Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64157 Skopiuj do schowka PQ - Odświeżanie podglądu w edytorze zapytań długo trwa
Autor Wiadomość
maika3
Fan Excela

Wysłany: 17-02-2019, 10:14   PQ - Odświeżanie podglądu w edytorze zapytań długo trwa

Witam

Może ktoś ma na to sposób...
Czasami odświeżanie podglądu w edytorze zapytań trwa wieczność. Nie znalazam na to reguły ale np teraz chcę połączyć zapytania i odświeżanie podglądu w edytorze PQ trwało ok 3-5min min...Samo odświezane zapytania i ładowanie do arkusza kilka sekund.

Czy ma na to wpływ jak skomplikowane jest zapytanie lub np ilość kroków wykonana by doprowadzić zapytanie do postaci jakiej potrzebuję?

Proszę o pomoc
ID posta: 362749 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 18-02-2019, 03:22   

Wiesz.... - zginęła mi mi gdzieś szklana kula (może któryś z forumowiczów ma jakąś w zapasie... :mrgreen: ).

Ad rem: konkrety!
ID posta: 362787 Skopiuj do schowka

maika3
Fan Excela

Wysłany: 23-02-2019, 19:37   PQ - Odświeżanie podglądu , ładowanie połączeń

Witam,

Musiałam przerobić trochę dane dlatego trochę to trwało ale już mam :)

Opis pliku
Pracuję w firmie budowlanej i moi pracownicy wypełniają mi listy godzin na Arkuszach Google.
Linki są w arkuszu linki – możecie podejrzeć jak wygląda plik źródłowy

Ustawiałam połączania dla każdego pracownika i przekształciłam je w dane które potrzebuję później połączyć i analizować.
Kiedyś miałam tam tylko tabelkę nr1 (patrz poniżej) ; ściągnięcie i uporządkowanie danych było w kilku krokach i plik działał bez zastrzeżeń a teraz wymyślono że pracownicy będą dopisywać jeszcze czynności. Stworzyłam obok tabelką nr 2 i pojawiły się schody….Z kilku krokowego zapytania stworzyła się duża liczba kroków. (tabele łączone są po kluczu Nr) komputer non stop coś mieli, pojawiają się trójkąty ostrzegawcze. A nawet komunikat że za mało pamięci.

DANE ZRÓDŁOWE NA ARKUSZACH GOOGLE - KLIKNIJ ZDJECIE

Problem polega na tym że:
Jak otworzycie Plik Excela i połączanie któregokolwiek pracowników to jest tam masa operacji i nie wiem czy ma to jakoś wpływ czy nie ale to się zmieniło dla mnie (gdy kiedy mialam tylko 1 tabelkę danych do ściągnięcia.).

Kombinując i zmieniając zauważyłam że:
Przy włączonej opcji PQ «Zezwalaj na pobieranie podglądu w tle”
Jak widać w pliku mam
Połącznia (Grupa Pracownicy) oraz Zapytanie «Dane” które jest połączeniem moich pracowników + kilka kroków przeróbki i ładuje się do arkusza dane.

Połączenia przy otwieraniu pliku ładują się i trwa to dość długo.
Plik Dane mogę odświeżyć bez problemu a te połączenia dalej się mielą.

GDY WŁĄCZONY OPCJA POBIERANIA PODGLĄDU W TLE - ZDJECIE KLIKNIJ

Jak wyłączę opcję Zezwalaj na pobieranie podglądu w tle”
To np. mam taki widok

GDY WYŁĄCZONY OPCJA POBIERANIA PODGLĄDU W TLE - ZDJECIE KLIKNIJ

Odświeżam zapytanie DANE raz jeszcze i zapytanie odświeżyło się ale trójkąty przy pracownikach świecą.
Te trójkąty pojawiają się losowo przy pracownikach raz u jednego raz u drugiego - Nie znalazłam reguły ani kiedy to się dzieje…i dlaczego wyskakuje nieoczekiwany błąd…..

ZAPYTANIE ODŚWIEŻA SIĘ - DANE DO ARKUSZA ŁADUJĄ SIĘ POPRAWNIE ALE POŁĄCZENIA PRACOWNICY MAJĄ BŁĘDY - KLIKNIJ ZDJĘCIE

Następnie klikając na zapytanie z trójkątem wchodzę w edycję i klikam «ponów próbę” dane się ładują trójkąt znika – ale ja nie chcę wchodzić co chwilę i ręcznie niwelować trójkąty a to bez sensu że one tak świecą są irytujące….

ŻÓŁTE TRÓJKĄTY - RĘCZNA NAPRAWA - KLIKNIJ ZDJĘCIE

Pytanie moje dotyczyło ładowania się tych zapytań:
Czy ktoś mógłby mi napisać - wytłumaczyć co ma wpływ na szybkość ładowania zapytań – połączeń
Jak dokładnie działa ta opcja PQ - Zezwalaj na pobieranie podglądu w tle.
Gdy dane w połączaniu lub zapytaniu się ładują, w edytorze zapytań też dane się ładują i nie da się nic zrobić - jest tylko szare pole....czasami trwa to Bardzo długo....

Co najwięcej obciąża komputer pamięć przy połączeniach, zapytaniach PQ?

Czy ilość kroków – operacji w zapytaniu ma wpływ na szybkość ładowania zapytań lub podglądu w edytorze zapytań?

Zauważyłam że odświeżania zapytań z sieci zajmuje ciut więcej czasu i mi to mi nie przeszkadza ale…ale co te czemu te trójkąty wyskakują….
Czy da się to jakoś obejść???

BARDZO proszę o podpowiedź wyczerpały mi się pomysły a siedzę nad tym od kilku dni
W sieci znalazłam trochę o opcjach ale niekoniecznie mi to rozwiązuje problem...

PLIK W ZAŁĄCZENIU

Listy G.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 67.5 KB

ID posta: 363162 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu