Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68298 Skopiuj do schowka PQ: zmienne parametry z listy w pliku Excel
Autor Wiadomość
michuu
forumowicz

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 05-06-2020, 15:16   PQ: zmienne parametry z listy w pliku Excel

Dzień dobry, mam pytanie:

w załączniku w arkuszu 1 znajduje się lista tickerów największych polskich spółek giełdowych.

W arkuszu 3 mam zdefiniowane zapytanie z URL jako źródłem danych. URL zawiera parametry - w kolumnie J jest parametr "Ticker".

W jaki sposób mogę sprawić, że lista będzie wyświetlała dane dla wszystkich zapisów z arkusza 1 z kol. A, tak jak teraz wyświetla wartość domyślną KGH?

004.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 29.74 KB

ID posta: 388369 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2010
Wysłany: 06-06-2020, 21:41   

Masz już zbudowaną funkcję Dane, wystarczy zaciągnąć nazwy z pierwszego arkusza do PQ (ja nadałem zakresowi Arkusz1!A2:B111 nazwę tickers i wykorzystałem ją w kwerendzie) i dodać kolumnę wywołującą tę funkcję:
Kod:
let
    Źródło = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="tickers"]}[Content],
    #"Zmieniono nazwy kolumn" = Table.RenameColumns(Źródło,{{"Column1", "ticker"}, {"Column2", "name"}}),
    #"Dodano kolumnę dane" = Table.AddColumn(#"Zmieniono nazwy kolumn", "dane", each Dane([ticker], Separator, #"Data początkowa", #"Data końcowa", Oczyszczenia, Interwał)),
    #"Rozwinięty element dane" = Table.ExpandTableColumn(#"Dodano kolumnę dane", "dane", {"Nr.", "Data", "Otwarcie", "Najwyższy", "Najniższy", "Zamknięcie", "Zmiana", "Zmiana2", "Wolumen", "Ticker", "Separator", "Data początkowa", "Data końcowa", "Oczyszczenia", "Interwał"})
in
    #"Rozwinięty element dane"

PS: Poszukaj informacji na przeszukiwanej stronie (lub podpytaj właścicieli) na temat automatycznego ściągania z niej większej ilości danych, żebyś nie dostał bana.
ID posta: 388412 Skopiuj do schowka

michuu
forumowicz

Wysłany: 09-06-2020, 16:36   

Dziękuję bardzo za odpowiedź 😊

Ale niestety, to jest moja pierwsza styczność z PQ i nie wiem jak to zrobić…

Próbowałem dodać tekst który napisałeś po istniejącej funkcji „dane” przez edytor zaawansowany, ale na styku obu funkcji pokazuje mi „token EOF expected”.

Próbuję wywołać funkcję „dane” ręcznie przez „dodaj kolumnę -> wywołaj funkcję niestandardową” gdzie jako parametr „ticker” wywołuję kolumnę „ticker”, a w pozostałe parametry wpisać ręcznie tekstowo taki parametr jaki jest, ale wtedy całość się zawiesza, a próbnie dodaję 4xtickery x2 wartości x1 rodzaj danych.

Czy muszę najpierw dodać formułę w jakiś inny sposób?

Napisałem maila do administracji portalu z którego pobieram dane, również dziękuję za tą wskazówkę 😊
ID posta: 388525 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2010
Wysłany: 10-06-2020, 10:28   

Powyższy kod to osobna kwerenda wywołująca funkcję Dane przy użyciu parametrów, które już masz zdefiniowane w skoroszycie, także najlepiej kliknij prawą myszą na liście zapytań w PQ, wybierz Nowe zapytanie -> Inne źródła -> Puste zapytanie i tam ją wklej. I nie zapomnij nadać nazwę zakresowi w arkuszu :)
ID posta: 388562 Skopiuj do schowka

michuu
forumowicz

Wysłany: 17-06-2020, 22:16   

Przez chwilę miałem rozkminę czemu nie działa, ale to była kwestia zaznaczania jednej kolumny zamiast dwóch w do zakresu w.xls.

Teraz działa. Bardzo dziękuję za proste wyłożenie sprawy! :)
ID posta: 388768 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu