Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bodek
29-12-2018, 20:01
EXCEL escape room - konkurs z nagrodami
Autor Wiadomość
dzikzlasu
Exceloholic

Wysłany: 29-12-2018, 19:24   EXCEL escape room - konkurs z nagrodami

Witam Panowi i Panie. Experci excela i amatorzy dobrego główkowania
Widząc jak czasami pomagacie ludziom w skomplikowanych zadaniach, oraz jak potraficie rozszyfrować o co "pacjentowi" chodzi po lakonicznym opisie.
Wpadłem na pomysł aby wpuścić Was w maliny z mojej prywatnej hodowli :)

Zasady są bardzo proste!
* Proszę otworzyć arkusz i kierować się poleceniami.
* Proszę nie pytać na forum o podpowiedzi - proszę robić to na wiadomość prywatna do mnie. Z chęcią każdego mogę naprowadzić jeśli coś okaże się niejasne.
* Ogólnie pisząc tutaj proszę nie psuć innym zagadki.
** W nagrodę za prawidłowe rozwiązanie wyślę zdjęcie pucharu :) (sorry ale mały budżet na tą inwestycje)

Powodzenia

excel room escape ver.02.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 54 raz(y) 23.51 KB

ID posta: 359234 Skopiuj do schowka

dzikzlasu
Exceloholic

Wysłany: 31-12-2018, 01:19   

No szału z odpowiedziami nie ma... pewnie dlatego że nagroda słaba :)
Dobra to daję 400 zl
Dla pierwszej osoby 200 zł i po 100 zł dla 2ch kolejnych osób.

Liczy się kolejność nadesłania odpowiedzi i ew. ilość uzyskanych podpowiedzi.

Ale proszę nie oszukiwać (nie wiem nawet czy dało by się - ale proszę ograniczyć się do podążania za podpowiedziami)

Escape room kończy się gratulacjami, więc jak tego nie zobaczysz to znaczy że nie dotarłeś do końca. (na PW moge dawać podpowiedzi, naprowadzać albo konkretnie podpowiadać)

P.S Pamiętaj że należy pozbyć się schematycznego myślenia. I jest to excel więc niektóre polecenia można skojarzyć z excelowymi.
ID posta: 359314 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wysłany: 02-01-2019, 13:19   

Ogórek 253 kropka :)
ID posta: 359469 Skopiuj do schowka

dzikzlasu
Exceloholic

Wysłany: 02-01-2019, 13:31   

WOW... GRATULACJE!!!
Już straciłem nadzieję a tu jednak bez błędnie i bez żadnej podpowiedzi.
Nie wiem kto się bardziej cieszy? Ty że rozwiązałeś zadanie czy ja że udało Ci się.
Na PW. podaj dane gdzie mam wysłać nagrode :)

Dla celów statystycznych napisz, jak oceniasz skalę trudności (1 - 10 ) i ile czasu zajęło Ci rozwiązanie.

Dla pozostałych przypominam że pozostały jeszcze 2 nagrody
Ale dla poprawnej weryfikacji rozwiązanie nie może być takie samo jak napisał Pan DwaNiedźwiedzie
ID posta: 359470 Skopiuj do schowka

dzikzlasu
Exceloholic

Wysłany: 06-01-2019, 11:25   

OK... Gratuluje Panu DwaNiedźwiedzie, i z powodu małej ilości zainteresowanych uczestników (cisza na PW) podaje w następnym wpisie rozwiązanie. Jednak jeśli ktoś chce jeszcze spróbować rozwiązać zagadkę propobuje czytać 1 podpowiedź i dalej starać się rozwiązać samemu.

Po analizie mojej zagadki i wielokrotnym odwiezeniu różnych escape roomów stwierdzam że moja zagadka była dość trudna, ale tak jak w escape roomie służyłem wskazówkami "na żądanie"
ID posta: 359793 Skopiuj do schowka

dzikzlasu
Exceloholic

Wysłany: 06-01-2019, 11:33   

• Zaczynamy od komórki G4. Nie ma tu żadnego błędu matematycznego, jedynie ortograficzny. A szukając skąd w G4 jest 0,5 należy scrolować w dół w oknie z formułą =D4+E4+F4+0,1 aż natrafimy na
Słowo „zielone ważywo”
Zgodnie z poleceniem należy „znaleść wszystkie błędy”
• Klikając ctrl + F wyszukujemy „wszystkie” pod hasłem ważywo i tak odkrywamy komórkę T65
• Lista rozwijana wysyła nas do drugiego arkusza3 T65 (na tą chwilę arkusz3 jest drugim)
• VBA nie jest dla wszystkich… ale tylko dla tych co potrafią wpisać HASŁO. Co oznacza że hasłem do VBA jest słowo HASŁO
• Wracamy do zadania w Arkuszu3. Pomoże tu google pod hasłem urugwajscy hanibale.
Z np. wikipedii znajdujemy model samolotu FH-277
Rok wypadku 1972, i z googla najwyższy szczyt w Andach 6961

Należy przechodzić kolejno do komórek z opisu i notować wartości tam zawarte.
Czyli zaczynay od FH277  FH1972  przytrzymujc CTRL i sprzałkę w prawo docieramy do WS1972  WS2550  KJ2550  KJ1048576  WXG1048576  WXG6961

Zebrane wartości to
41.899723 12.494777
Na samym szczycie ogarnął ich spokój, stojąc obok siebie i rozglądając się wokół zrozumieli co zrobić ze znalezionymi przedmiotami – sugeruje aby te wartości traktować jako kordygnaty
Wpisujemy je w google i mapa kieruje nas na RZYM
• W VBA po wskazówce z makra należy w ustawieniach arkusza2 zmienić visible na XLSheetVisible
• Ja już widzimy arkusz2 to pamiętając polecenie z T65 Arkusz1 kierujemy się właśnie do komórki T65. Jesteśy skierowani do Arkusza1 G4 i należy wyrzucić obramowanie komórki, co powoduje że komórka wygląda inaczej niż wszystkie co sugeruje że komórka posiada kolor (jakieś wypełnienie) aby poznać go dokładne należy wejść w kolor kliknąć w więcej kolorów i klikając w wartości można przeczytać kolor RGB 255 554 253 (nietypowy bo biały to 255 255 255)
• Arkusz2 wiatr przekręcił symbol M na E oraz znak nieskończoności oo na 8
- Przeciwny wiatr tylko rozciągnął kwadratowym filarom wygląd. – oznacza ze należy kolumny tak zwęzić aby komórki były kwadratowe.
- Przez wiatr powstało słowo EXCEL (oryginalnie było to MXCML)
- wskazówka że należy użyć klucza w ręku to kolory RGB bo wszystkie komórki w tym arkuszu mają biały kolor a niektóre mają RGB 255 554 253
- zakres w którym należy szukać to A8 : AN22 (teraz kto potrafi napisze makro zmieniajac te komorki na np. czerwony kolor)

Teraz widac Strzałki które wskazują co jest kolumną a co wierszem. A wpisując wartości w komórki AC2:AI2 dostajemy kordygnaty RZYMU co oznacza że CML to liczba rzyska

• Komórka z gratulacjami znajduje się w Arkuszu2 MX950
ID posta: 359795 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu