Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69266 Skopiuj do schowka widok danych w serii
Autor Wiadomość
markustal
Exceloholic

Wysłany: 04-11-2020, 13:30   widok danych w serii

Witam,
Koleżanka poprosiła mnie o zautomatyzowanie wykresu, jednak sam nie wiem gdzie wejść w ustawienia chociaż wydaje mi się że wiem w czym problem.
Pierwszy wykres to dane do serii z kolumny B od 0 do 100.
Gdy chciałem zrobić analogicznie z kolumną C nie pokazuje danych tzn pokazuje ale nie tak. wiem że są one od 0 do 1 i to pewnie o to chodzi, ale gdzie to zmienić w ustawieniach że 1 to 100%.
Do tej pory robią osobną tabelę w arkuszu 2 i wpisują dane od nowa.

wykres.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 21.2 KB

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2748 razy
Wysłany: 04-11-2020, 14:44   

Narzędzia wykresów->Układ->Etykiety danych->Formatowanie etykiet danych->Liczby, zaznacz Procentowe i kliknij Dodaj

wykres_widok danych w serii.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 22.74 KB

markustal
Exceloholic

Wysłany: 05-11-2020, 10:21   

Dziękuję Asiu.
Jak się okazało, chodziło o inną rzecz a nie o procenty.
W skrócie pytanie jest takie:
Jak zrobić żeby wykres w arkuszu 1 wyglądał tak jak wykres w arkuszu 2. W tej chwili nie pojawia się wykres chociaż wydaje mi się że zakresy są ok. Czy chodzi o to że dane w do wykresu muszą być w kolumnach obok siebie. Sam nie wiem w czym problem.
Załącznik ten sam co w pierwszej wiadomości.

Asia_@. 
Excel Expert

Wysłany: 05-11-2020, 10:44   

w Arkusz1 w kolumnie C masz tekst, przeformatuj na liczby i będzie ok

markustal
Exceloholic

Wysłany: 05-11-2020, 11:11   

Próbowałem i dalej nie działa. Tzn zmieniam ale dalej jest do lewej chociaż gdy wchodzę po zmianie do formatuj to jest ustawione na liczbowe. Teraz jeśli wpiszę ręcznie to przechodzi do prawej.

Asia_@. 
Excel Expert

Wysłany: 05-11-2020, 11:32   

1. w wolną komórkę, wpisz wartość 1 i naciśnij klawisz Enter
2. skopiuj tę komórkę
3. zaznacz zakres C2:C28
4. prawym przyciskiem myszy wywołaj menu i wybierz polecenie Wklej specjalnie i zaznacz Przemnóż i naciśnij OK

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 05-11-2020, 11:34   

Jeśli w komórkach masz teksty przypominające liczby, to sama zmiana formatu na liczbowe nie wystarczy. Trzeba jeszcze tę zmianę jakoś uaktywnić. Żeby nie wchodzić do edycji każdej komórki można na przykład wykorzystać Znajdź i Zamień, zaznaczając całą kolumnę i zamieniając przecinek na przecinek (każda liczba ma przecinek i jeśli ma zostać w każdej liczbie, to format należy wcześniej ustawić na Liczbowe). Można też wykorzystać Tekst jako kolumny.

Edit: Asia pisała równocześnie i podała jeszcze inny sposób. To teraz masz trzy do wyboru.
ID posta: 394533 Skopiuj do schowka

markustal
Exceloholic

Wysłany: 05-11-2020, 13:15   

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Pomoc się przydała.
Wcześniej wydawało mi się że samo formatowanie wystarczy żeby zmienić coś na coś, a tu jeszcze takie ciekawostki.
Pozdrawiam.

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 05-11-2020, 14:04   

Samo formatowanie wystarczy, żeby zmienić jeden format liczbowy na inny format liczbowy (data/czas to też są formaty liczbowe, ogólny też jest w tej grupie). Natomiast żeby skutecznie zmienić format liczbowy na tekstowy lub odwrotnie (o ile ma to sens, to znaczy wartość może być interpretowana zarówno jako liczba, jak i tekst) nie wystarczy samo formatowanie, potrzebna jest jeszcze aktywacja.
ID posta: 394560 Skopiuj do schowka

markustal
Exceloholic

Wysłany: 09-11-2020, 13:22   

A gdzie mogę sprawdzić jaki tak naprawdę komórka ma format skoro formatowanie bez aktywacji formatu jest tylko "nakładką". No i jak mogę teraz przywrócić komórkę z liczbowej na tekstową?

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 09-11-2020, 13:36   

Funkcjami CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST (oraz podobnymi) można to sprawdzić.
Jeśli komórka zawiera liczbę, a chcesz, żeby ta liczba była traktowana jak tekst to - albo format Tekstowe + aktywacja (np. przywołanie do edycji i zatwierdzenie), albo dopisanie na początku apostrofu (tu musisz komórkę edytować, więc dodatkowa aktywacja nie jest potrzebna).
ID posta: 394765 Skopiuj do schowka

markustal
Exceloholic

Wysłany: 09-11-2020, 19:19   

Dziękuję ponownie.
Postanowiłem pójść krok dalej i jednym makrem wstawić 2 wykresy, poprzednio formatując kolumnę C z tekstowej na liczbową według wskazówek. Jednak zatrzymałem się już na pierwszym kroku makra i nie wiem co dalej. Makro nagrałem i co mi wyszło:
1. Zmienia mi kolumnę C z tekstowej na liczbową ale nie aktywuje jej, chociaż nagrałem zmianę poprzez zmianę przecinka na przecinek.
2. Makro działa mi tylko na kolumnie C. Na filmikach na youtube widziałem że nagrywając na jednej, a poźniej zaznaczając inne działa na innych. U mnie tak nie jest.

Wstawiam problem tutaj bo docelowo chodzi mi o wykres, a po drugie będzie wiadomo o co chodzi. Łatwiej jest mi wytłumaczyć.

makroliczbowe.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 29.74 KB

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 09-11-2020, 21:18   

Ad 1. Jeśli robisz to makrem trzeba zmieniać przecinek na kropkę, bo VBA operuje w formacie amerykańskim.
Ad 2. Twoje makro jest napisane dla kolumny C. Jeśli chcesz go używać w ten sposób, że ręcznie zaznaczasz zakres do zmiany, a później uruchamiasz makro, to należy pominąć w kodzie selekcję zakresu z kolumny C. Jednak nie bardzo rozumiem, dlaczego dzielisz ten zakres na kolumny. Czy tylko niektóre kolumny mają podlegać konwersji?

makroliczbowe.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 28.01 KB

ID posta: 394793 Skopiuj do schowka

markustal
Exceloholic

Wysłany: 10-11-2020, 13:20   

No dobrze. Doszedłem do momentu gdy zmieniam tekstowe na liczbowe i wstawiam wykresy do arkusza2. To się ładnie robi. Teraz jaki mam problem.
1. Chcę, żeby zawsze tytuł do wykresu 1 z danymi z kolumny B był Wypożyczenia ilość - wrzesień, wykresu z danymi z C Średnia wypożyczeń - wrzesień (pogrubioną czcionką tytuły)
2. Usunął napisy seria 1 i seria 2 na dole wykresów
3. I najważniejsze pytania, przy okazji odpowiadając dlaczego na początku zaznaczam zakres do zmiany z tekstowych na liczbowe, a nie konwertuję wszystkich. Kombinowałem, że koleżanka na początku tzn. przed uruchomieniem makra zaznaczy w kolumnie C ilość wierszy z których będzie pobierany zakres do wykresów. Dzięki temu byłyby podawane dane źródłowe to tworzenia wykresów automatycznie.
Teraz zawsze tworzy z jednakowych ilości komórek, czyli tak jak mam w nagranym makrze zamiast zrobić z tego zmienną-tak myślę.
A tak ogólnie to lepiej gdyby w całym arkuszu zamienił dane z tekstowych na liczbowe, ale dane do wykresów pobrałby tylko z zaznaczonych na początku.
Wstawiam plik z makrem nagranym i poprawkami. Proszę o dalsze wskazówki.
Pozdrawiam
PS Nie wiem czy ten trzeci punkt dobrze wytłumaczyłem

makrowykres.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 24.07 KB

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 10-11-2020, 21:09   

Zobacz, czy o to chodziło.
Z tym zaznaczaniem to trochę niejasne. Rozumiem, że będzie zaznaczana kolumna C z odpowiednią liczbą wierszy. Ale do wykresów potrzebne są kolumny A:C. Poza tym są jeszcze inne kolumny z danymi. Nie wiadomo, czy z tych innych kolumn też będą robione wykresy.
W każdym razie musisz to sobie dopasować.

makrowykres1.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 28 raz(y) 29.34 KB

ID posta: 394866 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu