Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 62735 Skopiuj do schowka Excel i import z CSV
Autor Wiadomość
jack_2
Fan Excela

Wysłany: 02-10-2018, 09:40   Excel i import z CSV

Witam
Chciałbym prosić o pomoc w następującej sprawie.
Mam pliki CSV, które domyślnie mają się otwierać w Excelu.
W plikach CSV w jednej z kolumn mam dane np. "1/2018" po otwarciu w Excelu (2016) widzę "sty.2018".
Program sam niestety błędnie "podpowiada" format danych. Czy jest możliwość włączenia jakiejś opcji, która zapobiegnie takim przypadkom.
Oczywiście ręczne pobranie takiego pliku eliminuje ten problem ale w przypadku wielu plików jest to bardzo uciążliwe.
Z góry dziękuję za pomoc

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 02-10-2018, 11:51   

Nie wiem, co uważasz za "ręczne pobranie pliku", przy dużej liczbie analogicznych plików każdą czynność można zautomatyzować. W tym przypadku niestety nie napisałeś, czy te wpisy, które Excel interpretuje "po swojemu" są w stałych miejscach, czy pojawiają się przypadkowo przemieszane z innymi danymi. Jeśli dane mają podobne formaty w kolumnach, to można zastosować import danych tekstowych (Dane zewnętrzne/Z tekstu). Jeśli możesz w kolumnie ustawić format tekstowy, to zapis typu 1/2018 zostanie zachowany.
Natomiast jeśli to są komórki rozrzucone losowo, to sprawa jest trudna. Do tej pory Excel wszystko, co przypominało datę interpretował jako datę i nie dało się tego wyłączyć. Teraz szykuje się nowa wersja, może ktoś pomyślał nad rozwiązaniem tego problemu? Ale tego jeszcze nie wiem.
ID posta: 353679 Skopiuj do schowka

jack_2
Fan Excela

Wysłany: 02-10-2018, 14:48   

Dziękuje za informację chodziło mi właśnie o to czy można gdzieś wyłączyć "podpowiedzi" excela.

bodek 

Wysłany: 02-10-2018, 21:15   

jack_2 napisał/a:
czy można gdzieś wyłączyć "podpowiedzi" excela
Zależy jakim narzędziem importujesz dane.
Jeżeli "zapytanie" poprzez Power Query -> na etapie edycji zapytania można to zmienić.
Jeżeli "połączenie", to w kreatorze importu w ostatnim kroku zaznaczasz kolumnę z "datami" i wskazujesz format w jakim są te dane (np DMR lub Tekst jeżeli nie mają być to daty).
Począwszy od Windows 10 (system operacyjny, nie "Ofis") Excel interpretuje w polskim Excelu dane typu 2/85 lub 2.85 jako daty 01.02.1985. Dlaczego tak jest -> temat na inny temat :-)

kuma 
Excel Expert

Wysłany: 16-10-2018, 09:01   

Używam polskiego Win 10. Jeśli ustawi się w systemie datę "po polsku", tzn., np.: 2018-10-16 to, w Excelu, wpisy 2.85, 2/85 będą traktowane jako tekst.
Pozdrawiam.
ID posta: 354645 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu