Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69633 Skopiuj do schowka Nowa funkcja LET (już nie ZEZWALAJ)
Autor Wiadomość
Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 22-12-2020, 16:07   Nowa funkcja LET (już nie ZEZWALAJ)

Poprzednio pisałem już o nowych funkcjach do porządkowania danych, o nowym obliczu funkcji INDEKS. Przyszedł wreszcie czas na najnowsze (?) osiągnięcie Microsoftu, czyli funkcję LET. Była ona dość długo w fazie testowej, ale obecnie jest już dostępna nie tylko dla beta-testerów, a również dla szerszego kręgu odbiorców.
Moje uwagi znowu zajmują kilka stron, więc umieściłem je w załączniku. Dałem też jeden przykład oparty na zapytaniu, które pojawiło się na Forum.

Zachęcam do lektury na Święta i proszę jak zwykle o uwagi i komentarze.

Fazy_księżyca.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 10.75 KB

LET.docx
Pobierz Plik ściągnięto 22 raz(y) 22.33 KB

ID posta: 396945 Skopiuj do schowka

Rafał B.
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 23-12-2020, 12:29   

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem cel nowej funkcji, ale wydaje się, że dużo czytelniejsze rezultaty można uzyskiwać stosując własne zdefiniowane nazwy, takie pseudozmienne i stałe excelowe w menedżerze nazw (nie mówię o nazwach odwołujących się do arkusza oczywiście). O ile się je oczywiście dobrze nazwie... ;-)

Swoją drogą dziwne, że tak mało osób z tego rozwiązania korzysta, a mamy dwie pieczenie na jednym ogniu: nie zaśmiecamy arkusza dodatkowymi komórkami, a z drugiej pisanie formuł z ich użyciem to sama przyjemność. Tylko ten menedżer nazw jest lipny. Gdzieś widziałem jakiś dodatek zastępujący go, ale może napisać samemu w VBA byłoby dobrą frajdą! :-D
Jest niemal niemożliwe nauczenie dobrego programowania uczniów, którzy byli narażeni na kontakt z BASIC: jako potencjalni programiści są okaleczeni, bez nadziei na poprawę. (Edsger Dijkstra, pionier informatyki).
Po części dotyczy również VBA.
ID posta: 396991 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 23-12-2020, 12:41   

Problemem przy stosowaniu nazw globalnych (arkuszowych) jest to, że jesteśmy przyzwyczajeni do krótkich jedno- czy dwuliterowych nazw-symboli typu a, b, c, x, y, z itp. Ale taką nazwę można wykorzystać w arkuszu tylko raz. Potem trzeba się męczyć dopisując jakieś dodatkowe znaki czy literki. Częściowo ten problem rozwiązują tabele Excela, bo tam nagłówki mogą się powtarzać, ale one mają swoje ograniczenia i odwołania strukturalne też nie każdemu się podobają.
Tu zasięg nazwy został ograniczony do jednej formuły, dzięki czemu znika problem, o którym wspomniałem na początku. Natomiast czytelność tego typu formuł jest rzeczą dyskusyjną.
Jeśli ktoś ma dużo miejsca w arkuszu i chce, żeby wszystko było bardzo czytelne, to wg mnie bardzo dobrym rozwiązaniem są stare i prawie zapomniane tabele danych.
Natomiast nowa funkcja LET jest raczej dla tych, którzy dotąd pisali "megaformuły" chcąc zmieścić wszystko w jednej komórce. Dla mnie te rozbudowane formuły są przerażające, tracę zawsze sporo czasu, żeby doliczyć się nawiasów i sprawdzić, który do czego.
ID posta: 396994 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu