Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68356 Skopiuj do schowka model danych - pole obliczeiowe
Autor Wiadomość
ptaq
forumowicz

Wysłany: 17-06-2020, 10:49   model danych - pole obliczeiowe

Witam,

Potrzebuje stworzyć raport w którym będę ukazywął sprzedaż danych produktów oraz liczbę klientow. Ze względu na tą drugą zmienną, stworzyłem model danych (jest tam możliwość wybrania opcji "liczność unikatowych wartości").

Jednakże nie wiem jak (czy w ogóle) można dodać tam pole obliczeniowe gdzie porównywałbym sprzedaż produktu w poszczególnych latach (np. różnica między 2020 i 2019, albo dynamika).

W zał. przykładowy plik.
Nadmienię, że jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o model danych, power pivot czy power query. Mam Excela 2016 Standard i z tego co wiem tam nie mogę mieć dodatku PP :(

FORUM.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 120.26 KB

ID posta: 388727 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 17-06-2020, 14:45   

Nie potrzebujesz pól obliczeniowych itd.
Wystarczy lekko przebudować układ i wykorzystać opcję "pokaż wartości jako". Zrobione w załączniku.

FORUM (1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 128.22 KB

ptaq
forumowicz

Wysłany: 17-06-2020, 14:58   

A czy mimo wszystko można to zrobić za pomocą elementu obliczeniowego? Tak jak to jest w zwykłej tabeli przestawnej?

PS. Wiem, że w głównym poście napisałem "pole obliczeniowe" zamiast "element obliczeniowy"
ID posta: 388751 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 17-06-2020, 15:19   

Przecież to jest zwykła tabela przestawna.

A czy Ty wiesz co to jest element obliczeniowy? Odnoszę wrażenie, że nie, zatem co tak naprawdę chcesz osiągnąć?

ptaq
forumowicz

Wysłany: 17-06-2020, 20:46   

W "zwykłej" tabeli przestawnej nie mam możliwości zliczania unikatowych wartości. Podobnie w "zwykłej" tabeli przestawnej mogę dodać spokojnie pole obliczeniowe lub element obliczeniowy. W pliku który załączyłem w pierwszym poście nie mogę dodać ani pola ani elementu.

Wiem że można dodać własne miary ale nie wiem jak dodać coś na kształt elementu obliczeniowego (aby policzyć np. różnice w sprzedaży pomiędzy poszczególnymi latami)
ID posta: 388763 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 17-06-2020, 21:53   

ptaq napisał/a:
Wiem że można dodać własne miary ale nie wiem jak dodać coś na kształt elementu obliczeniowego (aby policzyć np. różnice w sprzedaży pomiędzy poszczególnymi latami)

No przecież policzyłem, kwotowo i procentowo, w czym problem?

ptaq
forumowicz

Wysłany: 18-06-2020, 07:46   

bodek napisał/a:
ptaq napisał/a:

No przecież policzyłem, kwotowo i procentowo, w czym problem?

W tym problem, że:
Po pierwsze taki układ wygląda brzydko i dla niektórych osób może być nieczytelny/niezrozumiały. Przy zmianie sprzedaży widzą zarówno rok 2019 jak i 2020, w jednym z nich nie ma danych i znając współpracowników od razu pojawią się pytania czemu tak? po co? dlaczego? No i wygląda to brzydko

Po drugie, w dalszym ciągu nie wiem jak dodać pole/element obliczeniowy do tabeli przestawnej ( o co pytam się od samego początku), która jest jednocześnie modelem danych.
ID posta: 388778 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 18-06-2020, 08:20   

ptaq, nie irytuj się, szkoda nerwów.
Model danych to baza danych (zarządza nią Power Pivot)
Tabela przestawna to osobne narzędzie Excela i może wykonać raport z różnych źródeł danych: z tabelki (wg Ciebie to zwykła TP), z modelu danych (ten przypadek), z zapytania Power Query.
Jeżeli źródłem danych jest PP to nie można w TP dodawać pól i elementów obliczeniowych, co już wiesz. Dodaje się (buduje) wtedy tzw miary, ale trzeba mieć PP, a tego nie masz. Wniosek jak chcesz mieć pola i elementy to nie wskazuj jako źródła danych modelu danych. Oczywiście nie będziesz miał liczby unikatów, Czyli albo rybka, albo akwarium
ptaq napisał/a:
Po pierwsze taki układ wygląda brzydko
kwestia gustu, pokaż zatem jak ma wyglądać "ładny" i "zrozumiały" układ
Ponownie napiszę, że tutaj nie ma potrzeby stosowania pól i elementów obliczeniowych, nawet dla "ładnego" raportu.

ptaq
forumowicz

Wysłany: 18-06-2020, 08:42   

bodek napisał/a:
Dodaje się (buduje) wtedy tzw miary, ale trzeba mieć PP, a tego nie masz.

Tylko właśnie miary mogę dodawać (albo przynajmniej tak mi się wydaje). Zerknij do załączonego zdjęcia i daj znać czy za pomocą tych miar można dodać interesujące mnie rzeczy.

W zał. przesyłam też jak według mnie wygląda "ładny" i bardziej czytelny raport, niestety wykonany na zwykłej TP

PS. Do irytacji jeszcze mi daleko

forum fotka.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 83.18 KB

FORUM 2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 131.18 KB

ID posta: 388782 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 18-06-2020, 19:56   

W mojej wersji Excela mam zainstalowanego PP i jeżeli potrzebuję budować miary to przechodzę do jego interfejsu. Okienko z Twojej foty pozwala na budowę miar, wiem, że niektórzy korzystają właśnie z niego, ja buduję je inaczej. Może jednak masz zainstalowanego PP?
Budowanie miar w języku DAX jest naprawdę trudne i w olbrzymiej większości przypadków nie da się ich wyklikać. Aby je budować i testować wg mnie trzeba mieć jednak zainstalowanego PP.

ptaq napisał/a:
daj znać czy za pomocą tych miar można dodać interesujące mnie rzeczy.

Miary to bajka w porównaniu do możliwości zwykłych pól i elementów obliczeniowych, ale jak napisałem bardzo trudne :-P

Odnośnie Twojego elementu obliczeniowego, tutaj jest OK, ale jest on "niedynamiczny", formuła wskazuje konkretne elementy. Gdyby było więcej niż konkretne 2, na przykład ktoś chce analizować i porównywać dowolne kwartały w roku, wtedy stosując EO mamy kłopot. O miesiącach już nie wspomnę. Zatem nie koniecznie i nie zawsze, ale tutaj jak najbardziej OK.

W moim przypadku porównuję wartość bieżącą do wartości elementu poprzedniego a nie konkretnego. Puste kolumny można ukryć, co tez nie jest zbyt eleganckie, ale efekt wizualny OK.
p.s.
Miary, wklej w interfejs z fotki
Kod:
Sp_2019:=CALCULATE(SUM([Wartość sprzedaży netto]);Zakres1[Rok]=2019)

Kod:
Sp_2020:=CALCULATE(SUM([Wartość sprzedaży netto]);Zakres1[Rok]=2020)

Kod:
Diff:=-CALCULATE(SUMX(Zakres1;Zakres1[Wartość sprzedaży netto]);Zakres1[Rok]=2019)+CALCULATE(SUMX(Zakres1;Zakres1[Wartość sprzedaży netto]);Zakres1[Rok]=2020)
lub mniej elastycznie
Kod:
DIFF2:=[Sp_2020]-[Sp_2019]

Kod:
DYN:=1-[Sp_2020]/[Sp_2019]

nie są one idealne i przemyślane, jest się czego czepić, ale piszę na szybko i nie mam czasu (siły) na wodotryski :tak

FORUM 2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 172.33 KB

Odpowiedz do tematu