Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69653 Skopiuj do schowka punkt na krzywej
Autor Wiadomość
hungarka1 
Świeżak

Wersja: Win Office 2010
Wysłany: 28-12-2020, 09:29   punkt na krzywej

Witam. Zrobiłem wykres liniowy, a efektem moich wypocin jest krzywa (foto). Dane, które uzyskałem z wyliczeń wyglądają tak: oś X - 0,15, 0,3, 0,5, 0,85; oś Y - 0,02, 0,081, 0,244, 0,8. Czy Excel może wyznaczyć mi punkt na krzywej i podać wartość dla osi X, dla wartości Y = 0,166? Czy do tego punktu można poprowadzić linie pionową od osi Xi poziomą od osi Y?

krzywa.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 319.19 KB

ID posta: 397158 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 365
Wysłany: 28-12-2020, 11:03   

Piąty post na forum, czyli ciągle dość "młody stażem" użytko9wnik, ale coś-tam już ćwiczył.

Polecam: http://www.excelforum.pl/...ika-vt59262.htm
Nie sprawdzałem poprzednich czterech Twoich postów, ale obstawiam na co najmniej 75%, że ktoś Ci już tej wskazówki udzielał.

No i warto ciut więcej napisać o "tle" zagadnienia, zwłaszcza, że :shock: wujek Google znajduje tylko dwa wyniki :shock: dla prezentowanej krzywej:

Cytat:
Krzywa komsumcyjna- pomiar prędkości dla każdego stanu wody są kłopotliwe i pracochłonne, dlatego też w praktyce przeprowadza się pomiary prędkości przepływu przy równomiernych stanach wody. Związek funkcyjny zachodzący między stanami wody odczytanymi na wodowskazie a objętością przepływu wody w przekroju wodonośnym nazywa się krzywą komsumcyjną .Jest ona ściśle związana z przekrojem. Krzywa pozwala określić ilość przepływu.

Ad rem: Wykres, który zastosowałeś, to wykres XY, a nie wykres liniowy.
Punkty na nim są poąłczone zapewne korzystając z ustawienia "punktowy z wygładzonymi liniami". Te linie, które wykorzystuje Excel do rysowania wygładzonych krzywych między punktami, to krzywe Beziera (a przynajmniej na to wygląda). A skoro tak, to skorzystam z narzędzia na naszym forum:
http://www.excelforum.pl/...rum-vt22366.htm
i znajduję dla tych krzywych:

http://www.excelforum.pl/...sta-vt45405.htm

W pliku w załaczniku (zrobionym na podstawie pliku z wątku powyżej) skorzystałem z narzędzia szukaj wyniku aby komórkę C7 ustawić na wartość 0,166 zmieniając komórkę A7

(Nie wnikając w detalke funkcji użytej w pliku - zauważyłem, że szukana warość jest między drugim i trzecim punktem i wybrałem formułe, która była w pliku oryginalnym stosowana do wyznaczania punktów leżących właśnie między drugim a tr4zecim punktem)

Szukana wartość to 0,705555435107944

Jeśli jednak znasz typ krzywej, która łaczy punkty (może jakiś wielomian stopnia np. drugiego czy trzeciego (?)) to oczywiście można też dopasować punkt leżący na tym wielomianie.

A jeszcze wracając do Twojego pytania:
samo kreślenie linii pionowej czy poziomej - dodaj dodatkową serię z dwóch punktów o współrzednych dla pionowej (x;y) ; (x; 0), a dla poziomej (x;y) ; (0;y)

smooth_curve_bezier_example_file2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 33.26 KB

Jeśli dane będą torturowane dość długo, przyznają się do wszystkiego
ID posta: 397161 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 28-12-2020, 11:30   

Widzę, że równocześnie z Kaperem podjęliśmy temat, choć ja nie usiłowałem zgłębić genezy.
Przyjąłem, że dane "są jakie są". Do tych danych można dopasować z wystarczająco dobrą dokładnością wielomian stopnia drugiego i tak też zrobiłem. Współczynniki w równaniu odczytujemy z równania linii trendu na wykresie lub obliczamy za pomocą funkcji REGLINP.

Równanie drugiego stopnia rozwiązuje się metodą znaną ze szkoły (wyróżnik etc.). Z dwóch pierwiastków wybieramy ten, dla którego x jest we właściwym przedziale.

Punkt zaznaczamy na wykresie tworząc dla niego osobną serię danych (jednopunktową). Linie rzutów na osie można zrobić tak jak napisał Kaper, albo wykorzystując słupki błędów (tak jak ja zrobiłem). Do tego nie potrzeba dodatkowych wyliczeń, tylko należy wskazać odpowiednie formatowania (słupki błędów tylko ujemne, wartości niestandardowe, odwołania do współrzędnych dodanego punktu). Grubość linii, kolory wg uznania.

Punkt_na_wykresie.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 12.01 KB

ID posta: 397163 Skopiuj do schowka

hungarka1 
Świeżak

Wysłany: 28-12-2020, 20:36   

Dziękuję Panowie. Nigdy na forum nie prosiłem o wskazówki dot. tworzenia wykresów. Jak chodzi o "tło" zagadnienia, jest to wykres obrazujący głębokość wody w korycie w stosunku do natężenia objętości przepływu [m3/s]. Dane pochodzą z obliczeń wzorem Chezy/Manninga. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam :)
ID posta: 397190 Skopiuj do schowka

hungarka1 
Świeżak

Wysłany: 28-12-2020, 22:09   

Maciej dopytam tylko. Dodałem do wykresu słupki błędów. Z automatu Excel dodał do wszystkich punktów, w moim przypadku 5. Wskazałem odpowiednie formatowania, słupki tylko ujemne, dochodzą w pionie i poziomie do osi itd. Wszystko jest OK. Czy w dalszym działaniu na wykresie można edytować każdy słupek oddzielnie? Czy można usunąć np. 4 słupki i zostawić 1?
ID posta: 397193 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 28-12-2020, 23:21   

Nie pokazałeś jak dokładnie to zrobiłeś.

Jeśli tak jak na górnym wykresie w nowym załączniku, to nie można dodawać pojedynczych słupków błędów, tylko całą serię. Ewentualnie można pominąć ostatnie punkty, zaznaczając krótszy zakres.

Można również zrobić tak jak na wykresie na dole w załączniku, to znaczy skopiować dane x, y i użyć kopii do zdefiniowania słupków błędów. Wtedy można usunąć wartość x lub y (albo wpisać zero) i wtedy odpowiadający tej wartości słupek błędu zniknie z wykresu.

Można wreszcie do każdego punktu utworzyć osobną serię danych na potrzeby słupków błędów i wtedy można sobie formatować każdy słupek oddzielnie.

Punkt_na_wykresie1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 13.02 KB

ID posta: 397194 Skopiuj do schowka

hungarka1 
Świeżak

Wysłany: 29-12-2020, 15:13   

Dziękuję :-)
ID posta: 397239 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu