Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64331 Skopiuj do schowka Sumowanie elementów do określonej tolerancji.
Autor Wiadomość
mancia14 
Exceloholic

Wysłany: 05-03-2019, 10:40   Sumowanie elementów do określonej tolerancji.

Cześć!

W załączniku jest plik, w którym znajduje się lista elementów do wykonania. Kolumna D to kod elementu, każdy wiersz to unikatowy element. Kolumna E to powierzchnia każdego z elementów.

Chciałbym w kolumnie F, wprowadzając dwie zmienne: dzienna norma dla powierzchni oraz data początkowa planowania, rozłożyć odpowiednio daty.
Daty mają uwzględniać tylko dni robocze, bez świąt.

Warunkiem jest, aby suma powierzchni elementów przewidzianych do wykonania na jeden dzień, zawierała się w granicach 0,9÷1,1 normy.

Nie chciałbym też, aby do grup były brane elementy z wielu różnych kategorii (kolumna B). Muszą one być grupowane mniej więcej z uwzględnieniem ich kolejności na lisćie z załącznika.

Kombinowałem, kombinowałem i efekt mojej pracy w załączniku. Będę próbował dalej, ale że "czarno to widzę" postanowiłem zwrócić się o pomoc. Może ktoś coś wymyśli :)

planowanie elementów zewnętrznych.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 56.81 KB

ID posta: 363657 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 05-03-2019, 22:11   

mancia14 napisał/a:
Nie chciałbym też, aby do grup były brane elementy z wielu różnych kategorii (kolumna B).
Czy należy przez to rozumieć, że bez względu na sumę (nawet jak jeszcze nie osiągnięto normy) należy dzień zakończyć?

mancia14 napisał/a:
Warunkiem jest, aby suma powierzchni elementów przewidzianych do wykonania na jeden dzień, zawierała się w granicach 0,9÷1,1 normy.
Jak należy postąpić w przypadku, gdy w jednym kroku sumowania jeszcze nie osiągnięto dolnej granicy normy, a w następnym kroku już przekroczono górną granicę? Czy należy zakończyć dzień poniżej normy, czy powyżej?

Artik

mancia14 
Exceloholic

Wysłany: 07-03-2019, 11:39   

Cytat:
Czy należy przez to rozumieć, że bez względu na sumę (nawet jak jeszcze nie osiągnięto normy) należy dzień zakończyć?

Nie, makro powinno poszukać pasującego elementu w kolejnej kategorii. Jeśli nie znajdzie tam odpowiedniego elementu niech zakończy dzień. Chciałbym, aby makro na kolejne dni w miarę możliwości sumowało elementy z jednej kategorii, a w wyjątkowych przypadkach (kiedy wszystkie elementy z jednej kategorii zostały już zaplanowane, a ich powierzchnie nie osiągnęły normy) z dwóch, ale sąsiadujących.

Cytat:
Jak należy postąpić w przypadku, gdy w jednym kroku sumowania jeszcze nie osiągnięto dolnej granicy normy, a w następnym kroku już przekroczono górną granicę? Czy należy zakończyć dzień poniżej normy, czy powyżej?

To tak ja napisałem powyżej. Jeżeli w obrębie jednej kategorii (kolumna B) makro nie może znaleźć kombinacji elementów, które spełnią normę, niech poszuka ich w kategorii sąsiedniej. Jeśli to się nie uda, niech zakończy dzień.

Jeżeli do działania makra potrzebne są kolumny pomocnicze, np. oznaczenie kategorii poprzez np litery: A.B,C bądź cyfry, to nie ma problemu mogę nadawać takie wartościowości przed użyciem kodu.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
ID posta: 363784 Skopiuj do schowka

mancia14 
Exceloholic

Wysłany: 15-03-2019, 18:41   

Podbijam
ID posta: 364308 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 19-03-2019, 04:33   

Nie ma ostatnio czasu na rozrywkę. :-)

Makro stara się brać elementy w kolejności występowania. Jednakże, jeżeli ostatnio dodany wychodzi już ponad górną granicę normy, jest porzucany i w obrębie bieżącej nazwy (*) poszukiwane są "dopełnienia" do górnej granicy normy. Jeśli w tej samej grupie nie znajdzie, dzień zostaje zakończony poniżej dolnej granicy normy.
(*) Jeżeli w danym momencie zsumowano wszystkie dostępne elementy z jednej grupy, a nie osiągnięto jeszcze normy, to dopełnienie następuje z bezpośrednio sąsiadującej grupy, która staje się bieżącą.
Zauważ, że makro stara się wyżyłować pracowników ;-) i dopełnia do górnej granicy normy.

Kod jest brzydki, nie przemyślany i nie wiem, czy w ogóle będzie spełniać Twoje założenia. Najwyżej wykorzystasz z niego tylko wyliczanie kolejnych dni roboczych.
Rozwiązanie wymaga dodatkowej kolumny w zakresie danych oraz zakresu przechowującego daty świąt. Zakres ten powinien zawierać dwa lata, chyba że mamy pewność, że ostatnia wyliczona data (w ostatnim wierszu zakresu danych źródłowych) nigdy nie wyjdzie poza rok bieżący.

Artik

planowanie elementów zewnętrznych (1).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 61.77 KB

Odpowiedz do tematu