Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63337 Skopiuj do schowka Power Querry - Rozwinięty element Content
Autor Wiadomość
Pindelek 
Exceloholic

Wysłany: 28-11-2018, 20:51   Power Querry - Rozwinięty element Content

Witam,

Czy jest możliwość, aby PQ sam aktualizował listę dostępnych nagłówków tabel podczas wykonywania procedury: "Table.ExpandTableColumn" ?
Jeśli tak to prośba o pomoc.
Liczba tabel jak i nagłówków może ulegać zmianie na plus jak i na minus.

Ps. w załączeniu przykład, którym to po dodaniu nagłówka 13, który to jest niewidoczne w wyniku działania PQ

forum.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 32 raz(y) 21.15 KB

ID posta: 357309 Skopiuj do schowka

kulasart
[Usunięty]

Wysłany: 28-11-2018, 22:30   

Język M do dla mnie wciąż trochę czarna magia ale wyszło mi coś takiego:
Kod:
let
    Źródło = Excel.CurrentWorkbook(),
    #"Rozwinięty element Content" = Table.ExpandTableColumn(Źródło, "Content", List.RemoveLastN(List.Union(List.Transform(Źródło[Content], each Table.ColumnNames(_))),1))
in
    #"Rozwinięty element Content"

To List.RemoveLastN mi nie pasuje, ale to jedyne na co wpadłem żeby pozbyć się wadliwego nagłówka pochodzącego z aktualnego zapytania.
Najlepiej by było na starcie ze źródła wyeliminować rekord wskazujący na zapytanie PQ, ale tego niestety nie potrafię :(
ID posta: 357313 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 01-12-2018, 15:19   

Wyszło coś takiego:
Kod:
let
    Źródło = Excel.CurrentWorkbook(),
    #"Odfiltruj" = Table.SelectRows(Źródło, each ([Name] <> "Zapytanie1")),
    #"Rozwinięty"  = Table.ExpandTableColumn(#"Odfiltruj", "Content", List.Union(List.Transform(#"Odfiltruj"[Content], each Table.ColumnNames(_))))

in
    #"Rozwinięty"

Upierdliwe, bo nie tylko nieznana ilość tabel, to jeszcze zmienna ilość oraz nazwy kolumn.
#Odfiltruj - usuwam Zapytanie1 z dalszej analizy, ponieważ pobieramy wszystkie TABELE a Zapytanie1 zwraca do skoroszytu TABELĘ i ...
#Rozwiniety -> z kolumny [Content] tabeli #Odfiltruj rozwija wg nagłówków, które są na wspólnej liście (List.Union) w każdej z Tabel w [Content], lista jest z Table.ColumnNames, czyli nazw nagłówków

forum_bodek.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 36 raz(y) 20.23 KB

kulasart
[Usunięty]

Wysłany: 01-12-2018, 17:03   

bodek, a znasz jakąś metodę na to, by nie wpisywać na sztywno nazwy zapytania, które chcemy odfiltrować?
ID posta: 357472 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 01-12-2018, 18:09   

Hmm, nie znam ale jestem zwolennikiem takiej pracy aby zapytania nie były w skoroszytach, w których mam tabele z danymi, co przy okazji eliminuje ten problem.
Jak ktoś zna odpowiedź na to pytanie, to ja też chętnie poznam.

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 04-12-2018, 12:25   

bodek, jest wiele sposobów by odfiltrować takie tabele (tabele które są wynikiem zapytań).. niestety żaden z nich nie wynika wprost z jakiejś nietypowej własności tych tabel a raczej opierają się one na przyjęciu jednolitych zasad postępowań przy tworzeniu zapytań.
Jednym z najprostszych sposobów jest przyjęcie zasady która dotyczy nazw zapytań. Mianowicie można przyjąć że nazwa każdego zapytania MUSI kończyć się jakimś stałym, określonym tekstem (np zapytanie "blabla_qry"...inne zapytanie "JestemZapytaniem_qry").
W takim przypadku można łatwo odfiltrować wszystkie Tabele których nazwa kończy sie na "_qry".
Kod:
#"Filtered Rows" = Table.SelectRows(Źródło, each (not Text.EndsWith([Name], "_qry" )))

Innym sposobem może być np utworzenie w excelu Tabeli z nazwami zapytań które nalezy odfiltrować (jest tez sporo innych opartych m.in. na np List.Intersect albo List.Contains czy List.PositionOf).
Ja zwykle (o ile jest taka potrzeba) stosuję tą pierwszą metodę (czyli końcówka nazwy zapytania jest zawsze taka sama)

bodek 

Wysłany: 04-12-2018, 15:23   

Bill Szysz, ja wszystkie nazwy obiektów zaczynam (nie kończę) wg własnego klucza:
T_ tabele (T_Dane)
TP_ tabele przestawne (TP_Srednia_ze_Sprzedazy)
Z_ zapytania, np: Z_T_Dane (zapytanie z tabeli T_Dane)
i dalej jak piszesz, dokładnie też tak robię, choć jak pisałem unikam wyników zapytań w postaci Tabel w pliku, w którym mam dane do obróbki.

Pindelek 
Exceloholic

Wysłany: 16-12-2018, 20:35   

Dziękuję za zainteresowanie tematem. W zupełności rozwiązaliście mój problem, punkty przyznane :)
ID posta: 358541 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu