Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64372 Skopiuj do schowka Dynamiczny wykres
Autor Wiadomość
didul
Exceloholic

Wersja: Mac Office 365
Wysłany: 09-03-2019, 22:29   Dynamiczny wykres

Witam,
Mam problem z dokończeniem pliku
Plan był taki aby wykres działał dynamicznie od konkretnego tygodnia do konkretnego tygodnia.
Wykres niby wygląda prawidłowo oprócz zielonych słupków które nie chcą podążać za "filtrem".

Dodatkowo po zmianie tygodnia mam alarm o jakimś nieprawidłowym działaniu i to największy problem, Czy może mi ktoś pomóc

Dodam tylko że chodzi o arkusz 011
Zmiany wykresu powinny dokonywać się w zależności od numeru tygodnia w komórce N2 jako wartość początkowa i P2 jako wartość końcowa.

capacity reservation automat.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 36 raz(y) 291.48 KB

ID posta: 363894 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2475 razy
Wysłany: 10-03-2019, 09:39   

zobacz załącznik

Pobierz Plik ściągnięto 31 raz(y) 304.79 KB

didul
Exceloholic

Wysłany: 10-03-2019, 10:21   

Dziękuję Asia plusik dla Ciebie
A czy możesz pomóc w jeszcze jednym problemie z tym wykresem? A właściwie z danymi do niego w Sheet1 zaznaczyłem na czerwono komórkę z którą nie mogę sobie poradzić ( Połączenie week number i dwóch ostatnich cyferek z daty czyli zamiast 2018 ->18 2019->19 itd)
teraz jak mam dane do końca tego roku exel nie zwraca uwagi na to który rok a jedynie na week.
Niestety nie przewidziałem tego wcześniej że będzie aż tyle danych.

Wykres będzie taki sam jednak dane do niego powinny zaczytać zwracając uwagę na lata.

Pobierz Plik ściągnięto 31 raz(y) 287.73 KB

ID posta: 363903 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Wysłany: 10-03-2019, 12:15   

w N2
Kod:
=NUM.TYG(MyGrid[@Date])&TEKST(MyGrid[@Date];"rr")

i kopia w dół

didul
Exceloholic

Wysłany: 10-03-2019, 17:42   

Dziękuję własnie o taki wynik mi chodziło, jednak dalej poległem jest inaczej niż myślałem, wykres przestaje działać podając komunikat błędu "przynajmniej jedno odwołanie jest błędne".
Czy możesz mi pomóc aby wykres mógł zawierać w opisie pod nim dwa razy np week 50 ale dane raz będą z roku 18 a raz z 19? załączam plik.

capacity reservation automat1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 30 raz(y) 339.29 KB

ID posta: 363920 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Wysłany: 10-03-2019, 19:27   

zobacz, czy o to chodzi

capacity reservation automat1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 37 raz(y) 349.19 KB

didul
Exceloholic

Wysłany: 23-03-2019, 22:39   

Witam,
Na początku podziękowania dla Asi i oczywiście plusik dla niej.
Jednak mam nowy problem z tym wykresem.
W komórce I1 arkusza 011 wybieram interesującą mnie grupę z listy rozwijanej.
Chciałbym aby zmieniała się ilość godzin available w kolumnie A w zależności od danych w arkuszu "tygodnie robocze" i tak

Jeśli mam w grupie dostępne 252 godziny w pierwszym tygodniu tego roku to właściwie powinienem mieć ich mnie z racji tego że nowy rok był we wtorek
każda dostępna ilości godzin wynika z ilości osób* ilość zmian* wyrobienie*ilość godzin na zmianę

Czy ktoś jest mi w stanie pomóc?

capacity reservation automat3.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 28 raz(y) 527.94 KB

ID posta: 364806 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 24-03-2019, 10:43   

Do wielowymiarowej analizy danych tabelarycznych lepiej skorzystać z tabel przestawnych (niż formuł). Całość bazuje na tabeli źródłowej, po dodaniu nowych danych wystarczy odświeżyć tabele przestawną (wykres przestawny). Dodałem fragmentator "oś czasu" - nie zawsze chcemy oglądać cały rok lub więcej.
Sam wykres - nie stosuj wykresów 3D, są zdecydowanie mniej czytelne od normalnych (2D), bez etykiet czasami nie sposób poprawnie określić wartości.
Przykład raportu w załączniku, przebudowałem tabelą źródłową, wyrzuciłem niepotrzebne (mi) arkusze.

capacity reservation_TP.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 28 raz(y) 465.5 KB

didul
Exceloholic

Wysłany: 24-03-2019, 21:57   

Witam,
Bodek
Dziękuję za odpowiedź jednak, abym mógł tego używać tak jak potrzebuję konieczne są małe zmiany.

Tabela przestawna ustawiona tak jak w załączniku, dam radę to zrobić sam ale chciałbym aby była ona pod wykresem.
Może będzie to mało czytelne jednak muszę zbliżyć się maksymalnie do oryginalnego widoku a tam niestety również są wykresy 3D, skoro wszyscy patrzą na to od lat nie chcą teraz czegoś innego.
Dodatkowo czy da się ustawić fragmentator na numery week? to Jest również bardzo istotne pracownicy nie posługują się datami a numerami tygodni, nie idzie tego zmienić bo tak jest od lat i już :)

Pomożesz?

Plusik na Twoje konto za dotychczasową pracę, po odświeżeniu danych faktycznie działa to przyjemniej niż na formułach.

TP.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 34.42 KB

ID posta: 364844 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 25-03-2019, 08:11   

didul napisał/a:
Tabela przestawna ustawiona tak jak w załączniku, dam radę to zrobić sam ale chciałbym aby była ona pod wykresem.
Może będzie to mało czytelne jednak muszę zbliżyć się maksymalnie do oryginalnego widoku a tam niestety również są wykresy 3D, skoro wszyscy patrzą na to od lat nie chcą teraz czegoś innego.
takie rzeczy powinieneś umieć zrobić sam
didul napisał/a:
Dodatkowo czy da się ustawić fragmentator na numery week?
Trzeba dodać kolumnę pomocniczą w tabeli źródłowej - zrobiłem
didul napisał/a:
Plusik na Twoje konto za dotychczasową pracę
nie widać.

Nad wykresem popracuj sam, nie mam pojęcia jaki wygląd jest dla Was ulubiony i czytelny.

capacity reservation_TP.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 26 raz(y) 548.03 KB

didul
Exceloholic

Wysłany: 26-03-2019, 20:52   

Witam,
bodek Dziękuję bardzo za pomoc dwa plusiki poprzedni i obecny poszły przed napisaniem posta.
Poległem na ustawieniu wykresu,
W załączonym pliku jest ustawienie jakie chcę jednak kolory zmieniają się dla danej kolumny a nie dla godzin dostępnych i zarezerwowanych, po drugi brak przerw pomiędzy kolumnami i po trzecie czy da się ograniczyć zapisać jakoś dane tak aby zawsze pod wykresem kolumną o odpowiednim numerze tygodnia były wartości z nią związane?( jakoś to zgrać )

Możesz w to zerknąć?

capacity reservation_TP (1).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 24 raz(y) 550.2 KB

ID posta: 364981 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 27-03-2019, 07:56   

Problem z wykresem jest w ... układzie tabeli :mrgreen:
Jak wygląda tabela z danymi (tutaj TP) tak wygląda wykres. W Excelu seria danych (zbiór wartości liczbowych np Hours) powinna być w jednej kolumnie, wtedy na wykresie rozkłada Ci się jako linia lub zbiór kolumn, dodatkowo domyślnie w jednym kolorze i z jednym zbiorem etykiet.
Jeżeli obrócisz tabelę z danymi (a tak zrobiono) to Hours są w wierszu, czyli każda Hours jest w innej kolumnie i Excel traktuje ją jako osobny zbiór wartości. Dlatego masz inne kolory dla każdego słupka, kłopoty z dodaniem i formatowaniem etykiet ...
Można "przełączać dane" (prawy od myszy na wykresie -> zaznacz dane -> przełącz osie) i obracać wykres (opcja obrót 3D) ale i tak pewne ograniczenia w tworzeniu wykresu pozostają. Przetestuj co i jak, źródło problemu masz wskazane.
Wg mnie TP powinna być klasyczna (układ pionowy) a na wykresie dopieścić etykiety itd, żeby tabela (jej dane) nie była potrzebna.
W załączniku pokazałem "zły" układ, z poziomą tabelą z danymi i związane z tym kłopoty z uzyskaniem poprawnego i jednolitego wykresu. Przełącz dane, poobracaj wykresem zobaczysz, że się da :tak ale tabela będzie pionowa.

capacity reservation_TP2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 26 raz(y) 551.97 KB

Odpowiedz do tematu