Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 66126 Skopiuj do schowka Spirala Ulama
Autor Wiadomość
Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 23-09-2019, 00:46   Spirala Ulama

Wstawiam tu jako "pomysł".
Wpadł mi w ręce ostatni numer Młodego Technika. Jako że młody od dawna nie jestem czytałem to pismo wieki temu. Jest tam artykuł Michała Szurka "Dyskretny urok liczb pierwszych". Zainteresowała mnie Spirala Ulama. Poniżej rysunek takiej spirali podpisany: "Liczby pierwsze lubią przekątne". Pomyślałem warto taką spiralę zrobić w Excelu. W załączniku makro, które tworzy Spiralę Ulama. Do zaznaczenia liczb pierwszych wykorzystałem makro (funkcję użytkownika "CzyPierwsza") autorstwa toxic z tego wątku: http://www.excelforum.pl/...liczby+pierwsze

Spirala.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 188.27 KB

Ulm.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 103 raz(y) 6.38 KB

ID posta: 374500 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 23-09-2019, 02:20   

Poprawiłem załącznik bo poprzedni to .xlsx bez makra, pusty plik. Przycisk zasłania liczby, ale trudno, pewnie inaczej się nie da.

Ulam_1.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 105 raz(y) 23.99 KB

ID posta: 374501 Skopiuj do schowka

Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 23-09-2019, 07:21   

Ciekawe, ciekawe. Od zawsze (no prawie) fascynują mnie liczby pierwsze.
Szczególnie zastanawiająca jest tzw. Hipoteza Riemanna ->
https://www.kwantowo.pl/2...tezie-riemanna/

P.S. Byłbyś tak uprzejmy i udostępniłbyś skan całego artykułu?

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 374505 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 23-09-2019, 10:22   

Zbiniek, wieczorem zeskanuję i wrzucę na PW. Obawiam się, że publikowanie całego artykułu bez zgody autora lub redakcji może naruszać prawo. Publikowanie małego fragmentu w niskiej jakości obrazu co najwyżej można uznać za reklamę. :-D

Dokładnie przeczytałem linkowany wcześniej wątek i wziąłem pod uwagę to co napisali Tajan i Trebor:
Tajan napisał/a:
toxic, 0 i 1 nie są liczbami pierwszymi :-)

Trebor napisał/a:
toxic napisał/a:
W kaźdym razie, by nie krzewić kłamstw edytuję swój kod.

Pozostał problem "2"
Hej

Niepotrzebnie poprawiłem by 1 była liczbą pierwszą. Nie zauważyłem, że nie zaznacza liczby 2. Kiedyś mnie uczyli, że liczba pierwsza to liczba naturalna, która się dzieli bez reszty tylko przez 1 i samą siebie, więc niby 1 jest liczbą pierwszą. Ale nie jestem matematykiem i tak jak pisał Tajan może być że 1 nie jest liczbą pierwszą. Wstawiłem poprawiony załącznik.

Ulam_2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 86 raz(y) 24.14 KB

ID posta: 374515 Skopiuj do schowka

Tajan

Wysłany: 23-09-2019, 11:29   

Waldek napisał/a:
Kiedyś mnie uczyli, że liczba pierwsza to liczba naturalna, która się dzieli bez reszty tylko przez 1 i samą siebie
Jest jeszcze jeden warunek - liczba jest większa od 1 :-)
ID posta: 374520 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 24-09-2019, 11:02   

Tajan, wierzę na słowo, bo jakiegoś logicznego wytłumaczenia zarówno za, jak i przeciw nie znajduję. Dlatego, że wierzę, ostatni załącznik poprawiłem - zaznacza liczbę 2, nie zaznacza liczby 1.
ID posta: 374561 Skopiuj do schowka

Tajan

Wysłany: 24-09-2019, 11:26   

Logicznie, to można tak: liczba pierwsza powinna mieć dwa różne dzielniki naturalne. Liczba 1 ma tylko jeden.
ID posta: 374573 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 24-09-2019, 11:27   

Według Wikipedii (ale nie tylko, bo to jest raczej jednoznaczne):
Cytat:
Liczba pierwsza – liczba naturalna większa od 1, która ma dokładnie dwa dzielniki naturalne: jedynkę i siebie samą.
Liczby 0 i 1 nie są ani pierwsze, ani złożone.
Zero nie jest liczbą pierwszą, bo ma nieskończoną liczbę dzielników, a nie dokładnie dwa. Jeden nie jest liczbą pierwszą, bo ma tylko jeden dzielnik (siebie), a nie dokładnie dwa. Zero i jeden nie są liczbami złożonymi, bo nie są większe od 1.
ID posta: 374574 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 24-09-2019, 14:38   

Nie jestem matematykiem z zawodu, ale chętnie czegoś się nauczę. Zero to wiadomo, że ma wiele dzielników. Co do jedynki to można zdefiniować liczby pierwsze na dwa różne sposoby:
"dwa różne dzielniki: 1 i samą siebie"
"dwa dzielniki (niekoniecznie różne): 1 i samą siebie"
Co ciekawe w języku rosyjskim nie ma pojęcia: "liczby pierwsze", za to jest: "liczby proste" (простые числа), czyli te co nie są złożone. Czy są jakieś logiczne powody, by 1 nie zaliczyć do liczb pierwszych?
ID posta: 374590 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 25-09-2019, 03:04   

:off

Cytat:
Hipotezy

Czego nie wiadomo o liczbach pierwszych:

Hipoteza 1
Czy istnieje liczba pierwsza między n² a (n+1)² dla każdego n>0?

Hipoteza 2
Czy istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych postaci n²+1 gdzie n jest liczbą całkowitą?

Hipoteza 3
Czy każda liczba parzysta jest sumą dwóch nieparzystych liczb pierwszych?

Hipoteza 4
Czy istnieje nieskończenie wiele par liczb pierwszych, takich jak 11,13 albo 17,19 różniących się o 2. Jest to problem bliźniaczych liczb pierwszych.

Ciekawostki

Ciekawostka 1
W 1914 roku amerykański matematyk Derrick Norman Lehmer opublikował po raz pierwszy listę wszystkich 664579 liczb pierwszych mniejszych od 10 milionów. Stworzył on tę listę za pomocą sita Eratostenesa.

Ciekawostka 2
Liczba 11111111111111111111111 złożona z 23 jedynek jest liczbą pierwszą.

Ciekawostka 3
Liczba 31415926535897932384626433832795028841 zestawiona z początkowych 38 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π jest liczbą pierwszą.

Ciekawostka 4
Liczba 73939133 nie tylko jest liczbą pierwszą, ale liczby otrzymane z niej przez kolejne obcinanie cyfr od prawej strony też są liczbami pierwszymi:

7393913 jest liczbą pierwszą

739391 jest liczbą pierwszą

73939 jest liczbą pierwszą

7393 jest liczbą pierwszą

739 jest liczbą pierwszą

73 jest liczbą pierwszą

7 jest liczbą pierwszą

Źródło: hxxps://www.liczbypierwsze.com/#ch6
ID posta: 374603 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 25-09-2019, 08:29   

umiejead napisał/a:

Cytat:
Hipotezy
Czego nie wiadomo o liczbach pierwszych:
Hipoteza 3

Źródło: hxxps://www.liczbypierwsze.com/#ch6

Na pewno 4 nie jest taką liczbą. No chyba, że 1 to liczba pierwsza. :?:
ID posta: 374605 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 25-09-2019, 15:19   

Waldek napisał/a:
Czy są jakieś logiczne powody, by 1 nie zaliczyć do liczb pierwszych?

Dla mnie sprawa jest jasna. Każda liczba naturalna jest podzielna przez 1 i przez siebie samą. I pod tym względem wszystkie liczby naturalne są sobie "równe". Ciekakawe jest zatem tylko pytanie: Czy istnieje jakaś liczba, która oprócz tego, że jest podzielna przez 1 i przez siebie, jest podzielna przez "inną liczę". No bo tylko ta dodatkowa "cecha" jest interesująca.

Liczba 1 nie jest podzielna przez liczbę inną od siebie, więc naturalnie nas nie interesuje. Dlatego pojęcie "liczba pierwsza" definiujemy tylko dla liczb większych od 1. To tylko pojęcie. Można przyjąć 1 jako liczbę pierwszą, ale też można uważać, że nas nie interesuje liczba 1. I tyle. Przyjęcie 1 za liczbę pierwszą nic ciekawego nie wnosi a tylko przyniesie same "kłopoty". W wielu twierdzeniach trzeba by dodać niepotrzebny kawałek. Np. twierdzenie "Każda liczba pierwsza nieparzysta daje się ..." trzeba formułować tak: "Każda liczba pierwsza nieparzysta WIĘKSZA OD 1 daje się ...". Niepotrzebnie.
ID posta: 374631 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 25-09-2019, 16:25   

Apollo, rozumiem, że tak napisałeś, bo jesteś przekonany, o moim wybitnym osiągnięciu na miarę medalu Fieldsa, bo wykazałem, że hipoteza 3 nie jest prawdziwa. :mrgreen:
ID posta: 374635 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 26-10-2019, 15:20   

umiejead napisał/a:

Hipoteza 3

Parzystą liczbą pierwszą jest tylko jedna 2. Każda inna jest podzielna przez 2. Liczba 4 na pewno nie jest sumą dwóch nieparzystych liczb pierwszych. Znalazłem hipotezę Goldbacha: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Goldbacha
gdzie Goldbach uznawał 1 za liczbę pierwszą i nie ma tam ani słowa o liczbach nieparzystych. Jest tam też o słabej hipotezie Goldbacha, nie ma o wzmocnionej.
Wzmocniona hipoteza Goldbacha:
"każda liczba większa od 6 jest sumą dwóch różnych liczb pierwszych".
ID posta: 376098 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu