Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69526 Skopiuj do schowka Dzielenie wykresu
Autor Wiadomość
marp
Forumowicz

Wysłany: 08-12-2020, 13:42   Dzielenie wykresu

Witam
Mam do zrobienia wykres zawierający 80 kolumn. Ze względów praktycznych wykresu takiego nie da sie umieścić na wydruku A4 aby był w miarę czytelny. Chciałbym go podzielić na dwie części tzn aby mieć kolumny od 1 do 40 i od 41do 80. Wykres byłby wydrukowany na dwóch kartkach. Wykres ma być wklejony do Worda jako część raportu.
Czyli ostatecznie chciałbym uzyskać w Wordzie wykres na dwóch kartkach z jednego dużego wykresu wykonanego w Excelu. Ważne aby legenda była zgodna na dwóch wykresach i oznaczała to samo.
Próbowałem zrobić dwa wykresy z danymi ale niestety uzyskałem różne oznaczenia np. kolor czerwony na jednym oznaczał coś innego na drugim.
W załączeniu przykładowy wykres, który chciałbym podzielić na dwie kartki w Wordzie.

wykres.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 262.64 KB

ID posta: 396238 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013

Wysłany: 08-12-2020, 14:23   

"Dzielenie wykresu": może w twojej pracy "rozumiecie się bez słów..."
Tu nie: tu napisz / pokaż: jaki ma być spodziewany efekt.
.
ID posta: 396240 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 365
Wysłany: 08-12-2020, 16:52   

Zrób kompletny wykres ze wszystkich danych. Zadbaj, aby każda z serii była sformatowana (wypełnienie, linia, itd. ręcznie- nawet jeśli chcesz zachować podpowiedziane przez excela formatowanie domyślne (automatyczne) to i tak zrób je ręcznie, tylko używając tych samych kolorów/grubości, co w automatycznym. Ustaw ręcznie skalę na osi pionowej - znowu, może (i pewnie powinna) być taka, jaką podpowiedział Excel przy automatycznym formatowaniu.

Teraz zrób dwie kopie tego wykresu. Z drugiej usuń pierwsze 40 kolumn, z pierwszej ostatnie 40.
Legendy zasłoń skopiowaną (lub przygotowaną za pomocą narzędzia "aparat fotograficzny" - tak, excel ma takie narzędzie, choć standardowo nie widać go na wstążce) legendą z oryginalnego wykresu.

Na przyszłość - stosuj się do podpowiedzi z naszego FAQ: http://www.excelforum.pl/...ika-vt59262.htm

Jeśli dane będą torturowane dość długo, przyznają się do wszystkiego
ID posta: 396256 Skopiuj do schowka

marp
Forumowicz

Wysłany: 08-12-2020, 20:20   

Dzięki Kaper, Twoja sugestia pozwoliła na banalne rozwiązanie.
Skopiowałem dokładnie ten sam arkusz z użyciem Ctrl+przeciągniecie myszą arkusza w prawo. Otrzymałem w ten sposób dwa arkusze identycznie sformatowane. W drugim arkuszu zaznaczyłem wykres i ręcznie przeciągnąłem zakres danych od 41 do 80. Pierwszy arkusz pozwolił na zaznaczenie danych od 1 do 40. W pierwszym arkuszu uzyskałem wykres z danymi od 1 do 40 w drugim arkuszu od 41 do 80. W ten sposób otrzymałem dwa identycznie sformatowane wykresy, które bez problemu udało się skopiować do Worda.
Jest to może sposób mało profesjonalny ale skuteczny i stosunkowo prosty dla laika.
ID posta: 396274 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 365
Wysłany: 08-12-2020, 20:24   

Czyli jeszcze prościej, niż proponowałem. Ale ... nie było pliku, to i podpowiedź była ogólniejsza. Miło, że kliknąłeś "pomógł" :-D

Jeśli dane będą torturowane dość długo, przyznają się do wszystkiego
ID posta: 396275 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu