Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63213 Skopiuj do schowka Zmiana wyglądu wykresu
Autor Wiadomość
Persidal 
świeżak

Wysłany: 18-11-2018, 12:47   Zmiana wyglądu wykresu

Witam,

Mam problem z wykresem który zmienił wygląd i wartości na osi x. Za pierwszym razem wygenerowałem wykres o wyglądzie jakiego pożądałem lecz każda kolejna próba wygenerowania wykresu nawet na tych samych zestawach danych pokazuje wykres z innymi wartościami na osi x.

Na zdjęciu drugi wykres został wygenerowany za pierwszym razem(takiego oczekiwałem) natomiast każda kolejna próba generowania wykresu kończy się wygenerowaniem wykresu pierwszego. Ogólnie miał to być wykres punktowy lecz po wybraniu tej opcji wykres się "sypie" dlatego generuję wykres liniowy. Wykresy generuję dla wartości przedstawionych w załączniku. Próbowałem zarówno w 2007 jaki i 2016 przy czym "prawidłowy" wykres został wygenerowany w 2007 tylko przy pierwszym odpaleniu pliku z załącznika.>ciach< Regulamin 1.2

pomiar1.csv
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 208.58 KB

ID posta: 356531 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 19-11-2018, 08:07   

Jeżeli obie kolumny z danymi zawierają liczby, to Excel domyślnie:
dla osi poziomej X (Kategorii) stosuje jako wartość licznik pozycji (czyli numer rekordu)
dla osi pionowej Y (wartości) generuje dwie serie danych, czyli u Ciebie czas i napięcie to dwie serie danych.

W przypadku już istniejących wykresów musisz zmusić Excela, poprzez edycję zakresu danych (zmień dane), aby dla osi X były wartości z pierwszej kolumny.

Ponieważ wykres punktowy musi mieć obie osie jako osie wartości, zatem najprościej zbudować od razu, za pierwszym razem, ten rodzaj wykresu, wtedy pierwsza kolumna zostanie potraktowana jako wartości dla osi X (wartości). U mnie ten wykres się nie sypie, ale muszę dostosować (edycja osi) wartości min i max dla osi poziomej.

Kaper 

Zaproszone osoby: 3
Wysłany: 20-11-2018, 16:09   

Nie wiem, na czym polega "sypanie się" wykresu punktowego, ale to jest najwłaściwsza "ideologicznie" forma do prezentacji Twoich danych. Ponieważ pomiary masz robione w stałych odstępach czasu (0,000001 s), więc wykres liniowy wygląda też OK. Ale ideologicznie - to nie ten typ prezentacji, bo oś pozioma jest tu tylko osią etykiet, a nie osią liczbową.

Może to "sypanie" to wspomniany już przez bodka problem z osiami ? Trzeba zmienić ręcznie zakres osi poziomej (zwłaszcza min, ale pewnie też warto max), a wykres wynagrodzi przyjemnym dla oka opisem osi poziomej, który uzyskasz bez dalszego wysiłku, podczas gdy przy wykresie liniowym będzie to wymagało większej pracy.

Jestem leniwy, ale się staram
ID posta: 356653 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu