Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63437 Skopiuj do schowka Excel Biblia 2007 vs 2016 oraz książki do BI
Autor Wiadomość
Marcin1988
świeżak

Wysłany: 08-12-2018, 22:10   Excel Biblia 2007 vs 2016 oraz książki do BI

Dzień dobry. W pierwszej kolejności chciałem się ze wszystkimi przywitać, ponieważ jestem nowym użytkownikiem. :beer

Posiadam książkę Excel Biblia 2007 i zastanawiam się nad kupnem wersji 2016. Czy będzie to opłacalny zakup? Czy w wersji 2016 są opisane jakieś znaczące zmiany?

Proszę również o polecenie dobrej książki do Excel BI (koniecznie w języku polskim).
ID posta: 357977 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 4
Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 11-12-2018, 12:30   

Skoro pada hasło BI, to zapewne warto sięgnąć po literaturę dotyczącą wersji aktualnej, bo w 2007 wcale nie było, a w 2010 było darmowym dodatkiem do ściągnięcia. No ale może wystarczy Ci stara książka do podstaw, a tylko nowe narzędzie w oddzielnej publikacji.

Zmiany i różnice między 2007 a 2016 w pewnych obszarach są niewielkie, ale w niektórych bardzo istotne i wiele zależy od tego, do czego będziesz wykorzystać ten program.

Generalnie prawie zawsze dość trudno jest "wejścć w czyjeś buty", zwłaszcza, kiedy nie wiadomo, czy czeka Cię spacer po korytarzach magnackiej posiadłości, czy ostry treking a może nawet wspinaczka w skalistych górach :-P

Tylko plemię potrzebuje przywódcy. Normalny kraj oraz inteligentni i samodzielni ludzie potrzebują rzetelnego choć niepozornego administratora.
ID posta: 358161 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 11-12-2018, 20:35   

Marcin1988, doprecyzujmy.
Marcin1988 napisał/a:
do Excel BI
nie ma wprost czegoś takiego jak napisałeś, czyli Excel BI.
Jest natomiast program Power BI Desktop (gratis dla 1 stanowiska) lub jego elementy zaimplementowane później do Excela w postaci:
Power Pivot
Power Query
Power Viev
Power Map
Z książkami, zwłaszcza PL, bardzo ciężko, po prostu nie ma lub prawie nie ma.
Możesz zakupić na przykład "Budowanie modeli danych przy użyciu PowerPivot" - dobra pozycja, ale dla osób, które mają pojęcie o tabelach przestawnych, o zaawansowanych formułach, bazach danych, czyli generalnie dobrych w Excelu i nie tylko. Dadzą sobie szybko radę.
Wg mnie, spróbuj, kup tą pozycję, to ma szansę się udać, wejdziesz w zupełnie inny świat, o istnieniu którego nie ma pojęcia 99,9% userów.

jkb1906 
Exceloholic

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 12-12-2018, 09:06   

Co do szeroko pojętego Excel BI to polecam na początek pozycję "Analizy Business Intelligence. Zaawansowane wykorzystanie Excela" Autorzy: Michael Alexander, Jared Decker, Bernard Wehbe. Jedna z niewielu książek w języku polskim w tym zakresie.
Zanim wejdziesz bardziej szczegółowo w DAX to lepiej mieć jakiekolwiek ogolne pojęcie o takich narzędziach jak Power Query, Power Pivot czy podstawy SQL. Wszystko to jest właśnie tam opisane.
W zakresie BI między Excel 2007, a tymi najnowszymi wersjami jest przepaść. Najlepiej będzie przerabiać tą tematykę na (w miarę) świeżej wersji.
ID posta: 358219 Skopiuj do schowka

Marcin1988
świeżak

Wysłany: 15-12-2018, 22:30   

Dziękuję za odpowiedzi. A co sądzicie o książce "Excel 2016 Formuły"? Godna uwagi i polecenia? Zauważyłem że niektóre zagadnienia są powtórzone z Biblii.
ID posta: 358469 Skopiuj do schowka

Marcin1988
świeżak

Wysłany: 25-12-2018, 21:02   

Ponawiam pytanie odnośnie książki Excel 2016 formuły.
ID posta: 359030 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 27-12-2018, 03:20   

Marcin1988, najpierw podstawy, czyli Biblia. Kiedy ją opanujesz, będziesz już wiedział czego chcesz, czego potrzebujesz i czego się jeszcze nie nauczyłeś. Wtenczas rzut oka na spis treści w książce, którą wziąłeś do ręki i już wiesz, czy chcesz, czy nie. Mi za młodu się zdarzało kupować daną pozycję, bo znalazłem w niej 1-2(sic!) interesujące mnie makra. Dziś już bym tak nie zrobił. Nauczyłem się szukać w necie, ale przede wszystkim, usystematyzowałem wiedzę dzięki podręcznikom.
Niedawno z bodkiem sobie trochę pogadałem i zwróciliśmy uwagę na narastający problem. Formuły są fajne, ale nie do przetwarzania danych rzędu miliona rekordów. A z taką ilością danych co raz częściej mamy do czynienia. Dlatego poleca Ci nowe, całkiem wydajne narzędzia, które podołają tym zadaniom.

Artik

rolq
świeżak

Wysłany: 06-01-2019, 19:10   

a jaką lekturę polecasz na uporządkowanie wiedzy i jej powiększenie prócz tej biblii?
ID posta: 359823 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu