz wklejać "Jako wartości" zawartość komórek scalonych.

Artik

Wysrodkuj do zaznaczenia.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 27.24 KB

obserwatorek44 
Exceloholic

Wysłany: 11-02-2021, 10:35   

Ja, ze swojej strony mogę powiedzieć, że ta porada Artika o odhaczeniu pola "Zamień tekst podczas pisania", dała oczekiwany efekt. Po uruchomieniu makro, grupy porównywały się prawidłowo i ikonki wędrowały tam gdzie trzeba, a było ich 352 szt. Zostało mi ok 28 do ręcznego wstawienia. Biorąc pod uwagę, że robiłem to kiedyś ręcznie to ok. zaledwie 1 minutki mam to wszystko poustawiane. Tu muszę jeszcze powalczyć z ustawianiem ikonek obok siebie gdy są to np laboratoria z tego samego przedmiotu, bo tę "kosmetykę" muszę robić jeszcze ręcznie.
Te "kropki", które się automatycznie wstawiały, nastręczały trochę kłopotu.
Reasumując, porada Artika działa.
ID posta: 400150 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 11-02-2021, 14:47   

obserwatorek44 napisał/a:
Tu muszę jeszcze powalczyć z ustawianiem ikonek obok siebie gdy są to np laboratoria z tego samego przedmiotu, bo tę "kosmetykę" muszę robić jeszcze ręcznie.
W nowym wątku pokaż w czym problem i jak ma wyglądać po modyfikacji. Może da się coś zautomatyzować.

Artik

obserwatorek44 
Exceloholic

Wysłany: 15-02-2021, 08:00   

Do Artika. Ten temat wyświetlania ikonek obok siebie, gdy mam do czynienia z grupą składającą się z dwóch podgrup, no cóż chciałbym się z tym zmierzyć sam. Wydaje mi się, że powinienem dać radę. To jest kwestia tylko przemyślenia jak pokierować działaniem makro, żeby osiągnąć to co chcę. Waszą wiedzę chcę zachować na temat tzw. niemożliwe (dla mnie). Jeżeli człowiek MOŻE zrobić coś sam to tylko w ten sposób idzie z wiedzą do przodu :) Wiem, czytając te wszystkie problem zgłaszana na forum, ten mój obszar jest raczej niszowy.
ID posta: 400413 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu