Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70220 Skopiuj do schowka Śledzenie ścieżki wykonywania procedur
Autor Wiadomość
zorroz
Exceloholic

Wysłany: 23-02-2021, 13:28   Śledzenie ścieżki wykonywania procedur

Cześć zastanawiałem się , czy jest jakaś możliwość prześledzenia ścieżki wykonywania procedur, a może również i funkcji?

To znaczy chodzi mi o to, żeby dla danej procedury (nazwijmy ją główną) wylistować wszystkie procedury (nazwijmy je "pod_procedury"), do których w kodzie VBA odwołuje się procedura główna oraz "schodząc głębiej", jeśli te pod_procedury odwołują się do innych procedur, to również i je ... ... (a jeśli w tej ścieżce pojawiłyby się również funkcje, to byłoby wspaniale)

W tym listowaniu chodzi mi oczywiście o nazwy procedur i funkcji.
ID posta: 400882 Skopiuj do schowka

Rafał B.
Exceloholic

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: Wczoraj 0:06   

Debug.Print w każdej procedurze/funkcji z informowaniem o stanie kluczowych zmiennych i późniejsze prześledzenie w oknie Immediate. Lub na bieżąco w Locals, ale to pewnie wszystko wiesz. Zgaduję, że rozkminiasz po kimś kod, bo sam wiedziałbyś doskonale jak leci program.

Natomiast bez uruchomienia kodu na konkretnych stanach zmiennych stworzenie takiej "mapy" czy schematu w sposób automatyczny byłoby ciężkie, gdyż na każdej instrukcji warunkowej można program poprowadzić w inną stronę i żadne ze znanych mi rozszerzeń VBE takiej funkcjonalności nie przewiduje. Jeden If i już mamy rozwidlenie, które niekoniecznie musi się zejść razem.
Jest niemal niemożliwe nauczenie dobrego programowania uczniów, którzy byli narażeni na kontakt z BASIC: jako potencjalni programiści są okaleczeni, bez nadziei na poprawę. (Edsger Dijkstra, pionier informatyki).
Po części dotyczy również VBA.
ID posta: 400930 Skopiuj do schowka

zorroz
Exceloholic

Wysłany: Wczoraj 11:17   

Tak, muszę przeanalizować czyjś kod "mnoga procedur".
O Debug.Print, w ogóle nie pomyślałem, za dużo robię chyba rzeczy równolegle.

Dzięki za podpowiedź.
ID posta: 400942 Skopiuj do schowka

Rafał B.
Exceloholic

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: Wczoraj 16:28   

Wspomniany u mnie w sygnaturze dodatek do VBE- Rubberduck (darmowy) ma opcję, które mimo że działa odwrotnie niż to opisałeś, to może Ci pomóc. Mianowicie posiada własny panel Code explorer zastępujący ten fatalny oryginalny i po kliknięciu na dowolnej procedurze lub funkcji masz możliwość wyszukania wszystkich do niej odniesień (miejsc, w których dana funkcja lub procedura jest wywoływana w postaci "klikalnej" listy).
Jest niemal niemożliwe nauczenie dobrego programowania uczniów, którzy byli narażeni na kontakt z BASIC: jako potencjalni programiści są okaleczeni, bez nadziei na poprawę. (Edsger Dijkstra, pionier informatyki).
Po części dotyczy również VBA.

ID posta: 400952 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu