Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64086 Skopiuj do schowka Zaznaczanie wybranego zakresu po wartości w kolumnie A
Autor Wiadomość
MichalScz 
forumowicz

Wysłany: 09-02-2019, 18:43   Zaznaczanie wybranego zakresu po wartości w kolumnie A

Cześć,
Potrzebuje makro które, zaznaczy całe wiersze w arkuszu po wartości z kolumny A, zaczynając od komórki A5 "w dół". Komórka A5 zawiera np. W2251823. Zakres jest zmienny. Zawsze zaczyna się od A5 ale codziennie ma inną liczbę wierszy. Zależy od ilości zleceń na dany dzień.

Pozdrawiam.
Michał
ID posta: 362269 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 09-02-2019, 19:57   

A załącznik gdzie?
Zaznaczone mają być tylko wiersze z taką samą wartością w kolumnie A jaka jest w A5 czy np. wszystkie niepuste?

Czy jeśli tylko te z "np. W2251823", to czy wartość ta leci "ciurkiem" i jeśli np. w A12 pojawi się inna, to dalej można już nie sprawdzać, czy możliwe jest, że trzeba zaznaczyć więcej niż jeden zakres?

Chodzi ci tylko o zaznaczenie? Podejrzewam, że coś potem z tymi zaznaczonymi wierszami planujesz zrobić. Rozumiem, że jesteś początkujący w makrach i bazujesz na ich nagrywaniu (wiem, bo sam tak zaczynałem), więc zaznaczenie musi być, ale dla wielu procesów zaznaczanie jest zupełnie zbędne a do tego spowalnia wykonanie makra i sprawia, że ekran miga. Pisząc makro Selectów raczej staramy się wiec unikać.
ID posta: 362272 Skopiuj do schowka

MichalScz 
forumowicz

Wysłany: 09-02-2019, 20:13   

Hej,
w kolumnie A zawsze jest taka sama wartość np. W2251823. Zakres jest ciągły. Muszą być zaznaczone całe wiersze z komórkami wypełnionymi wartością w kolumnie A. Tak jak w załączonym przykładowym pliku. Tylko wiersze 5-22. Masz rację. Będę potem przenosił zaznaczony zakres do innego arkusza :)

Michał

formatka.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 100.76 KB

ID posta: 362274 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 09-02-2019, 20:39   

Takie zaznaczenie możesz zrobić chociażby wykorzystując mechanim zastosowany przeze mnie w poprzednim topicu:

Kod:
Sub zaznacz()

Dim r As Long

r = 5

Do Until Sheets("PLIK").Cells(r, "A").Value = Empty
    r = r + 1
Loop

Sheets("PLIK").Rows("5:" & r - 1).Select

End Sub

Makro zaczyna od wiersza (r) 5 i w pętli (Do ... Loop) sprawdza, czy kolejne komórki kolumny A nie są puste (Until Cells(r, "A").Value = Empty). Gdy pusta się trafi następuje wyjście z pętli , ale zmienna r "pamięta" gdzie to nastąpiło.
Potem zaznaczam wiersze od 5 do r-1 (ten jeden to pierwszy pusty, więc potrzebujemy korekty.

Teoretycznie wszystkie Sheets("PLIK"). są zbędne, ale zamiast zaznaczać, mógłbyś np. wstawić taki wiersz, ktory bez żadnego zaznaczania skopiuje ci wiersze do przykładowego Arkusz1.
Kod:
Sheets("Arkusz1").Rows("10:" & r + 4).Value = Sheets("PLIK").Rows("5:" & r - 1).Value

Dla demonstracji pokazałem, że nie musza to być nawet analogiczne wiersze.
ID posta: 362278 Skopiuj do schowka

MichalScz 
forumowicz

Wysłany: 09-02-2019, 21:34   

Super, wszystko hula aż miło. Poskładałem makro które zaoszczędzi mi ok godziny klikania. Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Michał
ID posta: 362284 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu