Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70491 Skopiuj do schowka Unikatowe wartość (zapytanie) w PQ
Autor Wiadomość
Tomashec 
Starszy Forumowicz

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 23-03-2021, 10:58   Unikatowe wartość (zapytanie) w PQ

Witam,
Zatrzymałem się na jednym problemie w excelu, a raczej w dodatku PQ.
Z zapytania otrzymuję listę około 110 tysięcy rekordów, które zaczytuję z jednego katalogu.
W plikach znajdują się wykazy pracowników, którym została przyznana powiedzmy "premia"
Pracownicy dzielą się na grupy (grupa I, grupa II i grupa III)
Po zapytaniu mam listę powtarzających się osób z przypisaną grupą. Rekordów jest bardzo dużo, gdyż prowadzę takie zestawienie już ponad 10 lat dla około 1000 pracowników, co miesiąc, więc postawiłem sobie usprawnić pracę z PQ. Już piszę o co mi chodzi. Pracownicy przypisani do tych grup nie są na sztywno i czasami tak jest, że pracownik może zmienić grupę w ciągu roku. Chodzi mi o przypisanie jednej grupy dla każdego pracownika z ostatniego najnowszego rekordu.
W załączonym pliku jest przykład. Pracownik nr aa przez cały 2009r. był przypisany do grupy II, jednak w 2010r. zmieniła się grupa z II na III i tak pozostało do sierpnia 2010. I nie wiem właśnie jak poradzić sobie, aby do jednego nr była przypisana grupa z ostatnio najbardziej aktualnego wpisu. Próbowałem kolumna przestawna, grupowanie kolumn...
Pytanie czy jest to do zrobienia w samym zapytaniu PQ ? czy jest potrzebna jakaś formułka w kolumnie niestandardowej ?

Dziękuję za każdą wskazówkę :)
Pozdrawiam

Zeszyt1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 14.54 KB

ID posta: 402595 Skopiuj do schowka

xfish 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 23-03-2021, 12:22   

Pogrupuj wg pracownika zaawansowane Wszystkie wiersze i dodatkową agregacją Maksimum z daty (kolumna Rok u ciebie).
Rozwiń.
Dodaj kolumnę warunkową Jeżeli Rok równa się maks to 1 w przeciwnym razie 0.
Przefiltruj po jedynce.

Tomashec 
Starszy Forumowicz

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 24-03-2021, 07:44   

U make my day ! :-D Działa, o to chodziło. Brałem pod uwagę grupowanie, ale nie wpadłem na pomysł z datą (max). Dziękuję za wsparcie w moim problemie. Punkcik leci na Twoje konto :)
ID posta: 402635 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu