Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68617 Skopiuj do schowka 1-ka w komórce o formacie tekstowym - dodawanie
Autor Wiadomość
Speedy
Starszy Forumowicz

Wysłany: 29-07-2020, 18:36   1-ka w komórce o formacie tekstowym - dodawanie

Odkryłem właśnie (a w zasadzie moja koleżanka odkryła niechcący) ciekawą własność Excela 2013. Otóż jeśli w kolumnie liczb (samych 1-nek) jedna z komórek ma format tekstowy, to ta 1-ka nie sumuje się (nie jest dodawana do sumy tej kolumny). Ale jeśli dodajemy komórki wierszami, to w sumie wiersza jest ona uwzględniana.

Moja koleżnka nie jest bardzo mocna w Excelu, wiele rzeczy robi prostymi, ręcznymi metodami. Potrzebowała wybrać z dość długiej listy (tabeli) niektóre pozycje (wiersze) m.in. w celu policzenia ile ich jest. W tym celu w każdym wybranym przez siebie wierszu wstawiła 1 w kolumnie A. A następnie sumując liczby w kolumnie A otrzymała interesującą ją liczbę pozycji (104).

Dla każdej z wybranych pozycji, w zależności od innych jeszcze zmiennych, koleżanka wstawiła również 1 w kolumnie I bądź w kolumnie J. Podsumowała je również: suma I = 48, suma J = 55.

Jakl widać wyszedł jej zonk: w prawidłowej sytuacji suma kolumn I + J powinna być równa sumie kolumny A czyli 104. A wyszło 103. Koleżanka dosyć długo męczyła się szukając błędu, policzyła nawet palcem te jedynki (wyszło jej 104) aż w końcu poprosiła mnie o pomoc.

Policzyłem te jej jedynki w kolumnach za pomocją funkcji ILE.NIEPUSTYCH. Dla dwóch kolumn otrzymałem wyniki takie same jak z dodawania, ale dla kolumny I wyszło mi 49 (a z dodawania, przypomnę, było 48). OK, no to już mamy trop: w kolumnie I znajduje się znak jedynka która nie jest jedynką w sensie liczby i dlatego się nie dodaje. Teraz jak ją znaleźć?

Wpadłem na taki pomysł, że w kolumnie K wstawiłem sumę A + I + J. Powinny tam więc pojawić się wyłącznie liczby 0 lub 2; każdy inny rezultat oznaczałby błąd. I tu mi z kolei wyszedł zonk: pojawiły się! Wszystkie jak jeden mąż. Wyłącznie 0 lub 2-ki.

No to spróbowałem ręcznej robótki w stylu koleżanki. Zacząłem kasować kolejno 1-ki z kolumny I, patrząc jak zmienia się przy tym suma liczb w kolumnie i suma ILE.NIEPUSTYCH. Feralna "niejedynka" po skasowaniu powinna sprawić, że suma ILE.NIEPUSTYCH zmniejszy się o 1, a suma liczb w kolumnie nie zmieni się. Miałem szczęście, bo prawie od razu trafiłem w cel, jedna z pierwszych skasowanych 1-nek dała taki efekt. Okazało się że komórka w której była, miała format tekstowy. Po zmianie na liczbowy zjawisko zniknęło.

Potrafię zrozumieć, że komórka w formacie tekstowym nie została uwzględniona w dodawaniu i dlatego suma liczb w kolumnie I wyszła błędna. Ale dlaczego zarazem komórka ta została uwzględniona w dodawaniu w wierszu i suma w odnośnym wierszu kolumny K wyszła prawidłowa?

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 29-07-2020, 18:57   

1. "Koleżanka" sama nie umie pisać?
2. Załącz przykładowy plik.
.

ID posta: 390297 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 29-07-2020, 19:42   

Excel powstał już bardzo dawno i wtedy jego funkcjonalność była ograniczona i może nawet nie przewidywano jak to się rozwinie w przyszłości. Wtedy obsługa sytuacji "nietypowych" nie została chyba do końca przemyślana i świadomie lub nie przyjęto pewne niekonsekwentne rozwiązania. Czasem też wzorowano się na rozwiązaniach z najbardziej popularnego wówczas arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 (chodziło o to, by łatwo się było przesiąść z 1-2-3 na Excela).

Później pojawiały się nowe bardziej rozbudowane i doskonalsze wersje Excela, ale obowiązywała i nadal obowiązuje zasada kompatybilności wstecznej, to znaczy, że to co działało w określony sposób we wcześniejszej wersji powinno nadal działać tak samo w nowszych wersjach.

I tu powoli dochodzimy do sedna problemu: liczby zapisane w formacie tekstowym były dla twórców Excela takim "dziwactwem", z którym poradzono sobie niezbyt konsekwentnie. W niektórych przypadkach są one traktowane jak liczby, a w innych jak teksty. Najlepiej widać to w różnym działaniu funkcji SUMA i operatora dodawania (+). Te różnice dotyczą nie tylko traktowania liczb sformatowanych jak teksty, ale również operacji wykonywanych na zakresach komórek. I na to nic nie poradzimy, bo kompatybilność obowiązuje i trzeba się tych różnic nauczyć i do nich przyzwyczaić (albo zmienić program :mrgreen: ).

W skrócie: operator sumy (+) - inne operatory zresztą też - stara się wykonać swoje zadanie jak najlepiej i dodać to co mu się poda (o ile tylko się da). Zatem liczby sformatowane jako tekst przekształci na liczby, komórki puste potraktuje jak zera, wartości logiczne PRAWDA i FAŁSZ przekształci odpowiednio w 1 lub 0. Natomiast z tekstami niemającymi postaci liczb i z błędami sobie nie radzi i zwraca w wyniku błąd.

Funkcje agregujące (takie jak SUMA) zachowują się inaczej - uwzględniają tylko "prawdziwe" liczby, dane innego rodzaju ignorują, załamują się tylko na błędach.

W przypadku liczb sformatowanych jako tekst może być jeszcze problem z ich rozpoznaniem. Czasem wygląd komórki może być mylący. Rozstrzygający jest tu test za pomocą funkcji CZY.LICZBA (ewentualnie CZY.TEKST).

Jeśli jesteś zainteresowany głębiej zawiłościami Excela polecam moją książkę:
"Zrozumieć Excela - funkcje i wyrażenia" - tam jest dość dużo takich ciekawostek.
.

Liczboteksty.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 8.72 KB

ID posta: 390298 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu