Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 60434 Skopiuj do schowka Kalendarze
Autor Wiadomość
Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 11-02-2018, 20:30   Kalendarze

Niniejszym inicjuję wątek, w którym (być może) pojawiać się będą różne rozwiązania stosowania i budowy kalendarzy.

Proszę, by w tym wątku nie zadawać pytań typu "A jak to podłączyć do mojego projektu?". Nie! W takim przypadku proszę założyć nowy wątek w odpowiednim dziale z odniesieniem do konkretnego postu w tym wątku. By było wiadomo o które rozwiązanie zapytujesz.

Tutaj dopuszcza się tylko merytoryczną rozmowę na temat ewentualnych błędów lub ulepszeń.

Artik

Artik 

Wysłany: 11-02-2018, 22:44   

Na dobry początek kalendarz, który wałęsa się już po naszym forum od dłuższego czasu. Niestety, ma on kilka niedociągnięć, które mogą powodować problemy przy implementacji w naszym projekcie. Autor pierwotny raczej nieznany, acz z kodu wynikało by, że mógł używać amerykańskich ustawień systemowych.

Dlatego zdecydowałem się go trochę poprawić i ulepszyć. Ponieważ jest to przeróbka czyjegoś projektu, kod może być miejscami niespójny logicznie. Co nie znaczy, że działa błędnie. Starałem się, ale może nie do końca mi wyszło. :-)

W załączniku dwa przykłady zastosowania kalendarza do wstawiania dat bezpośrednio w arkuszu oraz do kontrolki w formularzu.

Artik

Slajd 1.png
Plik ściągnięto 1555 raz(y) 43.69 KB

Kalendarz1.1.xlsm
Poprawiony po uwagach Regenta
Pobierz Plik ściągnięto 121 raz(y) 72.16 KB

Regent 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 27-03-2018, 08:09   

Temat niewątpliwie bardzo potrzebny i zaprowadzający porządek. Niestety mam małe "ale":

W podanym przykładzie chyba wkradł się błąd - lista lat po wyborze nie uaktywnia zmian w kalendarzu przy wstawianiu dat do kontrolki w formularzu (wszystkie wybrane daty obsługują jedynie rok bieżący).

Jeśli chodzi o ulepszenia to skromnie spytam czy usprawnienia mogłaby pójść w kierunku elastycznej personalizacji?

Może dodać możliwość "dyskretnego" (skrótem, lub dodatkowym aktywnym elementem) wywoływania formularza konfiguracyjnego, a w nim (na początek):

- dodanie kilku opcji własnych "świąt" (w firmach to np jakieś święto branżowe czy "urodziny prezesa" lub na długo wcześniej planowany wyjazd integracyjny) - oczywiście tu pełen umiar by nie stworzyć z prostego kalendarza, terminarza wielozadaniowego,

- druga funkcja to możliwość wprowadzenia do kalendarza zakresów wykorzystanych "od - do" (poprzez zaznaczenie tych zakresów w arkuszu). Nie zawsze można byłoby to zastosować, ale w wielu przypadkach (plany produkcyjne, urlopowe) wybierane daty są zapisywane w dwóch kolumnach określających wybrany przedział dat.
Dlaczego i tych okresów nie oznaczyć w w formularzu kalendarza? Rozumiem, że kolor wypełnienia czy czcionki już raczej nie wchodzi w grę ze względu na czytelność, ale może sama ramka w innym kolorze by wystarczyła?
Ta opcja z pewnością ułatwiłaby unikanie kolidowania terminów podczas wprowadzania dat.

- jeszcze drobnostka dotycząca potwierdzania wyboru dwuklikiem. Może byłoby wygodniejsze jedno kliknięcie ewentualnie możliwość wyboru we wspomnianym formularzu konfiguracyjnym?

Mam nadzieję, że merytorycznie nie odleciałem za bardzo.

Pozdrawiam
ID posta: 343296 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 16-04-2018, 00:53   

Regent napisał/a:
W podanym przykładzie chyba wkradł się błąd - lista lat po wyborze nie uaktywnia zmian w kalendarzu
Ewidentne niedopatrzenie. :oops:
By nie siać dalej błędnego przykładu podmieniłem plik w poprzednim poście.

Regent napisał/a:
- dodanie kilku opcji własnych "świąt"
Urodziny prezesa można spokojnie dodać w funkcji czy_swieto.

Regent napisał/a:
druga funkcja to możliwość wprowadzenia do kalendarza zakresów wykorzystanych "od - do"
Wykracza to już zdecydowanie poza podstawową funkcję kalendarza. Nie przewiduję rozwoju w tym kierunku. :-(

Regent napisał/a:
jeszcze drobnostka dotycząca potwierdzania wyboru dwuklikiem. Może byłoby wygodniejsze jedno kliknięcie
Proszę przeanalizować kod. W komentarzu do niego jest mowa gdzie odkomentować linię by było na kliknięcie. Tyle, że nie jestem przekonany o takiej funkcjonalności. Być może, gdy obracamy się w małym zakresie dat (w obrębie miesiąca) to jeszcze może być, ale w dłuższym okresie może być upierdliwe. Przyjętym standardem jest zaakceptowanie wyboru przez dwuklik. I ja bym przy tym pozostał.

Artik

Odpowiedz do tematu