Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63561 Skopiuj do schowka Tabela przestawna filtr
Autor Wiadomość
_Majtas_
forumowicz

Wysłany: 20-12-2018, 12:06   Tabela przestawna filtr

Witam,
chciałbym prosić o pomoc w temacie filtra w tabeli przestawnej. Próbowałem sprawdzić czy przypadkiem ktoś nie miał już podobnego problemu, ale nie udało mi się znaleźć.

Chodzi o przypadek gdy chciałbym użyć filtra dla jednego pola w wierszu (w moim przypadku "program"), ale tak, aby zostawić pozostałe programy, na których występuje dana osoba z mojego wyboru

Stworzyłem przykład, który mam nadzieję zobrazuje sytuację. Mogę napisać jakieś makro, ale prosiłbym o jakiś kop na rozpęd bo nie bardzo mam pomysl jak zacząć.

Przykład.PNG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 68.14 KB

Book1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 23 raz(y) 17.72 KB

ID posta: 358813 Skopiuj do schowka

xfish
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 20-12-2018, 13:31   

Zrobiłbym dodatkową kolumnę w źródle danych np "czy Gamma" i wstawił tam formułę:
Kod:
=JEŻELI(LICZ.WARUNKI($B$2:$B$11;B2;$C$2:$C$11;"Gamma")>0;1;0)

Później bym to pole wrzucił do filtra i wybrał wartość 1.
ID posta: 358826 Skopiuj do schowka

_Majtas_
forumowicz

Wysłany: 20-12-2018, 14:13   

Ok, dzięki za pomoc i sugestie.
Mysłałem o podobnym rozwiazaniu, ale niestety z gammą to był taki przykład. To musi być bardziej uniwersalne narzędzia dla odpowiedzialnych za programy. Najgorsze jest to, że tych programów jest dużo, trwają miesiac lub dwa i sa kończone, a na ich miejsca powstają nowe, więc sprawdzanie wydaje mi się bardzo nieefektywne i czasochłonne w utrzymaniu.
ID posta: 358827 Skopiuj do schowka

xfish
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 20-12-2018, 14:45   

Zamiast "Gamma" możesz wstawić odnośnik do komórki, w której będziesz wpisywał co będziesz chciał i zmieniał kiedy jest potrzeba.
ID posta: 358829 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 20-12-2018, 15:17   

Za pomocą Power Query to raczej proste zadanie, ale nie piszesz jakiej wersji Ex używasz.

_Majtas_
forumowicz

Wysłany: 20-12-2018, 15:59   

Wybacz za brak wersji, jakoś mi umknęło, jest to wersja 2010, natomiast nie mam za bardzo możliwości instalacji PowerQuery.

Przyznam, że z PQ mam też małe doświadczenie. czy moge prosić o pomoc, zdanie wstępu, słowa klucze od czego zacząć rozwiązywanie tego problemu z PQ (o ile się da)
ID posta: 358834 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 20-12-2018, 16:32   

Należałoby zmatchować tabelę źródłową z tabelą dla której po wybraniu projektu "x"powstanie lista osób uczestniczących w tym projekcie.

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 23-12-2018, 10:18   

_Majtas_ napisał/a:
natomiast nie mam za bardzo możliwości instalacji PowerQuery.
Jak to nie masz możliwości? Wal w drzwi IT czy kogoś tam do skutku, bez tego wkrótce jak bez ręki. Świat formułek powoli acz skutecznie odchodzi do lamusa. Natychmiast zacznij się uczyć PQ :mrgreen:
Dodatkowo zainstaluj sobie prywatnie (lub każ zainstalować firmowo) Ofisa 2016, to obecnie naprawdę skromny wydatek a korzyści wymierne. Oczywiście nie w formułkach.

W Twoim zadaniu nie ma możliwości samego, prostego filtrowania danych ponieważ istnieje zależność nazwałbym to "zapętlona", czyli
- filtruj po jednym wybranym projekcie,
- ale tylko dla tych osób, które w nim uczestniczą
- jednocześnie jak już masz te osoby to jednak nie filtruj po projekcie, tylko pokaż wszystkie ich projekty.

Musisz na podstawie Twoich danych (rejestrujesz wydarzenia i projekty) zbudować zupełnie nową tabelę wynikową, na podstawie której dopiero można zrobić tabelę przestawną.
Przykład w załączniku, miłej zabawy.

Filtrowanie_Nietypowe.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 33.53 KB

_Majtas_
forumowicz

Wysłany: 24-12-2018, 08:27   

Dzięki za wiadomość. Jasno i wyraźnie, tak lubię :)
Już wysłałem zapotrzebowanie do wszystkich znanych mi osób, które może będą w stanie pomóc w instalacji.
A z PQ faktycznie coraz częściej przydało by mi się użyć czegoś "więcej" niz mam w 2010. Może teraz w przerwie świątecznej poszukam jakichś YouTubów z tutorialami.

Jeszcze raz dzięki! Spokojnych, rodzinnych świąt życzę!
ID posta: 358990 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu