Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 60240 Skopiuj do schowka LICZ.JEŻELI w 3W
Autor Wiadomość
Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 29-01-2018, 12:32   LICZ.JEŻELI w 3W

Niedawno pojawiło się na naszym Forum pytanie o obliczenie średniej z zakresu wielopoziomowego (3-W). Nasunęło mi to pomysł nowej zagadki. W jaki sposób napisać formuły, które zastąpią funkcję LICZ.JEŻELI dla takiego zakresu? Formułami można to zrobić tylko dla danych liczbowych, więc ograniczmy się do tego. Chodzi o napisanie formuł (jednej uniwersalnej chyba się nie da, albo byłaby bardzo rozbudowana), które symulowałyby użycie wyrażenia:
Kod:
= LICZ.JEŻELI(odw3W; warunek)
gdzie odw3W jest odwołaniem wielopoziomowym, a warunek przyjmuje jedną z postaci:
Kod:
<liczba
<=liczba
>liczba
>=liczba
liczba
Chciałbym, żeby do każdego wariantu warunku była jedna formuła (ewentualnie można połączyć warianty i obsłużyć jedną formułą). Nie chodzi mi o rozwiązanie polegające na wylistowaniu całego zakresu wielopoziomowego do jednego arkusza, i zastosowanie LICZ.JEŻELI do tak przygotowanych danych. W załączonym arkuszu przykładowe dane do testowania. Na rozwiązania oczekuję do końca tygodnia. W poniedziałek zrobimy podsumowanie wyników.

LICZJEŻELI_3W_konkurs.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 104 raz(y) 9.44 KB

ID posta: 339024 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 02-02-2018, 09:38   

Koniec tygodnia się zbliża, a ja nie dostałem jeszcze żadnej propozycji rozwiązania. Rozumiem, że spece od formuł czają się, żeby w ostatniej chwili zaatakować. Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, jak to można rozwiązać, to w mojej wypowiedzi w cytowanym na wstępie wątku jest wyraźna podpowiedź.
Chyba, że konkursy już się znudziły. :-(
ID posta: 339344 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 02-02-2018, 19:49   

Hej Maciej
Dopiero dziś zauważyłem tą zagadkę więc tak na szybko coś Ci poślę. Ale ta podpowiedź Twoja to taka gruuuuuba była ;-) :mrgreen:

Pozdrawiam, były szbill62 aktualnie Bill Szysz
ID posta: 339410 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 05-02-2018, 10:26   

Przyszedł czas na podsumowanie naszego konkursu. Wpłynęła niestety tylko jedna odpowiedź, ale za to jaka!!! Niezawodnym Mistrzem Formuł i perfekcyjnym znawcą funkcji CZĘSTOŚĆ okazał się po raz kolejny Bill Szysz. Duże brawa :clap :clap :clap
Bill rozwiązał zadanie jedną uniwersalną formułą, trochę "oszukując" funkcję CZĘSTOŚĆ przez wprowadzenie dodatkowej stałej reprezentującej bardzo małą wartość. Zazwyczaj znamy dokładność swoich danych, więc możemy tak dobrać tę stałą, aby dobrze spełniła swoje zadanie.
Moja propozycja rozwiązania jest nie tak wyrafinowana, dla każdego przypadku wykorzystałem inną formułę z funkcją CZĘSTOŚĆ lub POZYCJA. Oba rozwiązania załączam.

LICZJEŻELI_3W_konkurs_BS.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 94 raz(y) 14.61 KB

LICZJEŻELI_3W_MG.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 95 raz(y) 10.76 KB

ID posta: 339573 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 05-02-2018, 23:21   

Dzięki Maciej za miłe słowa :beer (ale żeby tak od razu mnie od "Mistrzów" wyzywać? ;-) :oops: )
Formułka to takie moje pierwsze spojrzenie na temat bo sam nie stosuję odwołań 3D (3W)... jest po temu parę powodów ale o tym może przy innej okazji napiszę.
Dzięki za konkurs.
A do "widzów" mam pytanie.... dlaczego nie wzięliście udziału???
Pytam, tak po prostu, z czystej ciekawości (without pressure) :-)

Pozdrawiam, były szbill62 aktualnie Bill Szysz
ID posta: 339649 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu