Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69778 Skopiuj do schowka Tabela przestawna dla tego typu danych
Autor Wiadomość
matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 11-01-2021, 04:54   Tabela przestawna dla tego typu danych

Chciałbym zaadaptować tabelę przestawną taką jak roboczo rozrysowałem w "Arkusz2" dla danych w "Arkusz1". Czy w ogóle da się to zrobić?

takatabelaprzestawna.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 19.51 KB

bodek 

Wysłany: 11-01-2021, 08:45   

Moja wersja

takatabelaprzestawna2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 18 raz(y) 34.2 KB

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 11-01-2021, 09:05   

Bardzo to ładnie wygląda!
Plik oczywiście nie z moimi danymi. Teraz tylko zaadaptuję to dla swoich pełnych danych.

Tak się tylko zastanawiam jak to zrobić dobrze, by się nauczyć.
Najpierw mogę skopiować zaproponowane zapytanie PQ, aby utworzyć "niebieską" tabelę?
Potem tworzę tabelę przestawną? Aby stworzyć te przyciski muszę

Mógłbyś mi dać małą instrukcję / wskazówki ważniejszych kroków (chciałbym się nauczyć zrobić dokładnie takie coś na swoich danych).

bodek 

Wysłany: 11-01-2021, 09:12   

Krok 1 - przygotowanie danych. Nie są potrzebne kolumny rok, miesiąc, dlatego skopiowałem tabelkę w dół (tabelka 2)
Krok 2 - zapytanie PQ robimy z tabelka2, klik na niej -> menu Dane -> z tabeli, utworzy się obiekt TABELA1 (tabelka 2 stanie się niebieska) i zapytanie. W nim na ostatniej kolumnie klik i PPM "anuluj przestawianie innych kolumn" oraz potem odfiltrowanie zer. Zrzut zapytania do arkusza, lokalizacja dowolna.
Krok 3 - z wyniku zapytania robisz dwie osobne TP. "Przyciski" to fragmentatory (szukaj w menu TP). Daty same się grupują w lata, kwartały (od Excela >=2016)

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 11-01-2021, 09:51   

Nie mogę tego zrozumieć :-(
A chcę... bo to fajne jest.

Prośba: mógłbyś mi to wytłumaczyć prościej, a ja sobie ułatwię naukę najważniejszego by to stworzyć bez tego kroku z niepotrzebnymi kolumnami typu miesiąc i rok. Chciałem też bez niezerowych kolumn, ale nie dam rady przekleić filtrowania :/

Jak już będę dalej niż krok 2 to:
Tutaj rozumiem mam 2 tabele przestawne, a fragmentatory to jest coś innego? Nie przypisuję im nic, one po dodaniu danych same się zaktualizują?

takatabelaprzestawna.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 18.76 KB

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 18-01-2021, 15:59   

Poprosiłbym o dokładniejsze wyjaśnienie :-)
Fajnie by było umieć to robić :mrgreen:

bodek 

Wysłany: 18-01-2021, 18:40   

Ale przecież wszystko jest opisane, krok po kroku.
Musisz tylko chociaż raz na YT obejrzeć jak się robi Zapytanie w PQ oraz jak zrobić TP. To podstawy podstaw.
Mało tego, Zapytanie się "nagrywa" w edytorze PQ, masz na tacy co i jak zostało zrobione, wystarczy się zainteresować "jak to się robi".
TP - dwa ruchy myszką i też zrobione, nie ma tam żadnych dziwactw.
Fragmentator - powtórzę się :google Twój przyjaciel, wiedza tak prosta, że prostsza być nie może, trzeba tylko się tym po prostu zainteresować.

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 31-01-2021, 18:23   

Początkowo zrobiłem swój plik ze swoimi danymi (o takim układzie jak w temacie) po prostu doklejając resztę danych (można powiedzieć, że zera odfiltrowałem sobie ręcznie).
Pomyślałem, że kiedyś się nauczę, bo warto :-) Spodobało mi się to.

Ostatnio pomyślałem o pliku z innym układem danych.
:idea: Paręnaście minut temu zajrzałem w ten temat i mnie olśniło :tak
Wykonałem sobie plik sam i widzę mnóstwo różnych możliwości analiz.
:arrow: Wystarczyło TP i fragmentator

Ależ oczywiście, że to jest proste.
TP to tabela przestawna, a ja nie mogłem (nie wiem czemu) rozszyfrować tego skrótu. Jak się działa w tabelach przestawnych wiem, bo dwa z moich większych plików na TP bazują.

Fragmentator to dwa proste kliki myszką, a ja doszukiwałem się niewiadomo czego.
W dodatku to narzędzie mi się tak spodobało, że... :clap

I można bawić się i bawić na 2000x różnych sposobów i analizować dane, przestawiać itp. itd. :mrgreen:

Oglądałem filmiki o tej "Magii w Excel-u" i o tym, jak świetnym narzędziem jest PQ.
Jedynie Zapytanie w PQ wydaje mi się trudniejsze.

Dzięki @bodek za podsunięcie tego rozwiązania.

bodek 

Wysłany: 31-01-2021, 22:27   

No w końcu :-D
Teraz zrób 3 kroki wstecz i się zastanów:
Jak/czym chcesz robić raporty/analizy? (TP, VBA, formuły)
Od tego wszystko zależy.
Wg mojej skromnej, aczkolwiek mocno osamotnionej na tym forum opinii, raporty robione:
- formułami to archaizm, sztywno, muli, same kłopoty, droga do nikąd
- za pomocą VBA, na ogół sztywne rozwiązania, wymagany wysoki poziom znajomości VBA (zależysz od VIP-ów z forum :-P )
- za pomocą TP, załatwiasz ~70% problemów
- za pomocą Power Pivota załatwiasz 95% problemów, ale to kosmos, jak VBA :mrgreen:

Ale, ale, jak się zdecydujesz na konkretny spośród w/w sposób raportowania -> musisz odpowiednio przygotować dane. I to jest klucz do raportowania, poprawnie przygotować dane!!!

Marecki 
Excel Expert

Wysłany: 31-01-2021, 22:46   

:off
Dla mnie jest tak:
4. Formuły śmierdzą
3. TP czasem zaleci
2. PQ bezwonne
1. VBA pachnie
:mrgreen: :mrgreen:

Szkolenia z Excela , FB
Office 2019 Professional Plus , Windows 10 x64
Pozdrawiam, były mkkk23 teraz Marecki.
ID posta: 399484 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 31-01-2021, 22:51   

Ale PQ zasadniczo nie służy do robienia raportów, można cos tam czasami wyrzeźbić ale ...
Marecki, Ty za pomocą VBA ogarniesz sporo, przeciętny zjadacz chleba nic.
Ale przeciętny zjadacz węglowodanów za pomocą TP ogarnie większość raportów i nie zajmie mu to mnóstwa czasu i nerwów. I tu tkwi różnica. TP zrobiono po to, żeby łatwo było robić RAPORTY!!!

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 01-02-2021, 01:48   

Cytat:
Jak/czym chcesz robić raporty/analizy? (TP, VBA, formuły)

Jeśli chodzi o plik Statystyki rowerowej to bazuje on głównie na VBA. Zasadniczo oprócz nieporządku w arkuszu "Baza" pasuje mi wszystko, co w nim jest, tzn. jak wykonywana jest analiza - jak to wszystko jest uporządkowane i jak jest zrobione - długi temat, ale minus jest taki, że sam nie umiem VBA, więc w nim nic nie zrobię sam...

Jeśli chodzi o plik Dziennik oraz Budżet to bazuje on na tabelach przestawnych i szablonach (udoskonalone to jest). Rozumiem, ogarniam, tworzę, bawię się. Tabele przestawne to bardzo spoko opcja i moim zdaniem wygląd, intuicyjność jest też rewelacja.

W obu tych plikach jest też dużo formuł, osobiście wiem, że może nie są one najlepsze (a szczególnie tablicowe), ale tu jestem sam najwięcej zmienić sam.

Jeśli chodzi o inne pliki, ja to nazywam na razie "Dodatki" do tych głównych plików lub oddzielne, to już zależy od pliku i od tego na co wpadłem lub od tego jak mi Ktoś pomógł.

Oj długi temat ze mną i moimi plikami... :-)

Cytat:
za pomocą Power Pivota załatwiasz 95% problemów, ale to kosmos, jak VBA

PQ też kosmos? to jest coś takiego jak Power Pivot?

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 01-02-2021, 23:49   

matiz17, Power Pivot to taka tabela przestawna na sterydach, a nawet jeszcze więcej - w porównaniu do TP jest tym, czym Power Query dla zwykłego połączenia do danych. TP służy w zasadzie tylko do prostych agregacji, w PP możesz już dowolnie łączyć i przetwarzać dane.

Marecki, co Ty opowiadasz, VBA służy wyłącznie do odświeżania zapytań Power Query :P
ID posta: 399544 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 02-02-2021, 08:45   

Klasyczne TP robisz z jednej tabeli, Power Pivot zrobi raport (za pomocą TP) ale z wielu tabel połączonych relacjami, czyli jest to baza danych (zbiór tabel a nie jedna).
Trudność polega na konieczności nauki języka DAX, którym budujesz miary, czyli najprościej rzecz ujmując wskaźniki, które maja być pokazane w TP, bez znajomości DAX praktycznie nie używasz PP.

Power Query - jest o tyle super, że więszkość poleceń w zapytaniu na ogół wyklikasz i nie musisz znać języka M, który to z kolei jest esencją zapytań. Każde polecenie jest w języku M, ale Ty nie piszesz tylko ~klikasz w gotowe ikonki. Dopiero jak pojawiają się trudniejsze konstrukcje danych lub nie ma opcji do wyklikania, musisz pisać polecenia z palca, czyli znac język M, a to znowu ciężka sprawa :-P

DwaNiedźwiedzie, ja wiem, że za pomocą VBA zrobisz praktycznie niemal wszystko, ale kto to potrafi zrobić? Ilu jest takich magików? Ile lat pracy na to się składa?
W VBA wszystko piszesz, od A-Z.
Nauczyć się robić raporty za pomocą TP to stosunkowo prosta sprawa, za pomocą VBA - sam wiesz. Ja nie deprecjonuję VBA, ja tylko jestem zdania, że warto się szybko nauczyć robić raporty tym, co jest proste i co zostało do tego specjalnie zaprojektowane, czyli TP.

Odpowiedz do tematu