Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 66537 Skopiuj do schowka Liniowa linia trendu na wykresie w skali logarytmicznej
Autor Wiadomość
kepasa
świeżak

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 16-11-2019, 21:25   Liniowa linia trendu na wykresie w skali logarytmicznej

Cześć wszystkim.

Mam pewien problem. Mam duży przedział wartości na osi x (4 rzędy wielkości) i kiedy konstruuję normalny wykres to większość tych danych jest skumulowana przy niższych wartościach. Dlatego postanowiłam zrobić wykres w skali logarytmicznej (obie osie). Wówczas punkty wyglądają ok ale kiedy dorzucam liniową linię trendu, nie ma ona przebiegu liniowego. Czytałam, że można rozwiązać ten problem wrzucając potęgową linię trendu, tyle, że ja potrzebuję mieć zarówno liniową linię trendu jak i równanie tej prostej (a nawet nie tyle równanie co współczynnik dopasowania musi być taki sam jak na wykresie w normalnej skali). Czy jest jakiś sposób żeby to ze sobą pogodzić i dostać wykres, na którym punkty są w równych odstępach od siebie, przebieg linii trendu jest liniowy i współczynnik dopasowania prostej jest taki sam jak na wykresie w normalnej skali?
ID posta: 377138 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 17-11-2019, 00:20   

Załącz plik.
ID posta: 377142 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 17-11-2019, 13:23   

Załącznik nieco by rozjaśnił problem, ale ogólnie - jeśli wybierasz trend liniowy, to Excel liczy parametry dla trendu liniowego niezależnie od tego jaka skala zostanie zastosowana na osiach wykresu. Natomiast sam wykres będzie linią prostą tylko przy osiach liniowych, przy osiach logarytmicznych będzie krzywoliniowy. Przy małych wartościach x - gdy i y jest małe trend liniowy może dać wartości prognozowane ujemne i wtedy w ogóle może się nie dać wykreślić na skali logarytmicznej.
W załączniku naciskając F9 losujemy nowy zestaw przykładowych wartości y. Proszę zauważyć, że równanie prostej na obu wykresach jest takie samo.

Wykres_liniowy_log.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 23 raz(y) 13.32 KB

ID posta: 377150 Skopiuj do schowka

kepasa
świeżak

Wysłany: 17-11-2019, 17:17   

Sorry Maciej za brak załącznika (dane nie są moją własnością, ja je tylko opracowuję, nie jestem pewna czy mogę je upubliczniać więc wolę tego nie robić) ale problem wygląda dokładnie tak jak w twoim. Na wykresach w skali arytmentycznej nie widać dokładnie rozdzielonych punktów bo są skumulowane na początku wykresu, natomiast w przypadku skali logarytmicznej nie widać dopasowania punktów do "prostej" bo jej przebieg jest krzywoliniowy (swoją drogą - ktoś wie dlaczego?).

Czyli rozumiem, że nie mogę już z tym nic więcej zrobić i muszę zdecydować się na jeden z tych dwóch wykresów?
ID posta: 377153 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 18-11-2019, 08:19   

Zrobić można różne rzeczy, tylko trzeba więcej wiedzieć o charakterze danych i celu wyznaczenia linii trendu. Nie wiadomo m.in. jakimi błędami obarczone są dane? Czy wielkość błędu bezwzględnego jest mniej więcej stała, czy może wielkość błędu względnego? Czy może jeszcze inaczej? Jak duże są odchylenia od liniowości? Czy linia trendu ma przechodzić przez początek układu współrzędnych, czy nie i czy to ma w ogóle znaczenie w świetle dużej rozpiętości danych? Do czego ma służyć ta linia trendu? Do jakichś obliczeń, czy tylko do pokazania na wykresie? Czy linia musi być opisana jednym równaniem w całym zakresie, czy można podzielić dane na sekcje i każdą opisać nieco innym równaniem?
Jeśli tych danych nie możesz udostępnić w oryginale, to przerób je tak, aby wartości było nieco inne, ale z zachowaniem charakteru zmienności. Poza tym same wartości x i y nie naruszają chyba żadnej tajemnicy, jeśli nie wiadomo co oznaczają, a nam do udzielenia odpowiedzi nie jest potrzebny faktyczny sens tych danych, a jedynie ich wartości liczbowe.
ID posta: 377175 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu