Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 33346 Skopiuj do schowka Pytanie o wykres do zarządzania urlopami
Autor Wiadomość
sikirytka
[Usunięty]

Wysłany: 05-11-2012, 22:25   Pytanie o wykres do zarządzania urlopami

Witam, chciałbym odświeżyć nieco starszy temat Forum:

http://www.excelforum.pl/...highlight=urlop

nazywam się Mariusz i jestem nowym użytkownikiem Forum, przeglądając je, natknąłem się na narzędzie do graficznego przedstawiania planu urlopów, które wymyślił i wkleił w ww. wątku użytkownik mar1980 (trzeci wpis od góry) - coś na kształt wykresu Gantta. Narzędzie to wydaje mi się być niezmiernie praktyczne, jednakże mam problem, aby zaadoptować je do roku 20012-20013, ażeby dane z tabeli dotyczące urlopów miały swoje odzwierciedlenie na wykresie (czerwone słupki poziome). Jak zmieniam daty w tabeli, dane na osi liczbowej (daty) niestety się nie zmieniają i jest dalej rok 2011. Oraz nie wiem, jak to zapisać, jeżeli dana osoba wykorzystuje urlop nie od-do, tylko w kilku "ratach" na przełomie poszczególnych miesięcy w roku, jeżeli miałaby np. 40 dni, nie wiem, czy mógłbym liczyć na jakąś pomoc z Waszej strony? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za popświęcony mi czas.
PS. Próbowałem 2 programów: Ganttproject oraz Openproject, i ten pierwszy jak wstawię urlop np. od 1 do 2 liczy jeden dzień, zaś ten drugi ma 2 opcje do wstawiania zdarzenia "start" i finish", a co w przypadku, gdy ktoś zdarzenie, jakim jest urlop wykorzystuje w kilkunastu/kilku m-cach w trakcie roku, lub na przełomie 2 lat, np. 2012-2013? Muszę pilnie pokazać szefowi projekt urlopów na wykresie Gantta i dochodzę do wniosku, że nie jest to takie proste, jak mi się na początku wydawało, stąd moja prośba do Was. Jeszcze raz dzięki wielkie!
ID posta: 175486 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 1

Wysłany: 06-11-2012, 09:28   

Pierwszy problem z datami na osi - pewnie nie sprawdzałeś formatowania osi - są tam wpisane na stałe wartości dla minimum i maksimum. Na początek zaznacz aby excel dobierał te wartości automatycznie. Formatowanie osi znajdziesz np. we wstążce Narzędzia wykresów - > Formatowanie potem w liście rozwijalnej w lewym górnym rogu wybierz oś pozioma-wartości i poniżej Formatuj zaznaczenie.

Druga sprawa - urlop w częściach - wykres jest typu skumulowany słupkowy potrzebujesz dodać kolejne serie dla kolejnych części urlopu. W załaczniku przykład dla dwóch kolejnych części. Znowu okres bez urlopu jest pokazywany na wykresie jako słupek przezroczysty a okres urlopu jako wypełniony. długość wypełnionego to znowu koniec urlopu - początek, ale długość przezroczystego to początek kolejnej części urlopu - koniec poprzedniej. Formuły w I5 i J5. Te formuły zostały skopiowane w dół, a potem cały obszar I5:J11 skopiowany do K5. Gdyby urlop miał szansę być w jeszcze większej liczbie kawałków trzeba powstawiać pary kolumn przed kolumną I na kolejne od-do a potem pokopiowac znowu formuły z ostatniej pary kolumn do kolejnych i dodać kolejne serie do wykresu.

Zwróć jeszcze uwagę na komórki B14 i C14 - daty początku i końca roku zapisane jako liczby (sprawdź format tych komórek). tych wartości możesz użyć jako minimum i maksimum dla formatowania osi poziomej.

na koniec możesz pewnie usunąć legendę - chyba oczywiste, że wszystkie zapełnione pola to urlopu ;-) i pewnie zastosować ten sam kolor wypełnienia dla wszystkich fragmentów urlopu.

Pozdrawiam,

plan urlopów.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 254 raz(y) 12.56 KB

WARNING!!! Your system /dev/null is already 98% full

- Kupiłem u Was ten śrubokręt i on się zepsuł już po godzinie.
- Jak to zepsuł?
- Normalnie. Pękł. Resztę gwoździ przybiłem młotkiem.
ID posta: 175528 Skopiuj do schowka

sikirytka
[Usunięty]

Wysłany: 06-11-2012, 13:26   

Witam, dziękuję za instrukcję i cenne wskazówki, niemniej jednak im dłużej próbuję oswoić to narzędzie w excel, tym większych nabieram wątpliwości, czy rzeczywiście jest to wygodne i łatwe narzędzie do tego typu operacji na danych kadrowych jakimi są urlopy pracownicze. Jeśli np. ktoś wykorzystuje 1 dzień, to zadana procedura niestety pokazuje zero dni i na wykresie nie widzimy już tego dnia, poza tym dochodzi kwestia dni wolnych, których chyba nie powinniśmy wpisywaćw ciągu, jeśli ktoś zaczyna urlop w jednym m-cu, a kończy w drugim, bo wtedy program liczy wszystko jako urlop.
Ja na co dzień pracuję na programie kadrowo-płacowym Symfonia Kadry i Płace, który to program może jedynie generować raporty danych i eksportować je do excela, gdzie z kolei możemy pokazać to na wykresach, gorzej już jest z planem, gdy szef chce nanieść plany na wykres, trochę to jest uciążliwe i obawiam się, że chyba nie obędzie się bez pomocy programisty Symfonii, a na to potrzebne są niestety środki finansowe, a o tych mogę raczej zapomnieć((więc pozostaje mi dalej szukać czegoś prostego i zarazem funkcjonalnego, co wprowadzone dane bazujące na datach przełoży na poziomy wykres słupkowy zwany wykresem gantta. Dzięuję za pomoc Mariusz
PS. Ewentualnie ręcznie, łopatologicznie wklepywac te dane może w taki arkusz, tyle tylko, że przy dwustukilkudziesięciu osobach może to wydać się baaardzo czasochłonne.

[ Dodano: 2012-11-06, 13:32 ]
plan ręczny w zał.

[ Dodano: 2012-11-06, 13:36 ]
nie mogę cos załacznika dokleić
ID posta: 175578 Skopiuj do schowka

Kaper 

Wysłany: 06-11-2012, 14:47   

wykres wskazany został dopasowany. inne pomysły - poszukaj http://www.excelforum.pl/search.htm grafik, plan urlopów itp. Jak słusznie zauważyłeś - dostosowywanie kosztuje - na forum masz szansę na pomoc/naprowadzanie ale pewnie nie na zrobienie całości za Ciebie.
propozycje drobnych poprawek gdybyś jednak chciał rozwijać tamten plik - jednodniowy urlop - pewnie trzeba w formuke koniec-początek wpisać jeszcze +1.
liczenie dni (np. bez weekendów i świąt - funkcja networkdays (dni.robocze)

Pozdrawiam,

Kopia plan urlopów.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 243 raz(y) 14.78 KB

- Jak to zepsuł?
ID posta: 175597 Skopiuj do schowka

sikirytka
[Usunięty]

Wysłany: 06-11-2012, 18:12   

Szacunek Kaper za pokazanie zęba, szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że takie operacje będą możliwe do zrealizowaniaw excelu. Wcale nie uważam, że nastawiam się na gotowe narzędzie, tyle tylko, że -tak jak napisałem wcześniej- nie sądziłem, żeby coś takiego było możliwe do zrobieina w excelu, człowiek przez to swoje wygodnictwo zatrzymał się na poziomie prostych procedur, a tu takie kwiatki Kolega Kaper zaprezentował...swoją drogą nadal uważam, że to jednak wyższa szkoła jazdy, przynajmniej jak dla mnie. Stąd uważam, że fakt, iż takie forum jak ExcelForum.pl funkcjonuje jest kapitalną sprawą, która nie pozwala wątpić w to, że się uda...PS.Mógłbym jeszcze prosić o podpowiedź, gdzie powinienem wpisać tę procedurę dot. dni wolnych, o której wspomniałeś, z góry będę wdzięczny. Mariusz
ID posta: 175634 Skopiuj do schowka

Kaper 

Wysłany: 06-11-2012, 20:37   

A do komórek M5:O13 zaglądałeś? i do nazwanego zakresu (Ctrl+F3) swieta (jest umieszczony w drugim arkuszu).

Zwróć jeszcze uwagę, że ponieważ oś pozioma jest tu osią wartości (oś Y w normalnym wykresie) to nie będzie łątwo na niej uzyskać eleganckiego opisu "okrągłymi" datami" 1-sty 1-lut 1-mar itd

No i spojrzyj do formatowania warunkowego w kolumnie Q, które automatycznie podświetla przekroczenie maksymalnej długości zaplanowanego urlopu.

Pozdrawiam,

- Jak to zepsuł?
ID posta: 175653 Skopiuj do schowka

sikirytka
[Usunięty]

Wysłany: 06-11-2012, 21:00   

Oczywiście, że zaglądałem weszędzie, tyle tylko, że w trosce o to, że nie chciałbym niczego popsuć, jak wcześniej )) więc pytam zawczasu o to, gdzie wkleić ową formułę... ale i tak b. dużo Ci zawdzięczam, więc dziękuję i już nie nadwyrężam Twojej uprzejmości, serdeczne dzięki Mariusz. Wielkie dzięki za okazaną mi pomoc... i otwarcie oczu na pewne tematy))
ID posta: 175659 Skopiuj do schowka

S-ky 
słuchacz

Wysłany: 18-02-2013, 15:11   

Witam!

Odgrzebuję troszkę stary temat gdyż nie potrafię zmodyfikować tego wykresu.
Powiększyłem go troszkę o kilka wolnych miejsc na urlopy jednak nie mogę sobie poradzić z wykresem (Tak, jestem początkującym użytkownikiem excel'a)
Czy mógłbym prosić o pomoc?
Pozdrawiam, Damian.

PLAN GOTOWY - Kopia.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 83 raz(y) 20.53 KB

ID posta: 187251 Skopiuj do schowka

Kaper 

Wysłany: 18-02-2013, 15:35   

Bardzo ważna jest kolejność serii. Żeby się w niej nie pogubić można kolejnym seriom nadać znaczące nazwy (w oryginale wszystkie były "od" albo "do". Zobacz obrazek i załącznik - uporządkowane i dodane kolejne dwie. (oczywiście przerwa w urlopach powinna byc jako "przezroczyste wypełnienie".)

Przechwytywanie.JPG
Plik ściągnięto 143 raz(y) 124.92 KB

Kopia PLAN GOTOWY - Kopia.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 201 raz(y) 21.53 KB

- Jak to zepsuł?
ID posta: 187256 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu