Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70021 Skopiuj do schowka Wypisywanie listy z kolumny wg fragmentu innej kolumny
Autor Wiadomość
Babette
Forumowicz

Wysłany: 01-02-2021, 15:24   Wypisywanie listy z kolumny wg fragmentu innej kolumny

Cześć, mam taki arkusz:

'https://docs.google.com/spreadsheets/d/19kyc90ydqUwz_esC-KqTefFRI6bTEVPhO7wjOyPHjUI/edit?usp=sharing'

Uwagi:
Dlaczego "tam", a nie na forum ?

ąćęłńóś

Chciałabym, aby w program wypisywał w zakładce "WYZWANIA" listę tytułów, z którymi to wyzwanie jest powiązane. Wyzwania są wpisane w kolumnie P w zakładce "CZYTANKO", każdy hashtag to nowe wyzwanie. Wynik miałby być taki, że w zakładce "WYZWANIA" pod hastagiem #hashtag1 wypisałyby mi się wszystkie tytuły, w których kolumnie P w zakładce czytanko pojawia się, między innymi, #hashtag1.

Czy jest to wykonalne? Próbowałam funkcją wyszukaj pionowo (Vlookup), ale nie bardzo mi się to udało - nie znajduje wartości, poza tym chyba ciężko by było wypisywać nią całą listę.

P.S. Arkusz jest wyrzuconym fragmentem większej całości, stąd błędy. :)

Post w tej formie nie przekazuje żadnych konkretów.
@autor: Dołączyłem plik w regulaminowym sposobie (patrz wyżej).
umiejead

.

Arkusz.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 114.17 KB

ID posta: 399529 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 04-02-2021, 10:12   

W sumie nie wiem, jak moja propozycja ma się do Google Sheets (pracuję wyłącznie na Excelu), ale samo zadanie wydało mi się ciekawym pomysłem do wykorzystania Power Query, może przyda Ci się takie podejście :)

Tabelę na arkuszu CZYTANKO uzupełniasz w dotychczasowy sposób, istotne są tu tylko kolumny Tytuł i Wyzwanie. Hasztagi w tej drugiej muszą być rozdzielone spacjami.

Tabela na arkuszu WYZWANIA działa w ten sposób, że po jej odświeżeniu (prawoklik -> Odśwież) usuwane są wiersze od trzeciego w dół i na nowo dopisywane powiązane tytuły według tagów z drugiego wiersza. Tagi w drugim wierszu można zmieniać, można też dodawać i usuwać kolumny z użytkownikami.

Nie bardzo rozumiem, co zamierzasz zrobić z podziałem dla @wielkibuk (kolumny WYZWANIA!J:M w moim pliku), ale to już zostawiam na ewentualną dogrywkę.

EDIT: Wrzuciłem załącznik jeszcze raz.

wyzwanie czytelnicze DN.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 98.97 KB

Ostatnio zmieniony przez DwaNiedźwiedzie 04-02-2021, 11:01, w całości zmieniany 2 razy  
ID posta: 399714 Skopiuj do schowka

Marecki 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 04-02-2021, 10:38   

Nie mogę pobrać załącznika od Niedźwiadka.
Dostaje komunikat:
Cytat:
Wybrany załącznik już nie istnieje
404 File Not Found: The File files/wyzwanie_czytelnicze_dn_544.xlsx does not exist.

Tylko ja tak mam ?

Szkolenia z Excela , FB
Office 2019 Professional Plus , Windows 10 x64
Pozdrawiam, były mkkk23 teraz Marecki.
ID posta: 399719 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 04-02-2021, 10:47   

U mnie jest to samo. Wstawię swój plik. Wprawdzie nie spełnia oczekiwań autorki tematu, ale zobaczymy czy da się pobrać. Są tam niestety dwie formuły, pierwsza określa pozycję a druga (zaczyna się od żółtego paska) znajduje właściwą komórkę na podstawie tej pozycji.

Załącznik.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 153.77 KB

Arkusz(1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 2 raz(y) 153.63 KB

ID posta: 399721 Skopiuj do schowka

Babette
Forumowicz

Wysłany: 04-02-2021, 12:16   

Waldek napisał/a:
U mnie jest to samo. Wstawię swój plik. Wprawdzie nie spełnia oczekiwań autorki tematu, ale zobaczymy czy da się pobrać. Są tam niestety dwie formuły, pierwsza określa pozycję a druga (zaczyna się od żółtego paska) znajduje właściwą komórkę na podstawie tej pozycji.

Twoje rozwiązanie jest wystarczające - z tego już sobie ogarnę z pomocniczym arkuszem przerobię pod siebie.

Jedyne "ale" to mój brak wiedzy w temacie - dlaczego w niektórych kolumnach, kiedy skończą się tytuły program wypisuje kolejne liczby, a w niektórych N/A? Od czego to zależy, skoro formuły są identyczne?
ID posta: 399732 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 04-02-2021, 13:08   

Dlatego, że nieprawidłowe adresy zakresów P18:P16 inteligentnie przestawia sobie na P16:P18 i jeżeli w P16 znajduje szukany tekst to oblicza pozycję, a jak nie znajduje to wpisuje błąd. Wystarczy w formule wpisać zakres nieco większy, czyli zamiast P16 wpisać P17 i zawsze będzie wyświetlany błąd. Na przykład w komórce A3 tak poprawiona formuła:
Kod:
=SUMA(PODAJ.POZYCJĘ("*"&A$2&"*";ADR.POŚR("CZYTANKO!P"&SUMA(4;A2)&":P17");0);A2)

Należy skopiować ją do komórek A4:A15 i później w prawo.
ID posta: 399733 Skopiuj do schowka

Babette
Forumowicz

Wysłany: 04-02-2021, 13:21   

Waldek napisał/a:
Dlatego, że nieprawidłowe adresy zakresów P18:P16 inteligentnie przestawia sobie na P16:P18 i jeżeli w P16 znajduje szukany tekst to oblicza pozycję, a jak nie znajduje to wpisuje błąd. Wystarczy w formule wpisać zakres nieco większy, czyli zamiast P16 wpisać P17 i zawsze będzie wyświetlany błąd. Na przykład w komórce A3 tak poprawiona formuła:
Kod:
=SUMA(PODAJ.POZYCJĘ("*"&A$2&"*";ADR.POŚR("CZYTANKO!P"&SUMA(4;A2)&":P17");0);A2)

Należy skopiować ją do komórek A4:A15 i później w prawo.

Dzięki, wszystko jasne :) Zakres zwiększony, krzaczki wyczyszczone za pomocą iferror, śmiga dokładnie jak chciałam, dziękuję ! :)
ID posta: 399734 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu