Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artik
21-04-2020, 17:50
Tablice rozlane, nowe operatory i funkcje
Autor Wiadomość
Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 21-04-2020, 14:18   Tablice rozlane, nowe operatory i funkcje

Jak pewnie wiecie, twórcy Excela postanowili zmienić dość radykalnie podejście do formuł tablicowych i zastąpić je w perspektywie koncepcją tzw. tablic albo formuł rozlanych. Obecnie ta funkcjonalność jest dostępna w Office 365 i w Excel Online na OneDrive. Pewnie będzie też dostępna w następnej wersji stacjonarnej. Opis tej nowej funkcjonalności jest niby dostępny na stronach Microsoftu, ale polszczyzna tych tekstów pozostawia wiele do życzenia. Twórcy tłumaczą to chęcią dostarczenia najbardziej aktualnych treści użytkownikom, ale stan ten trwa już ponad rok.
Postanowiłem więc napisać na kilkunastu stronach, jak ja to zrozumiałem i poprawić trochę stronę językową. Mój tekst oparty jest oczywiście głównie na materiałach Microsoftu, ale dodałem trochę od siebie. Pominąłem natomiast dość banalne przykłady.
Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę sobie poczytać. Tekst w załączniku. Jeśli gdzieś pobłądziłem, to proszę o komentarze. Postaram się wprowadzić poprawki.

Tablice rozlane i nowe funkcje.docx
Pobierz Plik ściągnięto 33 raz(y) 74.87 KB

ID posta: 386062 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 22-04-2020, 00:03   

Maciej Gonet, całości nie przeczytałem jeszcze (ale to zrobię)... a ten wpis umieszczam tylko w związku z ZEZWALAJ (rzuciło mi się w oczy na końcu Twojego tekstu).
No więc od paru dni nie ma już ZEZWALAJ (oby na stałe) a jest LET (również oby na stałe :mrgreen: ). Tak ni z tego ni z owego Microsoft zrezygnował z tej przydługiej nazwy, a zwróciłem na to uwagę gdy chciałem użyć właśnie ZEZWALAJ w jednym z moich skoroszytów. Trochę się zdziwiłem gdy wyskoczył mi błąd i chwilę trwało nim sie zorientowałem, że na jej miejsce wskoczyło LET. W sumie świetnie....bo przynajmniej nie jakies tam przydługie łamańce językowe jak np. NR.SER.OST.DN.MIES (tfu) zamiast choćby (pierwsze z brzegu) KON.MIES ;-)

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 22-04-2020, 07:13   

Bill, dziękuję za czujność, ja nie jestem beta-testerem, więc informacje dochodzą do mnie z pewnym opóźnieniem. Pamiętam też, że na pewnym etapie zamiast operatora @ miała być jakaś funkcja (nazwy już nie zapamiętałem). Ponieważ to co piszę, częściej jest przeznaczone dla innych, wolę gdy jakieś rozwiązanie jest już powszechnie dostępne.
Z nazwą tej funkcji LET jest pewien kłopot. Jeśli angielska nazwa się utrzyma, można jej nie tłumaczyć, będzie jak interfejs albo dżojstik. Nazwa angielska też nie jest fortunna, bo nawiązuje do polecenia przypisania zmiennej wartości Let w Basicu. Ale to przypisanie jest tu tylko pomocą, a celem jest obliczenie wyrażenia, więc może mogłoby być OBLICZ.POM albo OBLICZ.X?
ID posta: 386114 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 22-04-2020, 11:44   

Maciej Gonet, REWELACJA, :danke :danke :danke
Fantastyczna robota. Obowiązkowa lektura dla wszystkich naprawdę zaawansowanych "formułkowo" użytkowników Excela.

Nie mam uwag bo nie mam jak przetestować :oops:

Swoją drogą M$ niedługo chyba sam się już z cała pewnością pogubi co, komu, na jakich warunkach sprzedaje. Nowe narzędzia + kolejne wersje ExceloOfisa, każda z innymi dostępnymi opcjami, już teraz tak się mieszają, że ciężko to powoli ogarnąć. Przewiduję bunt userów, nie wyobrażam sobie, że na potrzeby jednego projektu mam mieć Excela standard, dla drugiego to już Excel Online, trzeci projekt to winien być 365 a jeszcze gdzieś w tle przydałoby się mieć VBA oraz jednak przydałby się Power Pivot :mrgreen: itd.
Dom wariantów i szykuje się totalny brak kompatybilności nie tylko w obrębie jednej organizacji (informatycy w swojej masie nie ogarniają Excela) ale komunikacji (wymiany plików) pomiędzy organizacjami.

Odpowiedz do tematu