Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63101 Skopiuj do schowka Obwiednia danych na wykresie
Autor Wiadomość
Konrad91
Starszy Forumowicz

Wysłany: 07-11-2018, 21:56   Obwiednia danych na wykresie

Hej.
Nie wiem czy kiedyś podobny temat się pojawił, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na mój dość (dla mnie) skomplikowany problem.

Mianowicie...
Mam serie danych pomiarowych na podstawie, których muszę przygotować kryteria akceptacji dla urządzeń produkowanych seryjnie i tutaj pojawia się problem.
Wyznaczyłem odchylenie standardowe i wszystko jest super, tylko że dane i odchylenie (jak każdy się domyśla) ma ekstrema lokalne. Chciałbym się ich pozbyć, ale nie poprzez średnią (bo ona niestety wyeliminuje mi właśnie te piki), a poprzez obwiednie na wykresie. Na potrzeby chwili znalazłem ekstrema z całego zakresu, jako wartość maksymalną i minimalną odpowiednio dla odchylenia górnego i odchylenia dolnego.
Znacie może jakieś makro, które będzie w stanie wyznaczyć funkcję, która będzie moją obwiednią na wykresie (dla serii zielonej i czerwonej)?

Plik.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 39 raz(y) 113.83 KB

ID posta: 355868 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 08-11-2018, 08:37   

Niestety nie pokazałeś na wykresie, ani nie opisałeś dokładnie, jakiego oczekujesz wyniku. Pojęcie obwiedni nie jest jednoznaczne, gdy przebieg jest nieregularny. Ja przyjąłem, że chodzi o górną obwiednię dla linii czerwonej i dolną dla zielonej. Punkty tworzące obwiednię wyszukiwałem jako lokalne maksima lub minima na odpowiednich krzywych, biorąc pod uwagę punkt bieżący oraz jeden poprzedzający i jeden następny. To jest umowne - można brać pod uwagę więcej punktów i wtedy obwiednia będzie bardziej wygładzona. Punkty wyznaczałem formułami, potem wyniki należy skopiować przez schowek Office, aby je zamienić na wartości (chodzi o pozbycie się pustych tekstów) i zrobić normalnie wykres, łącząc punkty linią, gdy pomiędzy nimi są puste komórki.

Obwiednie.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 48 raz(y) 133.76 KB

ID posta: 355881 Skopiuj do schowka

Konrad91
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-11-2018, 09:47   

Przepraszam za niejasności, ale założyłeś prawidłowo.

Ale działa dokładnie tak jak chciałem:) Dziękuję. Ułatwiłeś mi kilka

Mam tylko problem z kopiowaniem i wklejaniem danych:/
Nie rozumiem (i nie potrafię) tak wkleić danych, żeby wykres nie wyglądał jak na zrzucie:/

Chciałbym to "przepisać" do VBA.

Wykres.JPG
Plik ściągnięto 10 raz(y) 61.18 KB

ID posta: 355886 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 08-11-2018, 11:51   

Taki wygląd wykresu wskazuje, że puste komórki nie były puste, tylko zawierały puste teksty, które przy wykonywaniu wykresu są traktowane jak zera. Napisałem, żeby kopiować przez schowek Office (bo ten czyści puste komórki), a schowek Windows pozostawia puste teksty (które dla nas są niewidoczne, ale kreator wykresu je "widzi" i zamienia na zera). Trzeba też w opcjach wykresu ustawić łączenie punktów, bo standardowo puste komórki powodują przerwy w wykresie, więc wykres składałby się tylko z pojedynczych punktów i nie byłoby go widać.
W przypadku pisania kodu w VBA nie da się (chyba) używać schowka Office, więc pisząc kod należy odpowiednie komórki wyczyścić przez ClearContents, albo przez przypisanie tekstu pustego (w VBA powoduje to wyczyszczenie komórki, inaczej niż w arkuszu).
ID posta: 355893 Skopiuj do schowka

Konrad91
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-11-2018, 12:44   

Ok. Już załapałem. Dziękuję bardzo:)

Spróbuję jakoś "ulepić" kod VBA. Mam nadzieję, że zadziała.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
ID posta: 355901 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu