Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64044 Skopiuj do schowka Tabela przestawna - zmiana widoku
Autor Wiadomość
Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 04-02-2019, 08:04   

Trochę kotlet, ale akurat mam na tapecie podobny temat.

Jak uzyskać widok w tabeli przestawnej przedstawiony przez Bodka w tym poście? -> http://www.excelforum.pl/viewtopic.php?p=186254

Męczę się i męczę i sił już mi brak. Generalnie chodzi o to, aby nagłówkami nadrzędnymi były SPRZEDAŻ i ODCHYLENIE (u Bodka), a nie PLAN i WYKONANIE (u mnie).

I pytanie nr 2: Czy można posortować (rosnąco lub malejąco) kolumnę, w której Bodek wyliczył wykonanie planu? Jeśli tak, to jak? Lub inaczej (bo w sumie do tego zmierzam): jak pokazać tylko wartości dodatnie (bądź ujemne)?

EDYCJA:
A niech mnie: znalazłem :clap

Wystarczy w polu kolumn zamienić kolejność pól Sum Wartości i typ_danych :mrgreen:

Ale drugie pytanie nadal aktualne.

Widok Bodek.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 47.78 KB

Widok Zbiniek.JPG
Plik ściągnięto 9 raz(y) 46.66 KB

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 361892 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 04-02-2019, 10:39   

Zobacz czy o to chodziło

p_2013_Asortyment_ef_01.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 29 raz(y) 567.66 KB

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 04-02-2019, 11:21   

Zbiniek, niejaki Cezary Czajka, zafundował Tobie najbardziej elastyczne i generalnie naj, naj, najlepsze rozwiązanie problemu, ale równocześnie jest ono najtrudniejsze, bo bazuje na Power Pivot i formułach języka DAX :mrgreen:
Brawo Cezary Czajka, może się niektórzy skuszą do nauki.
Zbiniek napisał/a:
jak pokazać tylko wartości dodatnie (bądź ujemne)?

Ja wieczorkiem przedstawię swoje wypociny bazujące na PQ, mniej elastyczne itd, ale też się da. Klasycznie z poziomu TP się nie da (na tym nietkniętym = nieprzetworzonym źródle danych)

Zbiniek 
Excel Expert

Wysłany: 04-02-2019, 11:21   

O to, o to :clap :happy

Muszę tylko rozgryźć jak to zrobiłeś. Czy słowo-klucz to PowerPivot?

P.S. Po wysłaniu:
A jednak PowerPivot. No to już mam pretekst, żeby w końcu chwycić byka za rogi.

Dziękuję koledzy. Bodek: jeśli znajdziesz chwilę, to proszę o podrzucenie Twojego pliku. Nie wiem czy będę w stanie przerzucić rozwiązanie Czarka do mojego pliku. Na kompie mam PowerPivot, ale co chwilę mi się Excel wykłada. Może z Twoim sposobem (przez Power Query) pójdzie lepiej.

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

ID posta: 361908 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 04-02-2019, 11:47   

Klasyczna tabela przestawna to przeżytek - gdzieś to już było na Forum.
Mamy coraz większe oczekiwania do wizualizacji danych na takich źródłach jak w tym pliku.
Im wcześniej przesiądziemy się na DAX`a tym lepiej. W klasycznym pivocie co chwilę mamy ograniczenia, że czegoś nie da się pokazać, obliczyć itd. W PP takich sytuacji jest niewiele. :mrgreen:

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 05-02-2019, 08:08   

W czym jest problem - w organizacji danych.
Na fotce mamy 2 przykłady, w górnej tabelce PLAN i WYKON znajdują się w jednym polu (typ_danych) i w następstwie tego TP ma inne możliwości prezentacji danych niż dla układu z drugiej tabelki
Nie przesądzam, który jest lepszy, czasami wystarczy górny, czasami lepszy jest dolny.
W przypadku dolnego, możemy pomiędzy polami wykonywać obliczenia "polem obliczeniowym", w przypadku górnego układu często zastosujemy "pokaż wartości jako"

Niestety drugi układ jest często "nieżyciowy", to znaczy:
PLAN sprzedaży mamy rozpisany kwotowo dla każdego produktu miesięcznie lub kwartalnie
WYKON mamy zarejestrowany w układzie dziennym - po prostu rejestr sprzedaży
Niestety musimy albo PLAN rozbić na dni albo wstępnie obrobić dane i WYKON podsumować dla miesięcy. Innymi słowy musimy mieć dane o planie i wykonaniu w jednym rekordzie, dla wszystkich kombinacji danych, co bywa ...
Tu z pomocą przychodzi nam na przykład PQ (oczywiście robótki ręczne, formuły i VBA też są dopuszczalne), za pomocą którego możemy stosunkowo łatwo przekształcać dane tabelaryczne do postaci, której oczekujemy.
W tym konkretnym przypadku zrobiłem tak, że pobrałem tabelą z danymi, rozbiłem ją jako 2 osobne zapytania (PLAN i WYKON) a następnie SCALIŁEM te dwa zapytania w jedno, przy okazji wykonując obliczenie realizacji. Patrz załącznik.
Na ogól od razu mamy 2 tabele, jedna to plan (np miesięczny) i sprzedaż (dzienną) -> wiadomo obrabiamy sprzedaż do postaci rejestru miesięcznego i dopiero scalamy obie w jedną.

dane.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 19.76 KB

plik01.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 907.07 KB

Zbiniek 
Excel Expert

Wysłany: 05-02-2019, 13:11   

Koledzy: serdecznie dziękuję.

Metoda Czarka z Power Pivot przeanalizowana, zrozumiana i już nawet wdrożona w moim pliku - wszystko śmiga*
Metoda Bodka z Power Query dopiero dzisiaj wieczorkiem albo i później.

* - działam na pliku ok. 40 tys., więc szału nie ma, ale co rusz Excel (2013) mi się wykłada :evil: Ewidentnie, nastąpiło to dopiero po utworzeniu modelu danych. Dobrze, że często robię kopię pliku. Czy lepiej przejść na wersję 2016?

ID posta: 361994 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 05-02-2019, 13:55   

Czy źródło modelu danych masz w pliku w którym pracujesz czy w zewnętrznej lokalizacji?
Wg mnie lepiej powinno być na zewnątrz.

Zbiniek 
Excel Expert

Wysłany: 06-02-2019, 09:44   

Mam, tzn. miałem w tym samym skoroszycie :-P

To mi trochę przypomina korzystanie z ADO dla danych w tym samym pliku - czyżby Gill Bates nie wyciągnął wniosków?

Po zmianie póki co, Excel nie droczy się ze mną i posłusznie wykonuje, co mu polecę.

Ponownie dziękuję

ID posta: 362062 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu