Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bodek
06-07-2014, 20:52
# Konkurs 16 - świąteczny
Autor Wiadomość
bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 18-12-2011, 21:17   # Konkurs 16 - świąteczny

Hej Excelo-...-cy i czki :-D
Prawie każdy user Excela coś kiedyś skopiował, tak?
I prawie każdy user Excela coś kiedyś w nim przeciągnął (chwycił za prawy dolny krzyżyk przy komórce i ruszył/ciągnął w podróż)
Efekt działania (kopiuj/przeciągaj) zawsze był taki sam, ale od wersji Excela 2007 w pewnych przypadkach już okazał się być innym.
Mam na myśli odwołanie do wybranej komórki, czyli w komórce jest odwołanie i teraz ją kopiujemy lub przeciągmy.
Nie chodzi o żadne inteligentne (mniej lub bardziej) tagi i ich opcje :mrgreen: Zwykłe Kopiuj i zwykłe przeciąganie. Efekt działania się różni.

Kto pierwszy napisze mi w jakich warunkach wyniki/efekty kopiowania i przeciągania się od siebie różnią - ten wygra Świąteczno-Noworoczny Konkurs Excelforum 2011
Nagrody nie ma :clap satysfakcja dozgonna :tak

Piszemy (rozwiązania) wyłącznie do mnie na p.w.
Jakoś tak najpóźniej przed samą Wigilią ogłoszę wyniki, do pracy Rodacy!!!!

edit - pierwsza podpowiedź
Ponieważ nikt nic mi do tej pory nie napisał, to pierwsza podpowiedź!
Sytuacja występuje tylko wtedy, kiedy w komórce jest ODWOŁANIE

edit: druga podpowiedź, właściwie to już rozwiążanie konkursu :-(
W Excelu 2007 pojawiły się odwołania strukturalne....
Jako propozycje rozwiązań poproszę wyłącznie zalączniki

bodek 

Wysłany: 31-12-2011, 17:32   

W załączniku odpowiedź, dostępna tylko dla wersji Excela >=2007.

p.s.
Nikt nie wygrał, nagrodę sam skonsumowałem :-P

Konkurs_16_rozwiazanie.rar
Pobierz Plik ściągnięto 372 raz(y) 7.32 KB

Wormsek 

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 01-01-2012, 18:18   

Podpowiedzi nikt nie widział pewnie, trzeba było jako nowe posty ;-) .

bodek napisał/a:
odwołania strukturalne.

Jutro dopiero w pracy przysiądę do 2007, więc możesz powiedzieć "po krótce" o co kaman? :->

FAQ - Najczęściej zadawane pytania.
JAK KORZYSTAĆ Z SZUKAJKI
Słownik funkcji

Znajdź nas na Facebook'u

A może fajny dodatek do excela?
ID posta: 142623 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 01-01-2012, 20:46   

To może niech wysłannicy Billa coś podpowiedzą
http://office.microsoft.c...A010155686.aspx

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 02-01-2012, 00:18   

W uzupełnieniu tego co na stronie M$.
Po pierwsze. Znowu się ktoś nie przyłożył i pomoc zawiera błędy wynikające z niecałkowitego tłumaczenia - obrazek przykładu danych nie dał się przetłumaczyć. ;-) Np. w części pokazującej przykłady używania odwołań strukturalnych napisano:
=SprzWDz[[#Nagłówki];[PctProw]]
a powinno być
=SprzWDz[[#Nagłówki];[SaleAmt]]

Dla osób raczkujących w temacie taki błąd dyskwalifikuje tąże pomoc jako pomoc. :evil:

Po drugie.
W trakcie prac z tabelami natknąłem się na tajemniczy specyfikator - @. We wspomnianej pomocy ani słowa na ten temat. A to nic innego jak równoważny zapis specyfikatora [#Ten wiersz].

Artik
ID posta: 142637 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 02-01-2012, 09:23   

Artik napisał/a:
Po drugie.
W trakcie prac z tabelami natknąłem się na tajemniczy specyfikator - @. We wspomnianej pomocy ani słowa na ten temat. A to nic innego jak równoważny zapis specyfikatora [#Ten wiersz].
Małpka, która jak napisałeś zastępuje [#Tenwiersz], pojawiła się dopiero w wersji 2010, widocznie pomoc pisano wcześniej...

Artik 

Wysłany: 02-01-2012, 10:46   

Tyle, że jak się nie wkurzać, skoro help dla 2K10 prowadzi mnie do pomocy o dokładnie takiej samej treści jak podana przez ciebie w linku. Czyli, ani słowa na temat małpy.
Ciągle skazani jesteśmy na domyślanie się czegoś.

Może i dobrze. Przynajmniej komórki nam nie zardzewieją. :-)

Artik

Albercik777 
Excel Expert

Wysłany: 03-01-2012, 12:59   

Przyznam, że nigdy z tego nie korzystałem ale widzę w tym potencjał, szczególnie przy tworzeniu wielu tabel na jedym arkuszu.
Zgadzam się z artikiem w sprawie niekonsekwencji w tej pomocy - głównym problemem jest niepełne ale też niespójne tłumaczenie, jeżeli robiona jest translacja to powinna być zrobiona w pełni razem z obrazkiem, a jeżeli obrazek pozostaje przetłumaczony w części (w końcu kierunki oraz wiersz sumy są po polsku), ale nagłówki są po angielsku, to jak można tłumaczyć nazwy nagłówków w tekście?

Moim zdaniem brakuje w ogóle wstępu + tworzenia tabeli wraz z jej nazwą aby rozpocząć pracę na odwołaniach strukturalnych.
Dodatkowo przeanalizowałem sposób konstrukcji takiego odwołania zogdnie z rysunkiem:

Okazuje się, że i ten rysuneczek ma pewne nieścisłości.
Przede wszystkim (bynajmniej w mojej wersji) nie ma możliwości stworzenia wiersza: #Razem - mam wiersz sumowania kolumn, ale jego nazwa to #Sumy
Próbowałem go zmienić - bez powodzenia (ex 2007)
Dodatkowo chciałem przepisać sobie powyższą formułe i finalnie wyglądała ona tak (nazwy są zgodne z utworzoną u mnie tabelą):
Kod:
=SUMA(Tabela1[[#Sumy],[SaleAMT]],Tabela1[ComAmt])

Jako, że jestem początkującym w temacie to bezmyślnie przepisałem formułe i po jej wprowadzeniu otrzymałem błąd, którego przyczyny nie udało mi się zdiagnozować - ale też za długo nie szukałem - a komunikat też nie przybliżał możliwego rozwiązania.
Okazało się, że przyczyną są błędne separatory, zamiast przeciwnków powinny być średniki - wyszło to przy tworzeniu formuły za pomocą myszki :-D
Także działająca formuła wygląda:
Kod:
=SUMA(Tabela1[[#Sumy];[SaleAMT]];Tabela1[ComAmt])
ID posta: 142826 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 03-01-2012, 13:51   

Albercik777 napisał/a:
Przyznam, że nigdy z tego nie korzystałem ale widzę w tym potencjał, szczególnie przy tworzeniu wielu tabel na jedym arkuszu.
Podobnie, ja do tej pory też mało z tabel korzystałem. Obecnie siedzę nad pewnym projektem, gdzie z namiętnością je wykorzystuję. Bajka! Szczególnie mi się podoba samokopiowanie formuł i formatów oraz automatyczne powiększanie się rozmiarów tabeli. Oszczędza się dużo w pisanym kodzie, bo nie muszę już tych rzeczy pilnować. Pisząc kod, łatwo się oddziela całą tabelę (z nagłówkami) od samych danych tabeli. Na zakresach trzeba było kombinować z Offset-em i Resize-m. Możliwość użycia odwołań strukturalnych w kodzie może początkowo nieprzyjazne, ale po zrozumieniu reguł ich tworzenia też bardzo przydatne.

Artik
ID posta: 142827 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 03-01-2012, 14:14   

Artik napisał/a:
Bajka!
no wreszcie ktoś to na tym forum docenił :happy

Przykład z konkursu jest rzadko spotykany w praktyce, ponieważ jeżeli mamy dane tabelaryczne to niemal nigdy nie stosujemy odwołań do wybranych elementów z wiersza i potem ich kopiowanie. Ale skoro kiedyś się zdziwiłem, to czemu nie :mrgreen:

Tzw dynamizacja za pomocą formuł -> już nie pamiętam kiedy z tego korzystałem, w moich projektach królują tabele :tak

Odpowiedz do tematu