Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 67689 Skopiuj do schowka Wykres względem prostej
Autor Wiadomość
ak 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 31-03-2020, 16:19   Wykres względem prostej

Witam
Zbudowałem wykres nad linią prostą tak żeby był względem niej w miarę symetryczny.Moje pytania 2:
Czy jest może jakaś funkcja matematyczna pozwalająca dokładnie wytyczyć punkty dla takiego wykresu nad tą linią.
Jak wyznaczyć punkty dla takiego samego wykresu tylko pod linią prostą.
Z góry dzięki

Zeszyt1.xls
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 55 KB

ID posta: 384594 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 17-04-2020, 00:33   

Dopiero dziś zauważyłem to pytanie. Sprawa może już nieaktualna, ale jakaś odpowiedź powinna być. Sposobów wyznaczania równania krzywych jest wiele. Należałoby określić dokładniej jak ta krzywa miałaby przebiegać. Jeden z prostszych wariantów, to dodanie (lub odjęcie) poprawki kwadratowej, jak w załączonym pliku. Współczynnik w komórce AA31 można zmieniać w pewnym zakresie. Określa on maksymalną odległość linii krzywej od prostej (w kierunku pionowym). Przyjąłem, że to maksimum ma być w połowie przedziału x.

Zeszyt1_wykresy.xls
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 59.5 KB

ID posta: 385758 Skopiuj do schowka

ak 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 19-04-2020, 09:55   

Witam
Sprawa jak najbardziej aktualna. O to mi chodziło.
Dzieki serdecznie
ID posta: 385918 Skopiuj do schowka

ak 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 18-05-2020, 14:10   

Witam
Mam pytanko.Jak zrobić żeby dolna krzywa drugiego wykresu w takiej samej postaci znalazła się powyżej prostej.

Wykres.xls
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 66 KB

ID posta: 387542 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 18-05-2020, 18:17   

Możesz opisać dokładniej, co masz na myśli? Czy chodzi Ci o odbicie symetryczne dolnej krzywej względem prostej?
ID posta: 387554 Skopiuj do schowka

ak 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 18-05-2020, 18:20   

Witam
Dokładnie tak.Powiem tak.Niezależnie jak będzie położona prosta chciałbym aby obie krzywe były względem prostej symetryczne,tak jak to jest w przypadku prostej leżącej poziomo.

Z góry Dzięki
ID posta: 387555 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 19-05-2020, 17:11   

Tylko jak prosta jest ukośna, to nie jest tak łatwo to obliczyć. A jeszcze jak się obliczy, to niekoniecznie to co widać na wykresie odpowiada naszym oczekiwaniom. Bo dochodzi jeszcze kwestia skali na osiach. Jeśli 100 na jednej osi ma inną długość niż 100 na drugiej osi, to wizualny odbiór symetrii jest zaburzony.
Propozycja rozwiązania w załączniku. Bazuje na tej funkcji kwadratowej, która była użyta poprzednio. Od razu napiszę, że gdy funkcja byłaby dowolna, zadanie nie dałoby się rozwiązać formułami, tylko iteracyjnie.
W komórce T29 dodałem jeszcze współczynnik korygujący niejednakowe skale na osiach. Gdyby skale były jednakowe, ten współczynnik powinien być równy 1. Jeśli nie są jednakowe, należy go dobrać tak, aby wizualnie krzywe były położone symetrycznie.
Dane do nowej linii wykresu są w kolumnie AE.

Wykres_n2.xls
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 52 KB

ID posta: 387605 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu