Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: cbr
23-06-2016, 15:08
Pole, elementy i zestawy
Autor Wiadomość
Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 23-06-2016, 14:23   Pole, elementy i zestawy

Witam,

mam problem. Mianowicie nie mogę stworzyć pole obliczeniowe które będzie odejmować różne miesiące. Chodzi o to, że dane wsadowe są narastająco, i żeby wyliczyć np. cenę na jednostkę muszę od narastającej sprzedaży za luty odjąć styczeń i podzielić to na różnicę między narastającą ilością za luty i styczeń. Format nie może być zmieniony.

Jeszcze najważniejsze: jeśli uda się to zrobić to w samym pivocie nie będzie pokazywane sprzedaż i ilość, mają zostać same ceny per miesiąc.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
M.

przyklad1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 36 raz(y) 39.94 KB

ID posta: 296493 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
ExcelSpec

Wysłany: 24-06-2016, 09:53   

Moja propozycja w załączniku. Zdaję sobie sprawę, że rozwiązanie nie jest doskonałe, niestety dla kolejnych miesięcy należy utworzyć nowe elementy obliczeniowe :-(

przyklad1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 45 raz(y) 55.87 KB

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 24-06-2016, 11:59   

Cześć, dzięki za odpowiedź, już bliżej do sukcesu. Czy mógłbyś napisać jak to się robi? Dokładnie? Bo wiem, że wszedłeś na pole, elementy i zestawy, później wybrałeś element obliczeniowy. Ale kiedy klikam na elemencie obliczeniowym i wybieram miesiąc, wstawiając np. 2-1 to mi blad wyskakuje :/

Edit: Zefirek
Proszę nie cytować całego posta bezpośrednio pod nim, wiadomo że do niego się odnosisz.
ID posta: 296528 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
ExcelSpec

Wysłany: 24-06-2016, 12:36   

Przenieś MTH do etykiet wierszy. Ustaw tam kursor i wtedy wybierz wstawianie elementu obliczeniowego (2-1)

szbill62
Excel Expert

Wysłany: 24-06-2016, 14:18   

Sultan1453, ja (chyba z lenistwa) uzyłbym Power Query. Nie musiałbyś się wtedy martwić dodawaniem pól obliczeniowych dla kolejnych miesięcy.
Przykład w pliku. Nie wyrzucałem wyniku zapytania do arkusza tylko od razu dałem je jako źródło dla TP.
Wystarczy odświeżać TP w kolejnych miesiącach. Oczywiście układ TP może być inny - to zależy od gustu :mrgreen:

Pozdrawiam

przyklad1_PQ.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 38 raz(y) 56.72 KB

Cezary Czajka 
ExcelSpec

Wysłany: 24-06-2016, 14:46   

Leniwy Kolega Zbyszek, aż miło popatrzeć :-D
Poproszę o składnię tej cudownej funkcji

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 24-06-2016, 16:04   

szbill62 napisał/a:
Sultan1453, ja (chyba z lenistwa) uzyłbym Power Query. Nie musiałbyś się wtedy martwić dodawaniem pól obliczeniowych dla kolejnych miesięcy.
Przykład w pliku. Nie wyrzucałem wyniku zapytania do arkusza tylko od razu dałem je jako źródło dla TP.
Wystarczy odświeżać TP w kolejnych miesiącach. Oczywiście układ TP może być inny - to zależy od gustu :mrgreen:

Pozdrawiam

No właśnie, ja też poproszę ::)
ID posta: 296563 Skopiuj do schowka

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 27-06-2016, 08:21   

Cezary Czajka napisał/a:
Leniwy Kolega Zbyszek, aż miło popatrzeć :-D
Poproszę o składnię tej cudownej funkcji

Czy kolega będzie uprzejmy napisać rozwiązanie z power query? ::)
ID posta: 296674 Skopiuj do schowka

szbill62
Excel Expert

Wysłany: 27-06-2016, 11:54   

Sultan1453, ale to jest rozwiązanie z Power Query. Żeby zobaczyć zapytanie musisz przejść w menu do zakładki "Power Query" i wybrać "Pokaż okienko". Pojawi Ci sie boczne okienko "Zapytania dotyczące skoroszytów" a w nim będzie zapytanie o nazwie "Tabela1" (tylko połączenie). Klikasz na nie prawym przyciskiem myszy i wybierasz "Edytuj". Otworzy sie okienko Power Query. Po prawej stronie zobaczysz wszystkie kroki zapytania. Jeśli chcesz zobaczyc cały kod kliknij w menu na "Edytor zaawansowany".
W excelu nie widać wyniku zapytania bo nie jest on (wynik) wyrzucony do arkusza. Tabela przestawna bazuje bezpośrednio na zapytaniu jako na źródłe danych ("Narzędzia tabel przestawnych" -> "Opcje" -> "Zmień źródło danych" - zobaczysz że TP bazuje na danych zewnętrznych, bo tak traktowane jest połączenie TP bezpośrednio z wynikiem zapytania nie wyrzuconego do arkusza)

Pozdrawiam

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 29-06-2016, 11:21   

Cześć,

spróbowałem zrobić na swoim zbiorze danych jakoś mi nie wychodzi.

Czy mógłbyś zrobić to samo na tym zbiorze który jest maxymalnie zbliżony do rzeczywistego.

znów chcę dodać taki element obliczeniowy, który mi policzy cenę na jednostkę w danych okresie. Bo dane są kumulatywne.

Byłbym bardzo wdzięczny

Pozdrawiam,
M.

przyklad_PQ.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 20 raz(y) 19.95 KB

ID posta: 296864 Skopiuj do schowka

szbill62
Excel Expert

Wysłany: 30-06-2016, 01:24   

Sultan1453, ok...mogę to zrobić ale najpierw podaj jakie maja być wyniki dla zaprezentowanego przykładu (tego ostatniego) bo nie chce zgadywać. Tak na oko w tej chwili wyszłyby jakies trochę "bzdurne", stąd moje pytanie - wolałbym zrozumieć właściwie zagadnienie.

Pozdrawiam

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 30-06-2016, 15:42   

Ok, chodzi o to, że: Dane które są dla każdego miesiąca są narastające. Czyli mamy dane za styczeń, później dane za luty w którym są również dane (sprzedaż, ilość itd.) za styczeń, dane za marzec (styczeń+luty+marzec) itd.

Teraz chodzi o to, żeby w takim układzie zaprezentować dane dla sprzedaży (tylko i wyłącznie dla sprzedaży) za oddzielny miesiąc. Dlatego trzeba odjąć od lutego styczeń, żeby został tylko luty. Dzięki temu będę miał cenę sprzedaży za konkretny miesiąc a nie średni za cały okres.

Dlatego potrzebuję od narastającej sprzedaży za luty odjąć sprzedaż za styczeń i podzielić to na różnicę narastającej sprzedaży między lutym styczniem. Pozostałe dane mają zostać tak jak jest. I tak dla każdego miesiąca. W sensie narastającym trybie. Ta operacja ma dotyczyć tylko ceny (czyli sprzedaż/ilość).

Mam nadzieję, że udało się mi wytłumaczyć.
ID posta: 296995 Skopiuj do schowka

szbill62
Excel Expert

Wysłany: 30-06-2016, 17:55   

Popatrz i się wypowiedz

Pozdrawiam

przyklad_PQ_sz.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 28 raz(y) 46.31 KB

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 01-07-2016, 09:50   

Cześć, dzięki za odpowiedź i wysiłek. Sprawdzam teraz co do czego, ale w najważniejszej kwestii się porozumieliśmy (wyciąganie cen per miesiąc z narastających danych). Teraz próbuję zrozumieć jak to technicznie zrobiony. Na poniedziałek powinienem się wyrobić!

Jesteś mistrzem!

Dziękuję jeszcze raz!

Pozdrawiam,
M.
ID posta: 297048 Skopiuj do schowka

Sultan1453 
Fan Excela

Wysłany: 01-07-2016, 15:52   

szbill62 napisał/a:
Popatrz i się wypowiedz

Pozdrawiam

Dobrze, popatrzyłem i:

Nie rozumiem pierwszego kroku:

Kod:
= (t as table) as table =>
       let

FirstMTH = t{0}[MTH],
          QTY = Table.AddColumn( t, "QtyCorrect", each [Qty] - (if [MTH] > FirstMTH then List.Sum(Table.SelectRows( t, (x) => [MTH] > x[MTH])[Qty]) else 0) ),
          SALES = Table.AddColumn( QTY, "SalesCorrect", each [Sales] - (if [MTH] > FirstMTH then List.Sum(Table.SelectRows( QTY, (x) => [MTH] > x[MTH])[Sales]) else 0) ),
          COGs = Table.AddColumn( SALES, "COGSCorrect", each [COGS] - (if [MTH] > FirstMTH then List.Sum(Table.SelectRows( SALES, (x) => [MTH] > x[MTH])[COGS]) else 0) ),
          PPU = Table.AddColumn(COGs, "Price per unit", each [SalesCorrect]/[QtyCorrect]),
          CPU = Table.AddColumn(PPU, "COGS per unit", each [COGSCorrect]/[QtyCorrect]),
          RemCols = Table.RemoveColumns(CPU,{"Qty", "COGS", "Sales"})
       in
          RemCols

jak i po co to się robi? Czy to jest przekształcanie danych wsadowych w formę tabelarną?
Rozumiem formuły QTY, SALES, COGs, PPU oraz CPU. Najbardziej nie pojmuje

Kod:
(t as table) as table =>
       let

FirstMTH = t{0}[MTH],

oraz

Kod:
RemCols = Table.RemoveColumns(CPU,{"Qty", "COGS", "Sales"})
       in
          RemCols
[/code]

Później utknąłem w kroku "Tabele". Wyskakuje błąd przy wpisaniu formuły:

Kod:
fxCorrect([tbl])

Dalej wydaje się, że poradzę.
ID posta: 297105 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu