Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64083 Skopiuj do schowka Sprawdzanie komórek z jednego arkusza w drugim arkuszu
Autor Wiadomość
Trurl
Fan Excela

Wysłany: 09-02-2019, 16:49   Sprawdzanie komórek z jednego arkusza w drugim arkuszu

Mam arkusz, zawierający wyniki losowań Lotto, który ma 6 kolumn i prawie 7000 wierszy i drugi, zawierający wszystkie możliwe dwójki z 49, a więc dwie kolumny i 1176 wierszy. Chcę napisać makro, które sprawdzałoby, która dwójka kiedy padła, a jeśli padła, to na arkuszu zawierającym dwójki powiększałoby o 1 wielkość w nowej kolumnie nazwanej "Ile razy padła", a w następnych wypisywałoby, w których losowaniach padła dana dwójka.
Nie miałem do czynienia z Excelem już parę lat, a że jestem już w podeszłym wieku, więc walczę ze starczą demencją i nie pamiętam już VB, zwłaszcza. :-)

Pomóżcie mi, proszę.

:-)
ID posta: 362263 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 09-02-2019, 17:02   

Zobacz w załączniku.

Parki, trójki dl.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 114 raz(y) 509.68 KB

ID posta: 362266 Skopiuj do schowka

Trurl
Fan Excela

Wysłany: 11-02-2019, 13:33   

dm, Dziękuję. To dobry początek, ale ma pewne wady - podstawowa jest taka, że parki i trójki wpisane są w komórki tekstowe, a ja chciałbym, żeby to były liczby wpisane w kolejnych ze sobą sąsiadujących komórkach jednego wiersza. Poza tym chciałbym, żeby to makro pracowało na aktualnym arkuszu zawierającym wszystkie losowania - od pierwszego do ostatniego, który ściągnę z odpowiedniej strony (https://www.multipasko.pl/wyniki-lotto/duzy-lotek/). Poza tym chętnie bym z Tobą porozmawiał telefonicznie, jeśli zechcesz dać mi swój numer na d2o@o2.pl
ID posta: 362357 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 11-02-2019, 22:06   

Cytat:
ale ma pewne wady - żeby to były liczby wpisane w kolejnych ze sobą sąsiadujących komórkach jednego wiersza.
-porawiłem
Cytat:
żeby to makro pracowało na aktualnym arkuszu zawierającym wszystkie losowania
Trzeba nacisnąć przycisk "Aktualizuj bazę" - arkusz Baza.
Pisz na Priva o czym chciałbyś rozmawiać.

Parki, trójki dl 2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 778.16 KB

ID posta: 362386 Skopiuj do schowka

Trurl
Fan Excela

Wysłany: 12-02-2019, 12:49   

Dziękuję, teraz działa doskonale - wszystkie komórki zawierają liczby.
Chciałbym jeszcze wiedzieć, kiedy ostatni raz padła dana dwójka lub trójka, bo być może kombinowałbym z tymi dwójkami czy trójkami, które padły najdawniej.
Po uruchomieniu tego makra zauważyłem, że parek jest 1175, choć ze wzoru Newtona wynika, że powinno ich być 1176, więc zapewne któraś jeszcze nie padła. Warto by więc wiedzieć, która. Podobnie jest z trójkami: makro naliczyło ich 18396, a powinno ich być 18424, więc jeszcze 28 trójek nigdy nie padło. Które to trójki? - może te właśnie powinny się znaleźć w moim kuponie?
No i jeszcze na zakończenie: proszę, stosuj w makrach komentarze (wiesz, tekst poprzedzony apostrofem), bo chciałbym je dobrze zrozumieć. Nie wiem np., jak się aktualizuje ta baza - gdzieś powinno być odwołanie do strony internetowej zawierającej plik Excela z losowaniami i taki komentarz wyświetlający się na zielono w tekście makra pomógłby mi to zrozumieć. A co do pisania na Priva, to zrobię to niebawem.
Dziękuję. :-)
ID posta: 362438 Skopiuj do schowka

Trurl
Fan Excela

Wysłany: 13-02-2019, 13:59   

Wiesz, próbuję edytować Twoje makra i nie mogę dojść, co do czego. Podejrzewam (mogę się mylić), że liczy ono tylko te dwójki bądź trójki, które dotychczas padły, a nie wszystkie możliwe z liczb 1-49. Na wszelki wypadek podsyłam Ci plik z prościutkimi makrami, generującymi te dwójki i trójki.
Myślę, żeby zrobić tak: Otworzyć plik ze wszystkimi losowaniami, dodać arkusz na którym generowane byłyby wszystkie możliwe dwójki (trójki), a potem sprawdzać po kolei, która z tych dwójek (trójek pojawiła się na arkuszu z wszystkimi losowaniami i zliczać liczbę pojawień, notując jednocześnie, w którym losowaniu to wystąpiło. Co Ty na to?

Wszystkie dwójki i trójki.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 270.63 KB

ID posta: 362535 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 13-02-2019, 21:17   

Plik , który Ci wysłałam był z mojego "archiwum" (pewnie gdzieś jest na forum). Nie korzystałem z niego, więc nie sprawdzałem działania, dostosowałem tylko do Twoich potrzeb (rozdział liczb do osobnych komórek). Faktycznie jest błąd makro "opuszcza" parkę 13-43. W wolnym czasie przetestuję.
ID posta: 362558 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 14-02-2019, 22:05   

Napisałem makro ma nowo - dotyczy tylko par. Pierwsze uruchomienie trochę trwa, bo uzupełnia sporą bazę, ale aktualizacje już zadowalająco. Bazę aktualizuje ze strony "mbnet" makro "aktualizuj bazę" tam masz odnośnik do strony. Testuj.

Parki, trójki dl 5.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 839.02 KB

ID posta: 362621 Skopiuj do schowka

Trurl
Fan Excela

Wysłany: 22-02-2019, 21:13   

Czy mógłbyś to makro tak poprawić, żeby w kolumnie D pojawiała się liczba wylosowań danej dwójki, a w kol. E - liczba, mówiąca ile losowań temu padła dana dwójka? Próbowałem to zrobić samodzielnie, ale wymiękłem. Ponad 300 dwójek nigdy nie padło od początku gry. :)
ID posta: 363133 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 24-02-2019, 17:18   

W pierwszym poście pisałeś.
Trurl napisał/a:
Chcę napisać makro, które sprawdzałoby, która dwójka kiedy padła, a jeśli padła, to na arkuszu zawierającym dwójki powiększałoby o 1 wielkość w nowej kolumnie nazwanej "Ile razy padła", a w następnych wypisywałoby, w których losowaniach padła dana dwójka.
Poprzednio załączyłem zły plik. Zobacz teraz. Po wyszukaniu wszystkich losowań plik jest za duży, wiec wypełniłem tylko 10 losowań. Resztę uzupełnisz przyciskiem "kopiuj do pary".
Trurl napisał/a:
Ponad 300 dwójek nigdy nie padło od początku gry
Mylisz się, po prostu nie są skopiowane wszystkie losowania. W arkuszu masz w kol A i B pary liczb, obok daty kiedy padły. W pierwszym wierszu odczytasz ile razy dana para padła.
dm

Parki dl.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 11 raz(y) 827.6 KB

ID posta: 363187 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 25-02-2019, 21:55   

Zobacz jeszcze tak.

Kopia Parki, trójki dl 5.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 851.97 KB

ID posta: 363244 Skopiuj do schowka

Trurl
Fan Excela

Wysłany: 27-02-2019, 15:13   

Dziękuję. Mam jednak pewne kłopoty.
To ostatnie makro, niestety, nie działa - zapętla się. Czy mógłbyś tak zrobić, żeby w kol. E nie pojawiała się data ostatniego wystąpienia, tylko informacja ile losowań temu ostatnio padła dana para? Ta modyfikacja jest prosta - numer losowania jest o jeden mniejszy od numeru wiersza, w którym się pojawia, więc odpowiedź na pytanie, ile losowań temu jest różnicą wierszy ostatniego losowania i ostatniego, w którym dana para wystąpiła. :-)
ID posta: 363363 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu