Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68504 Skopiuj do schowka Odwołanie do procedury SQL w PowerQuery
Autor Wiadomość
Adalberte
Fan Excela

Wysłany: 13-07-2020, 15:23   Odwołanie do procedury SQL w PowerQuery

Witam fachowców.

Mam taki oto kod:
exec [dbo].[ZPL_MTP_Rpt_InventoryAgingSp],'2020/07/13'

Kodem tym wywołuję procedurę która pobiera do edytora power query odpowiednie rekordy z tabel SQL. Pytanie brzmi czy na etapie zapytania w oknie pobierania power query można zamienić statyczny wpis daty na parametr, tak żeby przed pobraniem wartości z bazy sql można było tą datę ustawiać.
W załączniku ekran okna z zapytaniem.

z góry dziękuję za wszelką pomoc.

sql_import.jpg
Plik ściągnięto 22 raz(y) 164.35 KB

ID posta: 389630 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2010
Wysłany: 16-07-2020, 09:22   

Niestety PQ sam w sobie nie ma opcji automatycznego wyświetlenia okna z prośbą o podanie zmiennej, ale możesz użyć:
1) parametru - wprawdzie trzeba pamiętać, żeby go zmieniać, ale jest to wygodniejszy sposób, niż edytowanie zapytania (raz, że jest osobnym i widocznym elementem, dwa, że w przypadku daty sam weryfikuje poprawność jej wpisania i trzy, że można używać skróconych form - np. wpisane "16-7" zostanie zamienione na "2020-07-16" :) )
Kod:
let
    Źródło = Sql.Database("127.0.0.1", "BAZA", [Query="select top(10) * from Tabela where Data > '" & Text.From(Parametr) & "'"])
in
    Źródło

2) VBA i np. przy otwieraniu pliku wywołać InputBox, którego wartość zapiszesz gdzieś w arkuszu, a samą kwerendę zasilisz z tamtego miejsca:
Kod:
let
    data = Date.From(Excel.CurrentWorkbook(){[Name="rData"]}[Content]{0}[Column1]),
    Źródło = Sql.Database("127.0.0.1", "BAZA", [Query="select top(10) * from Tabela where Data > '" & Text.From(data) & "'"])
in
    Źródło
ID posta: 389719 Skopiuj do schowka

Adalberte
Fan Excela

Wysłany: 21-07-2020, 22:18   

Witaj.
Hmmm....parametr powiadasz ? Tylko do czego ? Nie za bardzo rozumiem. Po wywołaniu procedury w PQ nie mam kolumny z datą do której mógłbym odwołać się parametrem. Procedura ma datę jako parametr i przy wywoływaniu jej z poziomu SQL mam opcję ustawienia tej daty, PQ jak sam zauważyłeś okna ze zmiennymi przy wywoływaniu procedury nie wyświetla...Data to sztywny zapis w oknie wywołania więc nie wiem jak miałbym tam coś zmienić parametrem :shock: Moze jednak masz rację a tylko ja tego nie rozumiem ;-)
Byłbym wdzięczny za dalszą pomoc 8-)

Bardziej przemawia do mnie kod VBA ale tutaj nie wiem co gdzie i jak... ;-)
ID posta: 390009 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu