Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64746 Skopiuj do schowka Dodawanie wiersza, kopiowanie tabeli
Autor Wiadomość
bursonik 
Exceloholic

Wysłany: 15-04-2019, 10:53   Dodawanie wiersza, kopiowanie tabeli

Cześć,
potrzebuję pomocy z makrem. Chciałbym takie coś, że jak dodam sobie nazwę budowy w nowym wierszu w arkuszu budowy, to jak kliknę dwa razy na tę komórkę to wtedy uruchomi się makro które:
1. doda 1 w kolumnie A w wierszu obok nazwy tej budowy - dzięki temu pojawi się flaga, będę wiedzieć że już kliknąłem dwa razy w tą komórkę,
2. następnie w arkuszu "PODSUMOWANIE BUDÓW" kopiuję tą całą tabelę z podsumowaniem budowy 1 (czyli zakres kolumn A:F) i wkleja ze wszystkimi formułami obok niej czyli w kolumny G:L, a potem zamienia aby w komórce H5 oraz I5 było odpowiednie odwołanie czyli do budowy 2.

... i ten arkusz będzie się tak rozwijać w prawo o nowe tabele z budowami.

Dodatkowo jest tam też zielony przycisk, chciałbym aby jak się go wciśnie to dodawał 1 w w Arkuszu BUDOWY w komórce B obok nazwy budowy do której ten przycisk się odnosi.

Z góry dziękuję za pomoc.

test.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 201.3 KB

ID posta: 366087 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 15-04-2019, 12:47   

Ad. 1. 2-klik zadziała tylko na kol. C ale tylko na niepuste komórki. Uwaga: nie pokaże się tryb edytowania w komórce (kursor) - żeby coś wpisać należy zaznaczyć komórkę i wpisać wartość w pasek formuły.
.

Kopia test-2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 170.16 KB

ID posta: 366088 Skopiuj do schowka

bursonik 
Exceloholic

Wysłany: 15-04-2019, 12:56   

ok super :) ad 1 zadziałał ale teraz najważniejsze czyli to kopiowanie tabeli całej i zamiana tych formuł aby były prawidłowe nazwy...
ID posta: 366089 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 15-04-2019, 13:17   

Wpisz ręcznie wartości których się spodziewasz.
ID posta: 366091 Skopiuj do schowka

bursonik 
Exceloholic

Wysłany: 15-04-2019, 13:44   

w załączeniu plik:
kliknąłem dwa razy w komórkę z napisem budowa 2, dzięki Tobie dodała się flaga ale teraz też powinna skopiować się tabela w arkuszu PODSUMOWANIE BUDÓW oraz zmienić formułę w komórce H5 i I5 tak aby była tam nazwa odpowiednia.
i tak dalej jak bym kliknął dwa razy w napis budowa 3 to dodaje flagę kopiuje tabelę na prawo do tabeli z budową dwa i zamienia formułę z odwołaniem do nazwy w komórkach H5 oraz I5.

Kopia test-3.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 2 raz(y) 196.38 KB

ID posta: 366095 Skopiuj do schowka

bursonik 
Exceloholic

Wysłany: 15-04-2019, 23:16   

Udało mi mi się napisać to kopiowanie tabel na podstawie innego mojego projektu. Kompletnie teraz nie wiem jak poradzić sobie z tym rozliczeniem.

Chciałbym jak kliknę w przycisk ROZLICZENIE w arkuszu PODSUMOWANIE BUDÓW w tabeli z "budowa 1" to aby w arkuszu BUDOWY przy słowie budowa 1 w komórce B7 wstawiła się 1.
Tak samo jak kliknę w przycisk ROZLICZENIE w arkuszu PODSUMOWANIE BUDÓW w tabeli drugiej z "budowa 2" to aby w arkuszu BUDOWY przy słowie budowa 2 w komórce B8 wstawiła się 1.

Ja te tabele będę dodawał cały czas czyli makro wstawiające te jedynki powinno być jakoś połączone w arkuszu PODSUMOWANIE BUDÓW z komórką odpowiadającą za nazwę która się znajduje w komórce B5 w tabeli pierwszej, w komórce H5 w tabelce drugiej itd.

Kopia test-4.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 2 raz(y) 216.64 KB

ID posta: 366134 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 16-04-2019, 04:33   

W tym układzie nie ma o co się zaczepić - zobacz na nazwy tych "przycisków" (są w kolejności: Budowa 1 - Budowa 5):
Kod:
Sub Prostokąt1_Kliknięcie()
Sheets("BUDOWY").Range("B7").Value = 1
End Sub
Sub Prostokąt8_Kliknięcie()
Sheets("BUDOWY").Range("B8").Value = 1
End Sub
Sub Prostokąt9_Kliknięcie()
Sheets("BUDOWY").Range("B9").Value = 1
End Sub
Sub Prostokąt4_Kliknięcie()
Sheets("BUDOWY").Range("B10").Value = 1
End Sub
Sub Prostokąt5_Kliknięcie()
Sheets("BUDOWY").Range("B11").Value = 1
End Sub

Spróbuję coś pokombinować.

---
edit:
Coś tam wymyśliłem:
1. Poprawiłem nazwy kształtów.
2. Wymyśliłem korelację między tymi nazwami a numerami budów > numerem wiersza w arkuszu BUDOWY.
3. Dorobiłem "na wyrost" 10 "wejść".

Tylko musisz pilnować żeby nowy "przycisk" miał kolejny numer (teraz jest 5 więc kolejny ma się nazywać "Prostokąt 6" - jak na niego klikniesz PPM to nazwa jest na górze po lewej od paska formuły > w razie czego tam możesz poprawić) > Przypisz makro > "Prostokąt 6_Kliknięcie". Itd.
.

Kopia Kopia test-4.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 253.46 KB

ID posta: 366144 Skopiuj do schowka

bursonik 
Exceloholic

Wysłany: 16-04-2019, 11:36   

Niestety sprawa wychodzi na to, że jest bardziej skomplikowana bo to ma działać mniej więcej tak:

Najpierw użytkownik nadaje nazwę budowie, czyli wpisujemy w arkuszu BUDOWY w kolumnie C kolejną nazwę czyli np. budowa 2.
Potem klikamy 2 razy szybko w tą komórkę z nazwą budowy. Uruchamia się makro które wstawia jedynkę w kolumnie A obok nazwy tej budowy oraz wstawia tabelę w arkuszu PODSUMOWANIE BUDÓW. To wstawienie odbywa się poprzez skopiowanie pierwszej tabeli. Na tą chwilę nie wiemy ile będzie tych budów i ile będzie tabel bo będzie to stale dopisywane. Może być ich nawet 200.
Do tego momentu makro mam napisane.

Chciałem właśnie aby ten przycisk ROZLICZ tworzył się z makrem zapewne przy dodawaniu tej tabeli. Przycisk ROZLICZ powinien wstawiać wartość 1 w kolumnie B w arkuszu BUDOWY obok nazwy tej budowy która będzie rozliczona.

A może moje makro będzie zmieniać nazwę tego przycisku np na ROZLICZ B1, ROZLICZ B2 itd i wtedy jakieś makro przy tym przycisku odpowiadające za dodawanie jedynek względem tego skrótu B1, B2 budowy? tylko jak to zrobić aby zmieniał nazwę no i aby ten jeden kod w tym przycisku był uniwersalny i działał?

Z góry nie da się zrobić tak ze napiszemy każde makro pod każdy przycisk bo tabel nie wiemy ile będzie...

Kopia Kopia test-5.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 2 raz(y) 181.65 KB

ID posta: 366156 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu