Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bodek
30-08-2019, 08:46
[google-sh] Ochrona komórek przed edycją a działanie skryptu
Autor Wiadomość
jbak 
forumowicz

Wysłany: 07-08-2019, 13:26   [google-sh] Ochrona komórek przed edycją a działanie skryptu

Wiem, że to forum Excel'a, ale może ktoś będzie mi w stanie pomóc w sprawie GOOGLE SHEETS
Jeżeli nie powinienem był tego robić to bardzo przepraszam!

1) Stworzyłem arkusz, który zawiera wiele komórek chronionych przed edycją dla użytkownika.
Część komórek jest chronionych ręcznie przez Narzędzia -> chroń arkusz, zaś reszta za pomocą skryptów jak:

var sheet = SpreadsheetApp.getActiveSheet();
var protection = sheet.getRange(currentRow, 8,1,sheet.getMaxColumns()).protect();
protection.addEditor("xxx@gmail.com");
protection.removeEditors(protection.getEditors());
if (protection.canDomainEdit()) {
protection.setDomainEdit(false);

2) Użytkownik ma dostęp do skryptów, które wprowadzają zmiany w komórkach, które są chronione, np. chowają wiersze, chowają kolumny, usuwają wiersze. Jeżeli użytkownik wykona taki skrypt to wywala mu błąd, ponieważ próbuje wykonać działania na chronionych komórkach.
Przykład skryptu:
var sheet = SpreadsheetApp.getActiveSheet();
sheet.showColumns(1, 40);
sheet.hideColumns(9, 31);

Pytanie:
Czy jest jakaś możliwość, żeby użytkownik nie miał bezpośrednio możliwości edytować wybranych komórek, ale mógł jednocześnie zrobić to poprzez skrypt?
Może jest jakaś możliwość, żeby skrypty były uruchamiane przez użytkownika z poziomu administratora?
Może jest możliwość, żeby na początku skryptu zdejmować ochronę w wybranych komórek a później na końcu spowrotem ją zakładać?

Byłbym niezwykle wdzięczny za pomoc :) :hamer
ID posta: 372147 Skopiuj do schowka

jbak 
forumowicz

Wysłany: 08-08-2019, 15:10   

Znalazłem pewną poszlakę, że Web App może być rozwiązaniem mojego problemu.
Web App może być uruchomiony przez użytkownika arkusza kalkulacyjnego, ale skrypt, który by znajdował się w Web App uruchomiłby się z poziomu admina.

Cały czas jednak nie mam pojęcia jak zrobić to w praktyce... Rozwiązanie wydaje się być poza moimi możliwościami...
Ktoś coś?? :)))
ID posta: 372260 Skopiuj do schowka

jbak 
forumowicz

Wysłany: 30-08-2019, 13:10   

Odpowiedź udało mi się uzyskać na stackoverflow:
https://stackoverflow.com/questions/57359704/can-i-protect-cells-user-not-allowed-to-edit-and-run-script-that-makes-changes
ID posta: 373363 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu