Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64323 Skopiuj do schowka blokowanie wartości w wykresie (blokowanie źródła wykresu?)
Autor Wiadomość
marcindwk
świeżak

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 04-03-2019, 15:42   blokowanie wartości w wykresie (blokowanie źródła wykresu?)

Witam,

czy ktoś ma pomysł czy jest możliwe utworzenie wykresu na podstawie czterech komórek(A1 tytuł kolumny np data, A2 np 31.01.2018; B1 wartość, B2 100) który będzie zapamiętywał wcześniejsze wartości tzn
dajmy na to że mam plik nieedytowalny i zablokowany - mogę zmianiać tylko datę i wartość i wykres automatycznie zmiania się w zależności od wprowadzonych danych ale chciałbym żeby wartości poprzednie (przed zmianą) również były widocze na wykresie.
Tzn np dla 01.01.2018 mam wartość 100 ale w w kolejnym miesiącu wartość rośnie do 200 więc wprowadzam wartość 200 i na wykresie widzę tylko 200 a chciałbym żeby to 100 z poprzedniego miesiąca było również widoczne w osobnej klumnie tzn żeby do wykresu dodano nową wartość a nie zamieniono (nie mogę edytować pliku ponieważ wszestkie komórki z wyjątkiem daty i wartości są zablokowane)

Prosze o pomoc
ID posta: 363618 Skopiuj do schowka

jkb1906 
Exceloholic

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 05-03-2019, 14:45   

Witaj na forum.

Musiałbyś utworzyć sobie dodatkowy plik, w którym będziesz zbierał te stare, nadpisywane dane + w kolejnych wierszach dodawał te aktualne. Bez tego nie zadziała to tak jak oczekujesz bo Excel nie będzie wiedział na podstawie jakich wartości ma wyrysować wykres.
Ewentualnie można też pomyśleć nad rozwiązaniem oprtym na zapytaniu w Power Query, które będzie zbierało dane z kilku plików (przykadowo jednym pliku masz stare dane, a w nowym te nadpisane). Ale tutaj też musiałbyś mieć w jakiś sposób te dane zgromadzone i fizycznie zapisane. Wtedy jako źródło wykresu wykorzystujesz zapytanie w Power Query.
ID posta: 363683 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu